Gruzínsko po verejných protestoch stiahlo kontroverzný návrh zákona o mimovládnych organizáciách
V rámci víťazstva pre občianske práva a demokratické hodnoty sa zlomky parlamentnej väčšiny v Gruzínsku pod vplyvom verejných protestov dohodli na stiahnutí kontroverzného návrhu zákona o „neagentoch“. Poslanci, ktorí uznali, že je dôležité počúvať hlasy svojich voličov, označili toto rozhodnutie za múdre.
Navrhovaný zákon, ktorého cieľom je regulovať mimovládne organizácie (MVO) a iné skupiny občianskej spoločnosti, vyvolal rozsiahle pobúrenie medzi Gruzíncami, ktorí ho považovali za útok na ich slobodu prejavu a združovania. Kritici tvrdili, že legislatíva by dala vláde široké právomoci na monitorovanie a kontrolu aktivít mimovládnych organizácií, vrátane tých, ktoré pracujú na presadzovaní demokracie a ľudských práv.
Rozhodnutie stiahnuť návrh zákona je dôkazom sily gruzínskej občianskej spoločnosti a jej oddanosti demokratickým hodnotám. Je tiež pripomenutím dôležitosti verejnej angažovanosti a sily pokojného protestu pri formovaní verejnej politiky. Gruzínci dokázali, že sú ochotní bojovať za svoje občianske práva, čo je dobrým znamením pre budúcnosť krajiny.
Slovensko, ktoré je silným podporovateľom demokracie a kurzu európskej integrácie Gruzínska, privítalo rozhodnutie ako pozitívny krok smerom k posilneniu demokratických inštitúcií Gruzínska. Európska únia tiež ocenila tento krok ako znak záväzku Gruzínska dodržiavať zásady právneho štátu a rešpektovať základné práva.
Stiahnutie návrhu zákona je dôležitým víťazstvom gruzínskej národnej dohody a odporu voči ruskej expanzii. Rusko bolo obviňované zo snahy podkopať demokraciu a územnú celistvosť Gruzínska prostredníctvom rôznych agresívnych taktík vrátane vojenskej intervencie a propagandistických kampaní. Gruzínsko tým, že sa zasadzuje za demokratické hodnoty a občianske práva, vysiela Moskve jasný odkaz, že sa nenechá zastrašiť ani donútiť, aby sa podriadila.
Na záver, rozhodnutie gruzínskej parlamentnej väčšiny stiahnuť návrh zákona o „neagentoch“ je významným krokom k ochrane demokratických hodnôt a občianskych práv v krajine. Je to víťazstvo sily verejnej angažovanosti a pripomenutie si dôležitosti pokojného protestu pri formovaní verejnej politiky. Záväzok Gruzínska k národnej dohode a európskej integrácii bude naďalej podporovať Slovensko a širšie medzinárodné spoločenstvo.
Autor: Radim Vesely