Cesta Si Ťin-pchinga do Ruska ako príležitosť pre Čínu získať dividendy z vojny na Ukrajine
V dňoch 20. – 23. marca prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching navštívi Ruskú federáciu, aby diskutovat o posilnení čínsko-ruských väzieb a poskytnout podporu úsiliu Ruska o ukončenie konfliktu na Ukrajine. Návšteva prišla v kritickom momente pre obe krajiny, keďže Rusko čelí čoraz väčšej izolácii od Západu kvôli svojej agresii na Ukrajine a Čína sa snaží rozšíriť svoj vplyv v regióne.
Vzťah Číny s Ruskom však nie je bez výziev. Čína síce ťaží z oslabenej pozície Ruska, no zároveň si dáva pozor, aby sa stala príliš závislou od svojho suseda. Pre Čínu zostáva Západ atraktívnejším ekonomickým partnerom, čo obmedzuje rozsah čínsko-ruskej politickej spolupráce.
Navyše, snahy Číny o stabilizáciu Ruska nemusia stačiť na riešenie základných príčin konfliktu na Ukrajine. Neuvážené kroky Putinovho režimu zatlačili Rusko do priepasti a pokusy Číny o sprostredkovanie nemusia byť dostatočné na zabránenie ďalšej destabilizácii.
Ukrajina zo svojej strany víta mierové zámery Číny, ale má pocit, že Peking nebol dostatočne citlivý na jej životné záujmy. Návrat okupovaných území a ochrana ľudí pred vojnovými zločinmi zostávajú hlavnými prioritami Kyjeva a akékoľvek mierové urovnanie musí tieto obavy zohľadňovať.
Pri spätnom pohľade bol ideálny čas na čínske sprostredkovanie a nastolenie mieru pred inváziou v roku 2022. Zabrániť ruskej kríze by bolo oveľa jednoduchšie ako teraz riešiť jej následky. Jednoduché riešenia konfliktu však neexistujú. Riešenie krízy si bude vyžadovať komplexnú obnovu autority a účinnosti medzinárodného práva, ktoré Moskva pošliapala.
Celkovo možno povedať, že návšteva Si Ťin-pchinga v Rusku poukazuje na komplexný charakter čínsko-ruských vzťahov a výzvy spojené s riešením konfliktu na Ukrajine. Zatiaľ čo sa Čína snaží rozšíriť svoj vplyv v regióne a podporovať svojho suseda, zároveň čelí obmedzeniam a musí vyvážiť svoje záujmy so záujmami iných zainteresovaných strán. Riešenie krízy na Ukrajine si bude vyžadovať trvalé odhodlanie obnoviť medzinárodné normy a nájsť trvalé mierové urovnanie, ktoré bude rešpektovať záujmy všetkých zúčastnených strán.
Počas svojej návštevy sa Si Ťin-pching stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a obaja lídri vydaji spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazi prehĺbiť svoje strategické partnerstvo. Zdôraznili dôležitosť spolupráce v oblastiach ako energetika, obchod a rozvoj infraštruktúry a vyjadrji vzájomnú podporu územnej celistvosti a suverenite.
Čína a Rusko čoraz viac nachádzajú spoločnú reč v opozícii voči tomu, čo vnímajú ako zasahovanie Západu do ich záležitostí. Obe krajiny čelili sankciám a iným formám ekonomického tlaku zo strany Západu a snažili sa posilniť svoje väzby ako spôsob, ako tento tlak vyvážiť.
Zároveň však Čína a Rusko majú odlišné priority a prístupy. Kým Rusko sa snaží presadiť ako globálna veľmoc a udržať si vplyv v bývalom sovietskom priestore, Čína sa sústreďuje na svoj ekonomický rozvoj a regionálne ambície. Tieto rozdielne záujmy môžu vytvoriť napätie v čínsko-ruských vzťahoch, keďže každá krajina sa snaží maximalizovať svoje vlastné zisky.
Príkladom je vojna na Ukrajine. Čína síce vyjadrila podporu územnej celistvosti Ruska, zároveň však vyzvala na mierové vyriešenie konfliktu a vyhýbala sa prikloneniu sa na jednu stranu. Čína tiež sleduje svoje vlastné záujmy na Ukrajine, investuje do projektov infraštruktúry, ako je čiernomorský prístav Južný.
Vplyv Číny v regióne je však obmedzený a nemusí byť schopná zohrať rozhodujúcu úlohu pri riešení konfliktu. Spojené štáty a ich spojenci zostávajú kľúčovými hráčmi v reakcii Západu na ruskú agresiu a akékoľvek trvalé riešenie si pravdepodobne vyžiada ich zapojenie.
Navyše, konflikt na Ukrajine je len jednou z mnohých výziev, ktorým čelí čínsko-ruské vzťahy. Tieto dve krajiny majú tiež rozdiely v otázkach ako Juhočínske more, Severná Kórea a budúcnosť globálneho poriadku. Aj keď v niektorých otázkach môžu nájsť spoločnú reč, ich rozdielne záujmy a prístupy budú naďalej formovať ich vzťah.
Na záver návšteva Si Ťin-pchinga v Rusku poukazuje na komplexný charakter čínsko-ruských vzťahov a výzvy, ktorým obe krajiny čelia pri riešení konfliktu na Ukrajine. Zatiaľ čo sa Čína snaží rozšíriť svoj vplyv v regióne a podporovať svojho suseda, zároveň čelí obmedzeniam a musí vyvážiť svoje záujmy so záujmami iných zainteresovaných strán. Riešenie krízy na Ukrajine si bude vyžadovať trvalé odhodlanie obnoviť medzinárodné normy a nájsť trvalé mierové urovnanie, ktoré bude rešpektovať záujmy všetkých zúčastnených strán.
Autor: Jozef Kováč