Komentáre

Rusko už zrejme nie je krajinou s najväčším počtom tankov na svete (56. týždeň vojny)

Ako frustrovaní Rusi zničili dron: skúšali turbulencie aj podpálenie palivom, napokon doň vrazili

Pondelok 13. 3. 2023 (383. deň vojny)

Prišlo prvé avízo, že súd v Haagu chce obviniť ruských predstaviteľov

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu plánuje predložiť do prípravného konania obvinenia predstaviteľov Ruskej federácie zo spáchania dvoch vojnových zločinov počas vojny na Ukrajine. Pravdepodobnosť súdneho procesu však zostáva nízka, pretože súd nemôže prejednávať prípady v neprítomnosti a Rusko sa nepodvolí jurisdikcii Medzinárodného trestného súdu.

Ruské sily pokračovali v útokoch na línii Kupjansk – Svatove – Kreminna, ako aj na Bachmut a Avdijivku – neprinieslo im to však žiadne zisky. Útoky v Bachmute sa sústredili na pokusy postúpiť do centra mesta z juhu, ale aj zo severu – cez priemyselnú zónu.

Ako už tradične, Ukrajinou deklarované straty Rusov z nedele boli nižšie ako počas týždňa. Okupanti mali prísť o približne 75 percent vojakov z počtu, ktorý zvyčajne strácali v predchádzajúcich dňoch.

Utorok 14. 3. 2023 (384. deň vojny)

Frustrovaní Rusi vyradili americký dron

V utorok ráno zaútočili dve ruské lietadla Su-27 bez použitia zbraní na americký dron MQ-9 Reaper. Dron sa pohyboval nad medzinárodnými vodami Čierneho mora juhovýchode od Hadieho ostrova – pravdepodobne monitoroval pohyb plavidiel v Čiernom mori, a to prostredníctvom SAR rádiolokátora, aj keď vybavenie drona nebolo špecifikované.

Ruské lietadlá sa snažili vytvoriť turbulenciu za úplavom lietadla, ktorá by viedla k eliminovaniu dronu. Po neúspešných pokusoch o takýto výsledok pristúpili k vypúšťaniu paliva takým spôsobom, aby zasiali vzduch nasávaný do turbovrtuľovej pohonnej jednotky – tá by sa následne vznietila a došlo by k zničeniu drona. Pri blízkom manévrovaní však došlo k zrážke lietadla a dronu, pričom bola poškodená zadná časť dronu a pohonnú vrtuľu lietadla tak vyradili z činnosti. Pri zrážke bolo poškodené aj jedno lietadlo SU-27.

Dron po udalosti zostal neriadený a havaroval do Čierneho mora. Nejde pritom o prvý incident tohto typu. Pred rokom sa stalo niečo podobné, keď ruské lietadlá ohrozovali americké vojenské lietadlá P-8 Poseidon, obdobný incident sa odohral aj v roku 2020 nad Stredozemným morom.

Rusko pritom poprelo, že aktuálny incident sa naozaj stal. Moskva uviedla, že americký dron ohrozoval územie Krymu a havaroval v dôsledku prudkého manévrovania. Je to však dezinformácia, pretože dron nie je konštruovaný na dynamické manévrovanie. Spojené štáty si pre incident predvolali ruského veľvyslanca.

Vzdušné sily USA odmietli uviesť, či bol dron pri tomto lete vyzbrojený. Je to však málo pravdepodobné. Možno očakávať, že Američania zverejnia videozáznam z príslušného incidentu podobne, ako to urobili aj v predchádzajúcich prípadoch podobných incidentov s ruskými a čínskymi lietadlami – aby odhalili ruské klamstvo a potlačili dezinformačné pôsobenie proruských síl.

Tento incident je dôsledkom ruskej frustrácie z informačnej prevahy Ukrajiny, ktorá ju dosiahla prostredníctvom spravodajských informácií od spojencov. Rusko to pre technologickú zaostalosť nie je schopné kompenzovať.

Britská spravodajská služba konštatuje, že ruské jednotky trpia nedostatkom munície, ktorú ich domáci priemysel nie je schopný vyprodukovať v dostatočnom objeme. Ruské jednotky na Ukrajine preto dostávajú muníciu na prídel, ktorý nepokrýva ich skutočné potreby – v poslednej dobe preto neboli schopné vykonať zásadné útočné operácie.

