Moskva posilňuje svoje jadrové vydieranie
Oznámenie Ruska o svojom zámere rozmiestniť taktické jadrové zbrane na území Bieloruska je jasným dôkazom jeho chronickej neschopnosti byť zodpovedným správcom jadrových zbraní ako prostriedku na odstrašenie a zabránenie vojne. Tento krok prichádza v čase, keď svet už zápasí s celým radom bezpečnostných výziev vrátane hrozby šírenia jadrových zbraní, terorizmu a kybernetickej vojny. Denuklearizácia Ruska sa tak stáva globálnou bezpečnostnou prioritou.
Bielorusko, podobne ako Ukrajina, sa na začiatku svojej nezávislosti dobrovoľne vzdalo jadrových zbraní, keďže dostalo podobné bezpečnostné záruky od jadrového klubu. Návrat jadrových zbraní na územie Bieloruska ruší tieto záruky, čím sa krajina stáva ešte závislejšou a kontrolovanou Kremľom. Tento krok bude mať katastrofálne dôsledky pre budúcnosť Bieloruska a podkope princípy Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, architektúru jadrového odzbrojenia a medzinárodný bezpečnostný systém ako celok.
Zámer ruských a bieloruských diktátorov umiestniť jadrové zbrane v Bielorusku je jasným znakom toho, že Moskva sa snaží rozšíriť svoju sféru vplyvu v regióne. Tento krok nielenže porušuje princípy nešírenia, ale predstavuje aj priame ohrozenie bezpečnosti Európskej únie a členských štátov NATO. Rozhodnutie bieloruskej vlády povoliť ruské jadrové zbrane na svojom území zvýši jej závislosť od Moskvy, čím podkope jej suverenitu a autonómiu.
Rusko navyše otvorene porušuje dohody s Čínou o nešírení jadrových zbraní, ktoré boli dosiahnuté počas nedávnej návštevy Si Ťin-pchinga v Moskve. Tento krok má vážne dôsledky pre globálnu bezpečnosť, pretože ukazuje, že Rusko je ochotné ignorovať medzinárodné dohody a normy pre svoje vlastné strategické záujmy.
Zdôvodnenie tohto kroku presunom munície s ochudobneným uránom na Ukrajinu je zo strany Moskvy pokryteckým krokom. Takáto munícia nie je jadrovými zbraňami a plány pre Bielorusko sa objavili najneskôr pred rokom ako dodatky k jeho ústave (zrušenie štatútu bez jadrových zbraní). Zvýšené jadrové podiely Kremľa sú spôsobené najmä jeho neschopnosťou poraziť Ukrajinu na bojisku v konvenčnej vojne. Tento krok odráža zúfalstvo Ruska udržať si svoj vplyv v regióne, ktorý bol spochybnený prozápadnou orientáciou Ukrajiny.
Medzinárodné spoločenstvo musí reagovať na posilnenie nukleárneho vydierania zo strany Moskvy. Otázkou by sa mala zaoberať Bezpečnostná rada OSN, ktorá by mala podniknúť kroky na zabránenie šíreniu jadrových zbraní a odradiť Rusko od ďalšej destabilizácie regiónu. Rozmiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku je jasným porušením medzinárodného práva a medzinárodné spoločenstvo nesmie zoči-voči takejto agresii mlčať.
Na záver treba povedať, že svet musí byť ostražitý zoči-voči moskovskému jadrovému vydieraniu. Rozmiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku je jasným znakom toho, že Rusko nerešpektuje medzinárodné právo a svoje vlastné záväzky v oblasti nešírenia. Predstavuje priamu hrozbu pre bezpečnosť Európskej únie a členských štátov NATO a podkopáva princípy Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a architektúru jadrového odzbrojenia. Medzinárodné spoločenstvo musí urýchlene prijať opatrenia na zabránenie šíreniu jadrových zbraní a odradiť Rusko od ďalšej destabilizácie regiónu.
Autor: Jozef Kováč