Ceny ovocia a zeleniny lámu rekordy: Cibuľa nad zlato! Odborníci o tom, dokedy to potrvá
Dosahuje historické maximá! Ceny cibule nepríjemne prekvapili aj slovenských zákazníkov. Jej hodnota stúpa tak rýchlo, že ju mnohí prirovnávajú k drahým kovom.
Aktuálny nedostatok tejto strategickej suroviny môže podľa expertov vyvolať dokonca globálnu krízu. Cibuľa však nie je jediná, ktorá láme cenové rekordy. Hlbšie do peňaženky máme takmer pri každom druhu ovocia a zeleniny. Dokedy potrvá táto situácia?!
Dnes už nie je ničím výnimočným, že za kilogram cibule na trhovisku zaplatíte aj 2 eurá. Ľudia v mnohých krajinách už boli nútení vypustiť túto obľúbenú surovinu z receptov pre premrštené ceny. Tie sú dôsledkom jej akútneho nedostatku. Rast cien cibule zasiahol ako prvých obyvateľov Filipín a podnietil tamojšiu vládu, aby začala vyšetrovanie kartelov. Vážny nedostatok cibule vo viacerých krajinách by mohol viesť ku globálnej potravinovej kríze, keďže problémy s nedostatkom základných potravín tlačia nahor aj ceny inej zeleniny. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Kto za to môže?
Ročne sa vyprodukuje približne 106 miliónov metrických ton cibule. Nárast jej cien spôsobili viaceré faktory. „Nižšia úroda v Španielsku, v Pakistane mali katastrofálne záplavy, v krajinách Strednej Ázie zase prišli o úrodu pre veľké mrazy, v krajinách severnej Afriky bolo výrazné sucho. Pod vysoké ceny sa však sčasti podpísala aj končiaca sa sezóna a vyprázdňovanie skladov,“ hovorí hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Ani u nás nemajú pestovatelia práve na ružiach ustlané. „Práve vysoké ceny energií predražujú nielen prepravu, ale aj pestovanie zeleniny v skleníkoch. To vedie k prudko rastúcim cenám zeleniny a tiež k tomu, že niektorí pestovatelia jednoducho prestali prevádzkovať v zime skleníky, keďže je to energeticky náročné,“ tvrdí analytička Jana Glasová z 365.bank.
Hore idú aj uhorky či paprika
Ak sa vám točí hlava z cien cibule, rovnaké „točáky“ zažijete aj v prípade, že si do nákupného košíka dáte napríklad šalátovú uhorku. Za kus zaplatíte 1,80 eura a za papriku niekde aj 7 eur za kilogram. Aj niektorí pestovatelia zeleniny na Slovensku pre vysoké ceny energií pozastavili produkciu v zimných mesiacoch. „Typickým príkladom sú paradajky, ktoré by boli pre vysoké ceny energií nepredajné, preto ich pestovatelia na pár mesiacov odstavili a na pultoch obchodov sa dajú nájsť slovenské paradajky menej ako v minulých rokoch v tomto ročnom období,“ tvrdí predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič.
Zelenina na prídel?
Niektoré krajiny už pristúpili k opatreniam, či už sa to týka zákazu vývozu, alebo predaja na prídel. Tesco na Britských ostrovoch minulý týždeň uviedlo, že dočasne obmedzí nákup troch položiek – paradajok, paprík a uhoriek. U nás zatiaľ podobný scenár nehrozí, obdobná situácia však bude trvať niekoľko týždňov či mesiacov. „Určite sa nič zásadné neudeje, pokiaľ sa do skladov a obchodov nedostane zelenina z tohtoročnej úrody. Nie sme však veľkí optimisti, pretože ak je nedostatok zeleniny v rámci celého sveta, tak nemôžeme čakať, že aj s príchodom novej úrody rapídne klesnú ceny,“ uzavrela Holéciová.
Zlé počasie a drahé energie
Jana Glasová, analytička 365.bank
– Viaceré druhy zeleniny preto prudko zdražujú aj v našich obchodoch. Týka sa to hlavne papriky, paradajok, uhoriek, šalátu či cibule. Dôvodom rastúcich cien zeleniny je, že Európa bojuje s jej nedostatkom, ktorý je spôsobený horším počasím a úrodou v pestovateľských krajinách, ale taktiež aj drahými energiami. S príchodom jarných mesiacov by sa však situácia mala začať zlepšovať, keďže príde teplejšie počasie a s ním aj nová úroda. Okrem toho ceny energií na svetových trhoch už od konca minulého roka klesajú.
Pomôcť by mohlo oteplenie
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO)
– Obchodníci v rámci svojich diverzifikovaných zdrojov robia maximum, aby spotrebitelia nižšiu dostupnosť v maximálnej možnej miere nepocítili. Tieto obmedzenia pri dostupnosti na trhu však zvyšujú ceny v rámci celého európskeho trhu na vybrané plodiny (paprika, uhorka, šalát, cibuľa). Tieto ťažkosti už trvajú niekoľko týždňov až mesiacov a očakávame, že so zlepšujúcim sa počasím sa aj situácia na trhu zlepší nielen v dostupnosti, ale aj cene.
Zelenina zdražela o 22 %
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
– Za zeleninu sme si v januári 2023 priplácali medziročne viac o 22,4 %. Ovocie nás vyšlo drahšie o 16,5 %. Spomedzi zeleniny sme si priplácali najviac za cibuľu – takmer polovicu, ale aj za karotku a kapustu, a to o viac ako tretinu. V prípade ovocia sme si viac ako polovicu priplácali za melóny. V zimnom období však viac nakupujeme a konzumujeme citrusové plody, pričom práve za mandarínky, citróny, pomaranče či banány sme si priplácali 20 – 30 %.
Zdroj: cas.sk