Ukrajinské velenie rozhodlo, že Bachmut bude naďalej brániť. Svoje sily odtiaľ nestiahne napriek zložitej situácii v meste – aktuálne môže byť zásobované len po trasách, ktoré sú v priamom ohrození zo strany ruských síl.

Slovenská vláda oznámila že je pripravená odoslať lietadlá MiG-29 na Ukrajinu. Slovensko sa tak rovnako ako v prípade protilietadlového systému S-300 stáva nasledovaniahodným príkladom pre ostatne krajiny, na čo môžeme byt opäť hrdí.

Streda 15. 3. 2023 (385. deň vojny)

Brániť či nebrániť Bachmut

Ruské straty sa podľa ukrajinských tvrdení opäť dostali k hranici 1000 vyradených ruských vojakov za deň.

V Poľsku odhalili ruskú špionážnu sieť, ktorá sledovala pomocou nainštalovaných kamier prepravu po tamojšich železniciach a údajne plánovala sabotážnu činnosť. Rovnaká činnosť ruských spravodajských služieb je pravdepodobná aj na území Slovenskej republiky.

Podľa posledných informácii z Bachmutu sa zdá, že ruský postup v ostatných dňoch stagnoval. Ruské sily však postupovali severne od mesta.

Americký minister obrany Lloyd Austin skonštatoval, že len Ukrajinci môžu rozhodovať o forme svojej obrany. Reagoval tak na medializované informácie, že časť odborníkov v USA a ďalších spojeneckých krajinách považuje za správne nepokračovať v obrane mesta. Som však presvedčený, že ukrajinská obrana mesta je oprávnená a vytvorí podmienky na úspešnú ukrajinskú protiofenzívu tak, že spotrebuje ruské sily v nezmyselnom útoku na mesto.

Štvrtok 16. 3. 2023 (386. deň vojny)

Putin chce ďalších 400-tisíc „kontraktnikov“

Poľsko oznámilo dodávku lietadiel MiG-29 na Ukrajinu. Od tej chvíle bolo možné očakávať, že na podobné oznámenie sa v blízkej dobe odhodlá aj naša vláda, keďže dodanie lietadiel MiG-29 bude súčasťou širšej medzinárodnej dohody a tieto lietadlá z krajín NATO má okrem Poľska a Slovenska už len Bulharsko.

Americké ozbrojené sily podľa očakávaní zverejnili video zo zrážky ruského lietadla Su-27 a amerického dronu MQ-9 Reaper. Potvrdilo sa, že incident sa stal tak, ako bol opisovaný ozbrojenými silami USA. A aj to, že ruský minister obrany Sergej Šojgu opäť klamal, keď tvrdil, že americký dron sa nezrazil s lietadlom a havaroval pre nezvládnutie intenzívneho manévrovania.

Okrem poškodenej vrtule museli byť pri zrážke poškodené aj motýľkovité chvostové plochy, ktoré sú umiestnené blízko pohonnej vrtule a rozpätie je väčšie ako priemer vrtule. Kamera dronu ich však nemôže nasnímať, pretože je umiestnená pod trupom stroja.

V Čiernom mori zaznamenali vyplávanie veľkého množstva ruských vojnových lodí – najmä menších pomocných plavidiel. Pravdepodobne majú získať trosky amerického dronu za účelom spravodajského vyťaženia.

Ozbrojené sily USA sú presvedčené, že ruské vojnové námorníctvo vylovilo len nevýznamné malé časti dronu. Už v deň ruského útoku americké ozbrojené sily oznámili, že počas útoku minimalizovali riziko zmazaním softvéru ešte počas letu.

Inštitút pre štúdium vojny sa domnieva, že tempo ruských operácií na Ukrajine sa spomalilo. To korešponduje s naším konštatovaním, že postup ruských síl v Bachmute ako jedinej oblasti postupu ruských síl sa v posledných dňoch zastavil.

