Prezidentka prežila krízu aj vojnu. Stále je s ňou spokojná väčšina Slovákov
Hlavu štátu skloňujú ako kandidátku na šéfku NATO.
Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí a niečo navyše. Dnes ich pre vás pripravil redaktor domáceho spravodajstva Marek Biró.
1. Aj po rokoch kríz je s prezidentkou mierna väčšina spokojná
So Zuzanou Čaputovou je aj po takmer štyroch rokoch vo funkcii spokojná viac ako polovica Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu televízie Joj Analýzy na hrane. Čo ďalej prieskum ukázal, si teraz zhrnieme. Článok aj s grafmi je tu.
CELKOVÁ SPOKOJNOSŤ: Celková spokojnosť s prácou prezidentky je na úrovni 55,8 percenta (26,0 percenta veľmi spokojných, 29,8 percenta skôr spokojných). Naopak nedôveruje jej 41,6 percenta (19,9 percenta skôr nespokojných, 21,7 percenta veľmi nespokojných). Oproti prieskumu z apríla minulého roka klesla spokojnosť s jej prácou len o pol percentuálneho bodu.
NAPRIEK KRÍZAM SA DRŽÍ: Čaputová si teda napriek vojne na Ukrajine, rozpadu koalície a následnému odvolaniu vlády udržala medzi Slovákmi relatívne vysokú spokojnosť. Pripomenúť tiež treba, že sa z prezidentky stal rokmi akýsi hromozvod koaličných aj opozičných politikov. Smer o nej šíri, že je americká špiónka, Igor Matovič jej pripisoval svoje odvolanie z funkcie premiéra, alebo ju vinil zo schválenia termínu predčasných volieb na september. Peter Pellegrini na ňu zas tlačí, aby vymenovala úradnícku vládu, ktorej by, ako priznáva, dôveru nedal. V prezidentskom paláci preto môžu dnešný prieskum hodnotiť skôr pozitívne.
HLAS A DEMOKRATI SA ODKLONILI: Zaujímavý je pohľad na to, ako sú s prácou hlavy štátu spokojní voliči jednotlivých strán. Ukazuje napríklad rozdiel medzi materskými stranami a odídencami. Až 83 percent voličov Smeru nie je spokojných s prezidentkou, pri Hlase je to „iba“ 55 percent. Ešte väčší rozdiel sa ukazuje medzi voličmi OĽaNO a Demokratmi. So Zuzanou Čaputovou je totiž nespokojných 39 percent voličov Obyčajných ľudí, ale len tri percentá voličov strany okolo Eduarda Hegera.
KDH PREKVAPILO: Prekvapivý je aj výsledok Zuzany Čaputovej u voličov Kresťanskodemokratického hnutia. Aj keď je prezidentka politikmi vykresľovaná ako liberálna, medzi voličmi kresťanských konzervatívcov má podporu 67 percent. Rovnako by sa dal označiť aj výsledok voličov Boris Kollára, ktorý sa tiež stavia do pozície konzervatívneho politika. Medzi voličmi Sme rodiny je spokojných s prácou prezidentky rovnako 67 percent opýtaných.
PROGRESÍVCI SÚ S ČAPUTOVOU SPOKOJNÍ: Tradične silnú podporu má prezidentka medzi voličmi PS a SaS. S prácou Čaputovej je spokojných až 99 percent opýtaných voličov Progresívneho Slovenska a 95 percent prívržencov strany Sloboda a Solidarita. Podľa očakávaní ma Čaputová najviac kritikov medzi voličmi krajne pravicovej Republiky, a to až 94 percent.
2. Bude viesť Čaputová Severoatlantickú alianciu?
O prezidentke Zuzane Čaputovej sa špekuluje, že je medzi kandidátmi na budúcu hlavu NATO. Pre Aktuality.sk povedala, že sa prípadnou nomináciou nezaoberá.
STOLTENBERG MAL UŽ SKONČIŤ: S informáciou o tom, že slovenská prezidentka by mohla byť jedna z mien, ktoré sa zvažujú v súvislosti s vedením Severoatlantickej aliancie, prišiel bruselský portál Politico. Jeho predpoklad vychádzal z toho, že doterajší generálny tajomník Jens Stoltenberg mal odísť z funkcie už vlani. Pre útok Ruska na Ukrajinu však vo funkcii zostal. Čaputová navyše spĺňa aj ďalšie kritéria.
KRITÉRIA: Ďalší šéf NATO by mal byť podľa zvyku Európan (najlepšie z východného krídla Aliancie), ktorý má dobré vzťahy a kontakty so Spojenými štátmi. Nové vedenie musí podporovať Ukrajinu v boji proti ruskej agresii. Jej šéf by však nemal byť „príliš rázny“ a tvrdý, aby neeskaloval situáciu. Z radov vysokých diplomatov, ktorých cituje Politico, čoraz častejšie znejú hlasy žiadajúce zmenu: „Je čas na ženskú generálku.“
REAKCIA PALÁCA: „Politická situácia na Slovensku si vyžaduje, aby sa prezidentka v prvom rade koncentrovala na výkon svojej prezidentskej funkcie,“ tvrdí pre Aktuality.sk hovorca prezidentky Martin Strižinec. „Úvahami o jej prípadnom pôsobení v NATO sa preto nezaoberá. Zmienky o tom, že by mala prevziať nástupníctvo po generálnom tajomníkovi NATO vníma predovšetkým ako ocenenie zahraničnej politiky Slovenska.“
Dnešný komentár:
Ficov politický marketing smerujúci k snahe o návrat k moci a k vlastnej záchrane pred prípadným trestným stíhaním ide po ruke kremeľskej propagande aj spravodajským akciám ruskej tajnej služby (GRU).
Či už nevedome, alebo plánovane, zneužíva občanov Slovenskej republiky na akcie, ktorých úlohou je poškodzovať záujmy vlastného štátu, Európskej únie a vlastne celej demokratickej spoločnosti.
Príkladom sú tzv. mierové protesty, ktoré sa konali vo viacerých slovenských mestách a ich najhlasnejšími podporovateľmi boli politici Smeru a Republiky, čo sú u nás dva najhlasnejšie a zrejme aj najvplyvnejšie centrá buď podporovateľov Putina, alebo tých, ktorí využívajú ruskú hybridnú vojnu vedenú aj proti Slovensku pre vlastné politicko-mocenské ciele.
Zdroj: https://www.aktuality.sk