Ekonomika

Týždeň vo svetovej ekonomike: Tesla čelí ďalšiemu škandálu a americká inflácia padla na 5 %

Rast amerických cien výrazne spomaľuje, kryptomeny sú na najvyšších úrovniach za takmer rok a Tesla podľa všetkého zneužívala kamerové záznamy svojich klientov.

Americká inflácia ďalej klesá

Zrejme najdôležitejšou a najsledovanejšou ekonomickou metrikou posledných mesiacov je výška americkej inflácie. Na jej hodnotu totiž reaguje centrálna banka úpravou výšky úrokových sadzieb, od ktorých sa zase vo svete odvíja veľké množstvo iných vecí.

Mnoho krajín sa financuje pomocou amerických dolárov, výška úrokov okrem toho ovplyvňuje aj výkonnosť ekonomiky ako takej, ale aj pohyby na akciových či dlhopisových trhoch. Inak povedané, americká inflácia je pre vývoj vo svete veľmi dôležitá.

Dáta bývajú zverejňované raz mesačne a pred pár dňami ukázali, že rast cien bol najnižší za posledné 2 roky. Posledná zverejnená hodnota ukázala, že ceny v marci medziročne vzrástli o 5 %, zatiaľ čo vo februári bol rast na úrovni 6 %. Klesali napríklad ceny potravín, ojazdených áut, palív či služby v zdravotníctve, rástli naopak ceny za bývanie, dopravu či poistenie vozidiel. Inflácia teda postupne klesá, stále je však nad inflačným cieľom Fedu, ktorý je na úrovni 2 %.

Treba tiež dodať, že aj keby inflácia klesla na nulu tak to neznamená, že sa ceny vrátia na pôvodné nižšie úrovne ale iba to, že už ďalej nerastú. Okrem bežnej inflácie sa zvykne sledovať aj takzvaná jadrová, ktorá odstraňuje vplyv cien potravín a energií, na ktoré má centrálna banka len malý vplyv.

Tá bola na hodnote 5,6 %, čo je v porovnaní s mesiacom pred tým mierny nárast, keďže bola jadrová inflácia za február 5,5 %. Rast jadrovej inflácie okrem iného spôsobil aj rast cien za bývanie. Práve tento nárast nedáva jednoznačnú odpoveď na to, ako má ďalej postupovať centrálna banka.

Tak či tak sa americká centrálna banka blíži k bodu, kedy skončí so zvyšovaním úrokových sadzieb. Tie zvýšila tento rok už deväťkrát v rekordne vysokom tempe, čo jej mnoho ekonómov vyčítalo. Centrálna banka minulé roky dlho tvrdila, že inflácia je prechodná a pominie sama od seba, takže so zvyšovaním sadzieb začala neskoro. Teraz je to práve naopak, jej reakcia je podľa niektorých ekonómov až prehnane rázna.

Bitcoin rastie na 30 000 USD

Okrem poklesu inflácie sme sa v priebehu týždňa dočkali aj ďalšej zaujímavej udalosti, ktorou bol rast najznámejšej kryptomeny na 30 000 USD. Bitcoin sa tak dostal na najvyššie úrovne od júna minulého roka. Okrem neho sa ale darí aj druhej najväčšej kryptomene, ktorou je Ethereum.

To sa po takmer roku dostalo na úroveň 2 100 USD, čo je najviac od mája minulého roka. Kryptomenám pomáha všeobecné zlepšovanie sentimentu vo svete a blížiaci sa koniec zvyšovania úrokových sadzieb. Vysoké úrokové sadzby sú totiž pre akcie, ale aj kryptomeny negatívne. Nízke úrokové sadzby sú zase naopak pre rizikové aktíva pozitívne. Podľa všetkého sa pomaly blížime ku koncu zvyšovania a začiatku znižovania sadzieb, kryptomeny teda reagujú svojim rastom.

Tesla má na krku žalobu

Americký výrobca elektromobilov má za sebou celkom ťažké mesiace. Teraz firme pribúda ďalší problém. Zákazníci firmy totiž podali na Teslu žalobu za zneužívanie záznamov z kamier áut. Podľa uniknutých informácií mali zamestnanci prístup k záznamom, ktoré často zachytávali majiteľov v rôznych chúlostivých situáciách, napríklad aj keď boli nahí.

Zamestnanci firmy si údajne v rokoch 2019 až 2022 posielali tieto videá v rámci interných chatov, tvorili z nich meme obrázky a zabávali sa na nich. Poďla klientov, ktorí Teslu hromadne žalujú, bolo narušené ich súkromne nevhodným spôsobom, okrem toho si zamestnanci posielali aj záznamy na ktorých boli vidieť deti zákazníkov či ich domáci miláčikovia.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com