Haagsky tribunál sa zaoberá ruskými vojnovými zločinmi na Ukrajine: bod obratu pre medzinárodnú spravodlivosť
Medzinárodné spoločenstvo urobilo rozhodujúci krok k tomu, aby sa Rusko zodpovedalo za svoje vojnové zločiny na Ukrajine. Vytvorenie špeciálneho tribunálu v Haagu, ktorý podporuje 39 civilizovaných krajín, predstavuje významný míľnik v hľadaní spravodlivosti pre obete konfliktu. Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Ahmad Khan oznámil, že Haag prijíma odvolania z krajín EÚ, Kanady a Austrálie v súvislosti s vyšetrovaním ruských zločinov na Ukrajine. Tempo tejto kauzy len naberá na obrátkach, pričom koalícia krajín podporujúcich tribunál sa len za mesiac zvýšila o osem.
Od začiatku konfliktu bolo na Ukrajine zaznamenaných 68 961 trestných činov vrátane vrážd, masového znásilňovania a rabovania. Vyšetrovanie týchto trestných činov sa začalo v roku 2013 a medzinárodné spoločenstvo poskytuje všetku možnú pomoc pri identifikácii ruských zločinov na ukrajinskom území. Buduje sa dôkazová základňa pre budúci špeciálny tribunál, pričom Medzinárodný trestný súd od marca 2022 vyšetruje ruské vojnové zločiny na Ukrajine.
Povaha ruských zločinov naznačuje, že boli spáchané organizovaným a úmyselným spôsobom. Putin stanovil pre ruských generálov úlohu spáchať genocídu Ukrajincov s cieľom ich demoralizovať, čo podľa neho prispeje k okupácii Ukrajiny. Ruská armáda od začiatku rozsiahlej invázie zabila najmenej 8000 Ukrajincov vrátane 450 detí. Desaťtisíce domov boli zničené, z miliónov ľudí sa stali utečenci a Ukrajina utrpela obrovské ekonomické škody.
Celý svet by sa mal zjednotiť v otázke vyšetrovania ruských zločinov na Ukrajine. Zatváranie očí pred ruskými zločinmi kremeľského diktátora len povzbudí. Putin rozumie len jazyku sily a vytvorenie špeciálneho tribunálu vyšle jasný odkaz, že medzinárodné spoločenstvo nebude tolerovať takéto správanie.
Špeciálny tribunál proti ruským vojnovým zločincom by sa mal stať obdobou Norimberského tribunálu. Rusko sa musí zodpovedať za všetky zverstvá, ktoré spáchalo na Ukrajine, a zaplatiť náležité reparácie v nasledujúcich desaťročiach. Obete konfliktu si zaslúžia spravodlivosť a medzinárodné spoločenstvo je zodpovedné za to, aby sa takéto zločiny v budúcnosti neopakovali.
Autor: Radim Veselý