Za naše staré MiG-29 dostaneme od USA 12 vrtuľníkov v hodnote miliardy dolárov. Časť ešte doplatíme
Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa ide o veľmi dobrú ponuku, ktorú sme od Spojených štátov dostali ako prví.
Už pár dní po rozhodnutí vlády darovať slovenské stíhačky MiG-29 Ukrajine vieme, čo od Spojených štátov dostaneme ako náhradu.
Minister obrany Jaroslav Naď dnes na Facebooku informoval, že pôjde o 12 nových vrtuľníkov AH-1Z Viper od výrobcu Bell aj s príslušenstvom, výcvikom pilotov a k tomu viac ako 500 sofistikovaných rakiet AGM-114 Hellfire.
Hodnota tohto materiálu je podľa Naďa viac ako jedna miliarda dolárov. „Napríklad Katar kúpil len 12 vrtuľníkov s príslušenstvom pred piatimi rokmi za cca 911 miliónov USD,“ píše minister.
Nebude to však úplne zadarmo. Slovensko ešte bude musieť doplatiť okolo 340 miliónov v horizonte troch až štyroch rokov v rámci plánovaného obranného rozpočtu. Zvyšok, teda približne 660 miliónov dolárov, nám podľa Naďa Spojené štáty darujú prostredníctvom amerického obranného vládneho fondu FMF.
Naďalej platí, že okrem kompenzácie z USA by Slovensko malo za stíhačky dostať aj zhruba 200 miliónov eur z Európskeho mierového nástroja.
Kompenzácia za meškajúce F-16
O americké vrtuľníky vraj prejavilo záujem viacero krajín a ak ich nezoberieme my, podľa Naďa poputujú niekam inam. Ponuku sme však dostali ako prví my a podľa ministra obrany ju treba vnímať aj kontexte nepriamej kompenzácie za meškajúce stíhačky F-16.
Štrnásť strojov objednala ešte vláda Petra Pellegirniho za 1,6 miliardy eur. Prvé z nich by mali prísť v prvej polovici roka 2024, čo je vyše roka po pôvodne dohodnutom termíne.
„Táto ponuka je obrovsky výhodná a zásadným spôsobom zvýši obranný potenciál SR. Bojové vrtuľníky v súčasnosti vôbec nemáme, išlo by teda o úplne novú bojovú spôsobilosť,“ tvrdí Naď.
O rozhodnutí darovať 13 našich migov Ukrajine rozhodla vláda minulý týždeň. Väčšina z nich už podľa premiéra Eduarda Hegera nebola schopná plnohodnotnej prevádzky a pre Slovensko boli nepoužiteľné. Všetky lietadlá sú navyše od septembra 2022 uzemnené.
„V záverečnej fáze ich prevádzkovania sme už nemali dostatok pilotov. Počet aktuálne dostupných pilotov pre stíhacie lietadlá MiG-29 je v počte päť,“ povedal náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Daniel Zmeko.
Lietali len štyri migy
Prevádzkyschopné boli podľa neho len štyri slovenské migy. To podľa Zmeka nestačilo na stráženie vzdušného priestoru krajiny, ani na výcvik nových pilotov. Lietadlá tiež počas letu vykazovali chybu každých 40 minút.
Problém bol aj v nedostatku náhradných dielov a munície k stíhačkám. Rovnako zo Slovenska odišli pre vojnu na Ukrajine aj ruskí technici, ktorí sa o stíhačky na starali.
„Ozbrojené sily majú za to, že vzhľadom na podpísanú dodávku viacúčelových stíhacích lietadiel F-16 … a vzhľadom na aktuálne vyvíjajúcu sa bezpečnostnú situáciu na Ukrajine, ktorá jednoznačne ukazuje, že Rusko nemá momentálne kapacity, aby viedlo otvorenú vojnu voči NATO, je možné využiť tento materiál aj v rámci vojenskej pomoci na Ukrajine,“ dodal Zmeko.
Vplyv na obranyschopnosť Slovenka je podľa neho prakticky nulová, pretože lietadlá Slovensko nepoužíva a ani nebude. Slovensko spolu so stíhačkami odovzdá Ukrajine aj časť protivzdušného systému Kub, náhradné diely na neho a muníciu do tohto systému.
„Odkrojili sme z našej spôsobilosti takú časť, ktorá by nás nemala zásadným spôsobom ohroziť,“ vysvetľoval Zmeko.
Zdroj: https://www.aktuality.sk