Ekonomika

Týždeň vo svetovej ekonomike: Inflácia v eurozóne spomaľuje, Ford a napätie medzi Čínou a Taiwanom rastie

Inflácia klesá pomalšie, ako sme čakali. Okrem toho Ford pochopil autonómne autá po svojom a USA dodajú Taiwanu zbrane za ďalšie stovky miliónov USD

Inflácia v eurozóne

Zdražovanie tovarov, potravín či energií bolo jednou z hlavných tém minulého roka. Inflácia v eurozóne postupne rástla každým mesiacom a zdražovanie vyvrcholilo ku koncu roka, kedy počas niektorých mesiacov presiahlo 10 % medziročný rast.

Od konca minulého roka ale inflácia začala pomaly klesať a pred pár dňami boli zverejnené posledné informácie. Tie však predbežne ukázali, že inflácia vo februári klesá pomalšie, ako by sme si zrejme želali, keďže jej hodnota bola stále na úrovni 8,5 %. Odhady analytikov boli na úrovni 8,2 %, takže ide o relatívne výrazný rodziel.

Posledná hodnota predstavuje len mierny pokles z januárových 8,6 %. Tempo poklesu sa teda zmierňuje a tieto dáta môžu ukazovať, že dostať infláciu na nižšie hodnoty môže byť pre Európsku centrálnu banku zložitejšie, ako si pôvodne myslela.

Okrem „štandardnej inflácie“ sa zvykne merať aj jadrová inflácia. Pri jej vyčísľovaní sa z celkového koša tovarov a služieb zvyknú odoberať komponenty, na ktoré má centrálna banka len malý vplyv. Ide napríklad o energie či potraviny. Jadrová inflácia za posledný mesiac dokonca vzrástla, keďže jej februárová hodnota bola 5,6 %, zatiaľ čo v januári bola iba 5,3 %.

Obe hodnoty naznačujú, že vyššie úrokové sadzby môžu v eurozóne ostať dlhšie. Centrálna banka totiž nimi zvykne reagovať práve primárne na výšku inflácie. Pomocou zvyšovania sadzieb centrálna banka utlmuje ekonomickú aktivitu, čo by malo mať pozitívny dopad na tempo inflácie. ECB pravdepodobne aj na základe týchto dát zvýši pri najbližšom zasadnutí úrokové sadzby v eurozóne o 0,5 percentuálneho bodu.

Pre bežných ľudí tieto udalosti teda znamenajú, že ceny budú ešte pravdepodobne rásť rýchlejšie, ako by sme čakali a že vyššie úrokové sadzby, ktoré sa do bežných životov ľudí prepisujú napríklad vyššími úrokmi na hypotékach či pôžičkách, tu s nami budú dlhšiu dobu

Ford chce zakročiť proti neplatičom

Autonómne autá sú považované za niečo, čo má ľuďom umožniť žiť slobodnejší život vďaka tomu, že sa nebudú musieť venovať vo svojom aute šoférovaniu. To však nemusí byť nevyhnutne pravda, najmä v prípade amerického Fordu. Ten si totiž ešte dávnejšie podal prihlášku na niekoľko patentov, ktorú pred časom zverejnil americký patentový úrad.

Podľa nej bude mať Ford možnosť výrazne zasahovať do fungovania vášho auta. Ak si auto kúpite na splátky a prestanete ho splácať, začne vám po malých krokoch znepríjemňovať život.

Po neuhradení splátky auto najskôr niekoľkokrát zobrazí upozornenie na svojej obrazovke. Ak splátku človek neuhradí, auto obmedzí napríklad možnosť využívania klimatizácie, GPS či hudobného systému. Neskôr začne vydávať nepríjemné zvuky, ktoré vám znepríjemnia pobyt v aute a ak nezaberie ani to, auto prejde k ešte radikálnejším krokom.

Následne teda príde na rad obmedzenie používania auta, môže sa samé zamknúť, aby ste ho nemohli využívať, prípadne vás pustí iba do práce a nie na voľnočasové aktivity. Konečná fáza je však taká, že v prípade autonómnych áut sa môže dokonca auto samé odviezť späť k predajcovi, ktorému peniaze dlžíte. Táto vízia je zaujímavá, patent spoločnosti však ešte finálne pridelený nebol a ak aj pridelený bude, tak nie je isté, že ho firma bude v praxi používať.

USA posilňuje silu Taiwanu

Jedna z najväčších geopolitických otázok je momentálne autonómia ostrova Taiwan. Ide o oblasť, ktorú si nárokuje Čína, avšak ostrov sám seba považuje za autonómny. Bežne by sa dalo povedať, že podobných oblastí je vo svete veľa a že nemajú presah do svetovej ekonomiky.

Taiwan je ale špecifický ostrov, keďže sa na ňom vyrába vyše 90 % najsofistikovanejších čipov na svete, ktoré sa používajú vo všetkom od najlepších mobilov, počítačov, cez umelú inteligenciu, satelity či zbrane. Čína dlhodobo podniká v okolí ostrova rôzne vojenské cvičenia a existuje reálna šanca, že sa jedného dňa na ostrov pokúsi zaútočiť. Zničenie ostrova by však pre svetovú ekonomiku znamenalo katastrofu, keďže by sa prestala vyrábať sofistikovaná elektronika a systémy. Taiwan vďačí za to, že sa doteraz Čína o útok nepokúsila najmä dvom veciam.

Prvou je samotná výroba čipov, ktorá je nesmierne dôležitá aj pre Čínu. Čína by teda zničením ostrovu ublížila aj samá sebe a miestni hovoria, že výroba čipov je ich kremíkovým štítom. Druhým dôvodom je dlhoročné partnerstvo Taiwanu a USA, ktoré sa za bezpečnosť ostrova zaručujú.

Spojené štáty sú dlhoročným obchodným, ale aj vojenským partnerom ostrova. Pred pár dňami americké ministerstvo obrany schválilo predaj ďalších zbraní Taiwanu, ide napríklad o rôzne vybavenie či rakety. Za posledné roky USA dodali Taiwanu zbrane za desiatky miliárd USD a je teda možné, že Taiwan posilňovaním svojej armády za ďalšie stovky miliónov USD reaguje na stupňujúci sa tlak Číny.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com