Krach Silicon Valley Bank by mohol byť smrteľný aj pre britský technologický sektor
Britská vláda pracuje na pláne pomoci pre britské technologické filmy zasiahnuté krachom americkej Silicon Valley Bank (SVB). Ministerstvo financií uviedlo, že chce „minimalizovať škody pre niektoré z našich najsľubnejších spoločností v Spojenom kráľovstve“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Minister financií Jeremy Hunt v nedeľu povedal, že s premiérom Rishim Sunakom a guvernérom Bank of England Andrewom Baileym boli hore dlho do noci a pracovali „na nájdení riešenia“ kolapsu britskej pobočky banky Silicon Valley Bank UK. Tá bude od nedele večera v insolvencii.
Hoci neexistuje žiadne riziko pre finančný systém Spojeného kráľovstva ako celok, „existuje vážne riziko pre niektoré z našich najsľubnejších spoločností v oblasti technológií a biologických vied“, povedal Hunt pre BBC s tým, že sú veľmi dôležité pre budúcnosť Británie.
List adresovaný Huntovi
Vláda podľa Hunta pracuje na pláne, ktorý zabezpečí, že firmy budú schopné uspokojiť svoje potreby peňažných tokov „v priebehu niekoľkých najbližších dní“. Plán bude znamenať, že spoločnosti budú môcť zaplatiť svojim zamestnancom. „To je hlavná požiadavka, ktorú sme mali za posledných 24 hodín,“ vysvetlil minister.
Viac ako 250 šéfov britských technologických firiem podpísalo v sobotu list adresovaný Huntovi, v ktorom žiadali vládnu intervenciu. Nemenovaný zdroj z technologickej firmy pre BBC povedal, že sa zdá, že by vzniknutá situácia mohli byť pre britský technologický sektor „smrteľná“.
„Tento pondelok najmenej 200 firiem zamestnávajúcich tisíce ľudí zistí, že nemôžu zaplatiť svojim zamestnancom alebo dodávateľom, pretože banka, v ktorej mali účet, skrachovala,“ skonštatoval a dodal, že kolaps SVB by mohol ovplyvniť 30 až 40 percent britských startupov.
Silicon Valley Bank UK prestane vykonávať platby
Americká SVB, ktorá na trhu pôsobila 40 rokov, skolabovala po tom, čo nezískala 2,25 miliardy dolárov na pokrytie straty z predaja aktív, najmä amerických vládnych dlhopisov, ktoré boli ovplyvnené vyššími úrokovými sadzbami.
Jej problémy v USA podnietili run vkladateľov na vklady a vyvolali obavy investorov o celkový stav bankového sektora. Kontrolu nad aktívami SVB v piatok prevzali kalifornské a federálne regulačné orgány. Je to najväčší krach banky v USA od roku 2008.
Centrálna banka Spojeného kráľovstva po krachu uviedla, že Silicon Valley Bank UK prestane vykonávať platby a prijímať vklady. Insolvencia podľa nej umožní jednotlivým oprávneným vkladateľom vyplatiť až 85-tisíc libier z britského systému poistenia vkladov.
Zdroj: https://sita.sk