Ruský prezident Vladimir Putin v snahe nahradiť obrovské straty údajne poveril ruské ministerstvo obrany od 1. apríla náborom 400-tisíc „kontraktnikov“. To je približne rovnaký počet „kontraktnikov“, aký slúžil v ozbrojených sila Ruskej federácie v roku 2020. Nábor takéhoto počtu vojakov nie je možné vysvetliť požadovaným navýšením počtu ozbrojených síl – len tak, že vo vojne na Ukrajine došlo prakticky k stopercentnému „spotrebovaniu“ tejto najvýkonnejšej časti personálu ozbrojených síl.

Piatok 17. 3. 2023 (387. deň vojny)

Zatykač na Putina

Potom ako hlavný prokurátor začal vyšetrovanie vo veci dvoch obvinení z vojnových zločinov, vydali sudcovia Medzinárodného trestného sudu v Haagu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina – bol obvinený zo spáchania vojnového zločinu deportácie ukrajinských detí do Ruska. Zatykač vydali aj na detskú ombudsmanku Ruskej federácie Mariu Ľvovú-Belovú.

V súčasnej dobe je len malá pravdepodobnosť, že by Vladimir Putin alebo Belová boli vydaní na trestné stíhanie do Haagu. Napriek tomu treba pripomenúť, že celkovo až 123 krajín uznáva jurisdikciu tohto trestného súdu a ďalšie krajiny – ako napríklad USA, ktoré neuznávajú jurisdikciu tohto súdu – by napriek tomu vydali ruského prezidenta na trestné stíhanie do krajín, ktoré uznávajú jurisdikciu tohto súdu.

V nasledujúcom období je možné očakávať aj ďalšie obvinenia Vladimira Putina, pričom samotný trestný sud v Haagu vyšetruje aj ďalší trestný čin vojnového zločinu, a to cielené útoky ruských ozbrojených síl na kritickú energetickú civilnú infraštruktúru Ukrajiny.

Zároveň si musíme uvedomiť, že ak by aj došlo k ukončeniu tejto vojny, obvinenia nebudú zrušené a sú nepremlčateľné – medzinárodné konzekvencie z toho vyplývajúce teda budú postihovať celé Rusko a trvať až do pádu režimu Vladimira Putina.

Slovenska vláda podpísala medzinárodnú zmluvu na dodávku 13 lietadiel MiG-29 a systémov 2K12KUB spolu s ďalším vybavením na Ukrajinu. Táto vec sa stala predovšetkým vnútropolitickou témou. Politickí predstavitelia strán, ktoré chceli zabrániť dodaniu týchto lietadiel, chránili svoje vnútropolitické ciele, ktoré boli v rozpore so záujmami Slovenskej republiky, a tým ohrozili jej samotnú bezpečnosť.

Denné straty ruských síl v bojoch na Ukrajine (vrátane mŕtvych aj nenávratne zranených) podľa odhadov NATO dosahujú číslo 1500 – väčšina týchto strát pripadá na boje v Bachmute, ktoré sú pre Rusko nezmyselné.

Rozsah strát je taký obrovský, že prekračuje ročné straty USA vo vojne v Iraku alebo Afganistane!

Rusko po presune svojich vojenských síl z bývalých postsovietskych krajín na Ukrajinu stráca svoj vplyv a možno očakávať ďalšie oslabovanie proruských síl najmä v Strednej Ázii.

Britské spravodajské služby konštatujú, že tempo ruských vojenských operácií je najnižšie minimálne od začiatku roka. Ruské jednotky dočasne vyčerpali bojovú účinnosť nasadených formácií do takej miery, že ani lokálne útočné akcie nie sú v súčasnosti udržateľné. To spolu s informáciami o požiadavke ruského prezidenta naverbovať 400-tisíc nových „kontraktnikov“ indikuje, že sila ruských ozbrojených síl bola degradovaná podobne ako po ich ofenzíve na Donbase, po ktorej nasledovala ukrajinská protiofenzíva v Charkove a Chersone. Zdá sa teda, že ukrajinská stratégia nechať robiť ruské velenie chyby pri útoku na Bachmut splnila svoj účel a pozdĺž línie kontaktu sa vytvárajú podmienky na ďalšiu ukrajinskú ofenzívu.

