Slovensko

Potravinová správa vyvracia fámy o údajne kontaminovanej múke v obchodoch

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR reaguje na šíriace sa správy na sociálnych sieťach o kontaminovanej múke v obchodoch.

Všetky múky – predpokladám, že ich všetky máme – analyzujeme. Zatiaľ žiadna múka nevyšla pozitívna. Takže spotrebiteľ môže byť spokojný. Analýzy priebežne dobiehajú. Je to naša aktivita a žiadny členský štát toto nerobí. Začal to robiť až po piatkovej videokonferencii V4, lebo mi kolegovia z Poľska a Maďarska volali, ako to robíte, na akom mieste kontrolujete,“ uviedol pre RTVS šéf ŠVPS Jozef Bíreš.

„Slovensko bolo v tomto kroku proaktívne, lebo nám na tom záleží. Naozaj sa občania nemusia obávať,“ zdôraznil.

Pred kontaminovaným obilím z Ukrajiny varovala v úvode týždňa aj strana Hlas-SD. Tvrdila, že má informácie o kontaminovanej múke a takéto pečivo sa podľa nej mohlo dostať až na stôl.

Podľa člena strany a nitrianskeho župana Branislava Becíka bolo toto obilie kontaminované zvyškami pesticídov. Zároveň problém označil za najväčšiu kauzu súčasnej vlády.

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) tieto tvrdenia následne dementovala.

„Prechod potravín ide cez Vyšné Nemecké, resp. Čiernu nad Tisou, kde je spolupráca s colníkmi. To, čo je navážané z Maďarska alebo Poľska, ide do distribučných skladov a nemôže sa uvoľňovať, pokiaľ vyšetrenia nie sú uzavreté. Takže myslím si, že v tomto spotrebiteľ nemusí mať obavy,“ reagoval Bíreš.

Mlyn v Kolárove sa bráni

Mlyn v Kolárove, u ktorého pred pár dňami kontroly zistili zvýšené množstvo pesticídu chlorpyrifos, v utorok reagoval, že vyhlásenia agrorezotu o nebezpečnej koncentrácii pesticídov sú „minimálne za zavádzajúce“.

Kontrola a opatrenie sa podľa mlyna týka iba jednej šarže obilia.

„Všetky naše výrobky v spotrebiteľskom balení, všetky naše výrobky balené pod značkami obchodných reťazcov sú vyrábané na 100 % zo pšenice zo Slovenska. K dnešnému dňu sú nám k dispozícii výsledky analýzy iba prvej vzorky, ale výsledky rezervnej a rozhodujúcej vzorky stále nie, preto vyvodenie dôsledkov považujeme za predčasné,“ podčiarkol v stanovisku Mlyn Kolárovo.

Zisťovanie výskytu látky chlorpyrifos v pšenici:

  • Povolená hodnota: 0,01 miligramu / kilogram
  • Test ŠVPS SR: 0,026 mg/kg
  • Test Mlynu Kolárovo: 0,019 mg/kg

Bíreš v tejto súvislosti poznamenal, že výsledok 0,026 mg/kg, ktorý namerala ŠVPS prekračuje povolenú hladinu a povinnosťou správy je tak ochrániť spotrebiteľa.

„To znamená, že sme to hneď zastavili. Aj samotný subjekt Mlyn Kolárovo má právo robiť takzvané vlastné analýzy. Využilo na to laboratórium. Tá hodnota je nižšia – 0,19 a my ju akceptujeme. Ale znovu nevylučuje, že pesticíd chlorpyrifos tamje. Oni to potvrdili. Čiže, látka, ktorá je zakázaná v európskom priestore je jednoducho v tom obilí je,“ zopakoval.

Takzvanú arbitrážnu vzorku posielajú podľa jeho slov do referenčného laboratória EÚ. „My sa tomu nebránime. Ale ochrana spotrebiteľa je na prvom mieste a my sme aj tak postupovali,“ uzavrel.

Zistená vyššia hodnotka pesticídov

Mlyn v Kolárove v utorok v stanovisku uviedol, že kontrolné orgány viackrát cielene kontrolovali obilie z Ukrajiny a všetky predchádzajúce kontroly potvrdili súlad s predpismi.

„Naša spoločnosť nakúpila približne 16 000 ton obilia s pôvodom z Ukrajiny od júna minulého roku. Toto množstvo je menej ako 12 % ročne spracovaného obilia,“ podčiarkol Mlyn Kolárovo s tým, že pšenica a všeobecne obilie z Ukrajiny má vysokú kvalitu.

Látka chlorpyrifos, ktorej rezíduá boli identifikované, sa podľa spoločnosti stále používa vo viac ako 100 krajinách sveta. Látka bola povolená aj v EÚ do roku 2020 – v USA do roku 2021, maximálna povolená hladina bola 0,05 mg/kg v prípade pšenice, teda približne dvakrát väčšia koncentrácia ako nameraná hodnota, aktuálna povolená hodnota je 0,01 mg/kg.

Mlyn zdôraznil, že nameraná hodnota podľa prvých výsledkov je 0,026 mg/kg. Táto hodnota sa však vzťahuje na obilie pred čistením a spracovaním, podľa dostupných štúdií počas spracovania dôjde k zníženiu hladiny rezíduí, ale výsledky z akreditovaného laboratória ešte nie sú k dispozícii.

„Taktiež chceme pripomenúť, že európska legislatíva pred novelizáciou povolených pesticídov definovala maximálne hladiny rezíduí Chlorpyrifosu pre niektoré produkty na úrovni 2 až 3 mg/kg, teda 76 až 115-krát vyššiu hodnotu ako v tomto prípade. Vyhlásenia agrorezortu o nebezpečnej koncentrácii považujeme preto minimálne za zavádzajúce,“ doplnil mlyn.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com