Sobota 18. 3. 2023 (388. deň vojny)

Na bojisku našli čínsku muníciu

Ruské sily v piatok večer zaútočili na ukrajinskú infraštruktúru prostredníctvom dronov Shahed-136. Zo 16 odpálených dronov bolo celkom 11 dronov zničených.

Potom ako bolo koncom februára zaznamenané úmrtie zmobilizovaného ukrajinského vojaka, započalo ukrajinské ministerstvo obrany vyšetrovanie a zriadilo linku, kde je možné nahlásiť takéto prípady.

Západné médiá nedávno ohlásili niekoľko prípadov obchádzania sankcií zo strany čínskych spoločností, ktoré dodávali Rusku komponenty pre vrtuľníky Mi-171, ručné zbrane a muníciu. Teraz Spojené štáty potvrdili, že na Ukrajine bola nájdená čínska munícia, ktorú pravdepodobne používajú ruské ozbrojené sily.

Inštitút pre štúdium vojny predpokladá, že plánovaná návšteva čínskeho prezidenta v Moskve bude zameraná na dohodnutie schém, ktoré by mali pomôcť obchádzaniu sankcií uvalených Západom. Okrem toho by mohli počas návštevy dohodnúť, ako koordinovať aktivity Ruska a Číny pri diplomatických návrhoch Číny ukončiť vojnu na Ukrajine spôsobom výhodným pre Rusko.

Aj v sobotu naďalej pokračovali ruské útoky v tradičných oblastiach línie kontaktu, pričom hlavný ťažiskový bod ruského snaženia zostal Bachmutu. Zvýšili sa však aktivity ruských síl v Avdijivke, kde za posledný deň ruské sily stratili skoro 200 vojakov. Celkovo až 70 percent ruských a ukrajinských strát z piatka pripadá na strety v okolí Bachmutu a Avdijivky.

Nedeľa 19. 3. 2023 (389. deň vojny)

Ukrajinci vyhlásili, že v sobotu zničili viac ako 40 tankov a obrnených pechotných vozidiel. Rusko v tomto konflikte podľa predpokladov založených na verifikovaných údajoch prišlo o viac ako 2200 tankov, čo predstavuje tri štvrtiny pôvodného mierového stavu tohto typu techniky.

Počas prvého roku vojny pritom krajina okupantov vyprodukovala len obmedzený počet nových tankov typu T-90M a T-90S. Navyše prevažnú časť tankov T-90M, dodaných ruským ozbrojeným silám (pravdepodobne 90 percent), predstavovali modernizované staršie tanky T-90A. Mimo tankov T-90 Rusko dodávalo svojim ozbrojeným silám modernizované alebo nemodernizované tanky T-80, T-72, T-64 a aj už úplne prekonaný T-62. Zároveň si treba uvedomiť, že pri uschopnení trvalo uloženej techniky dochádza ku kanibalizovaniu ďalších tankov, pričom už pred vojnovým konfliktom bol stav uložených strojov (vďaka kanibalizovaniu tankov, najmä typu T-72) veľmi zlý. To je dôvod, prečo Rusko aktivuje približne rovnaký počet tankov T-62 a T-72 – pretože staršie tanky T-62 boli menej kanibalizované.

Rusko okrem vlastnej produkcie získalo ďalších približne 100 tankov T-72A z Bieloruska. Celkovo tak počet v Rusku dostupných tankov – vrátane dlhodobo uložených – poklesol významne pod hranicu 10-tisíc. Nemožno vylúčiť, že Rusko tak stratilo postavenie krajiny s najväčším počtom tankov. Podobné straty utrpelo Rusko aj pri ďalších druhoch pozemnej techniky.

Pripomeňme, že počet tankov a delostreleckej techniky boli jediné oblasti výzbroje, v ktorých Rusko mohlo kvantitatívne súťažiť s NATO alebo prekonávať USA. Nie je žiadna oblasť, v ktorej by Rusko mohlo súťažiť s NATO v kvalitatívnych parametroch. To dokumentuje drastické zníženie spôsobilosti ozbrojených síl Ruskej federácie, a tým aj mieru ohrozenia obyvateľov členských krajin NATO, a teda aj Slovenska.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com