Jarná ruská ofenzíva sa skončila skôr, ako sa začala (53. týždeň vojny)
Moskva zrejme minula všetky iránske drony.
Pondelok 20. 2. 2023 (362. deň invázie)
Rusi nemajú dostatok záloh na ofenzívu
Hlavnou udalosťou pondelka bola návšteva amerického prezidenta Josepha Bidena v Kyjeve, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pri tejto príležitosti americký prezident oznámil nové dodávky munície pre raketomety HIMARS, 155 mm húfnice a 120 mm mínomety.
Inštitút pre štúdium vojny predpokladá, že z 320 západných tankov, ktorých dodanie na Ukrajinu ohlásili spojenci, bude k 1. aprílu 2023 reálne dodaných len 50 prvých kusov.
Analytici tohto inštitútu okrem toho predpokladajú, že Rusko už v súčasnej dobe nedisponuje zálohami, ktoré by mohlo nasadiť do ofenzívy. Nedostatok je badateľný najmä v oblasti tankových a mechanizovaných síl, ktoré boli zničené v predchádzajúcich fázach vojny.
Ruskej strane sa síce podarilo vytvoriť obmedzené mechanizované zálohy, avšak ich počet je tak malý, že nepostačuje na zásadné zmeny na bojisku.
Ruské sily, rovnako ako aj ukrajinské, trpia obmedzeniami v dostupnosti – najmä delostreleckej munície. Ukrajina sa však môže spoliehať na ekonomickú prevahu viac ako 50 spojencov. Rusku zostávajú len Bielorusko, Irán a Severná Kórea.
Utorok 21. 2. 2023 (363. deň invázie)
Neúspešný test strategickej balistickej rakety Ruska
Ruský prezident Vladimír Putin predniesol v príhovore k poslancom Federálneho zhromaždenia dvojhodinový prejav a zopakoval svoje falošné tézy o tom, že jeho krajina je len obeť západného útoku, na ktorý musela reagovať silou.
Udalosti sa diali aj na opačnej strane. Po americkom prezidentovi navštívila Kyjev talianska premiérka Giorgia Maloniová. Oznámila dodávky ďalších protilietadlových systémov pre Ukrajinu a aj inú podporu.
Ukrajina, EÚ a NATO sa dohodli na vytvorení koordinačného mechanizmu na zvýšenie výroby zbraní pre potreby Ukrajiny. Tento koordinačný mechanizmus má zabezpečiť efektívne aktivovanie zbrojného potenciálu spojencov Ukrajiny. Je to reakcia na ruskú snahu zmeniť tento konflikt na opotrebovaciu vojnu.
Rusko počas pondelka vykonalo neúspešný test strategickej balistickej rakety Sarmat. Ruské strategické sily boli v predchádzajúcom období preferovanou zložkou ozbrojených síl.
Aj tento neúspešný pokus dokumentuje, že aj ich strategické jadrové sily majú svoje kvalitatívne problémy, spôsobené ekonomickým a technologickým zaostávaním Ruska.
Hovorca Vzdušných síl Ukrajiny skonštatoval, že nemožno očakávať dramatickú zmenu vo forme vzdušnej vojny nad Ukrajinou. Rusko nepreukázalo počas celej vojny schopnosť plánovania a koordinovaného nasadenia viac ako tuctu bojových lietadiel – a aj to len lietadiel jedného určenia. Vrchol systematického nasadenia vzdušných síl Rusko zrealizovalo v prvých dňoch vojny.
Ruské sily naďalej pokračovali v útokoch v oblastiach Kupjanska, Kreminnej, Bachmutu, Avdiivky a východne od Velykej Novosilky. Tieto útoky však očakávane neprinášajú žiadny úspech.
Streda 22. 2. 2023 (364. deň invázie)
Putin je odhodlaný viesť dlhú vojnu
Objavili sa dve videá, dokumentujúce rozsah ruských strát. V prvom videu bolo zobrazené jedno z miest sústredenia mŕtvych príslušníkov vagnerovej žoldnierskej skupiny na Donbase. Bolo to približne 40 mŕtvol ruských žoldnierov, čo predstavovalo údajne straty za jeden deň v príslušnom úseku línie kontaktu.
Na druhom videu bolo približne sto jednoduchých drevených rakví s ostatkami mŕtvych ruských vojakov, uskladnených na letisku v Novosibirsku.
Kyrylo Budanov, veliteľ Hlavného spravodajského riaditeľstva ukrajinských ozbrojených síl predpokladá, že ruská ofenzíva sa už začala, ale nedosahuje žiadne výsledky.
Britská spravodajská služba vo svojom hodnotení utorkového príhovoru Vladimíra Putina pred poslancami Federálneho zhromaždenia konštatuje, že ruský prezident je odhodlaný pokračovať dlhodobo vo vojne na Ukrajine a snaží sa presvedčiť občanov Ruska, že prehra vo vojne by bola existenčnou hrozbou pre Rusko. Snaží sa tak zabezpečiť ochotu ruského obyvateľstva pokračovať v dlhotrvajúcej vojne.
Ruský prezident sa pritom vyhol hodnoteniu priebehu vojnového konfliktu, ako aj odprezentovaniu riešenia. To indikuje, že ruské vedenie stále nenašlo žiadnu vhodnú alternatívu k súčasnému stavu a nemá žiadnu stratégiu exitu z vojnového konfliktu, ktorý prehráva.
Vo Varšave sa uskutočnilo stretnutie lídrov Bukureštskej deviatky. Slovensku republiku zastupovala prezidentka Zuzana Čaputová. Na tomto stretnutí bolo skonštatované, že Rusko je najvýznamnejšou a priamou hrozbou pre bezpečnosť členov Aliancie.
Štvrtok 23. 2. 2023 (365. deň invázie)
Ruská ofenzíva sa skončila skôr ako sa začala
Valné zhromaždenie OSN drvivou väčšinou schválilo návrh rezolúcie, ktorá požaduje, aby ruské sily okamžite opustili územie Ukrajiny – v rámci medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny.
Za prijatie rezolúcie hlasovalo 141 členských štátov OSN, ďalších 32 sa pri hlasovaní zdržalo a len Bielorusko, Eritrea, Mali, Nikaragua, Rusko, Severná Kórea a Sýria hlasovali proti tejto rezolúcii.
To dokumentuje silnú globálnu podporu odmietnutia nielen ruskej invázie na Ukrajinu, ale aj predchádzajúce zabratie Krymu.
Ukrajinské veliteľstvo Juh sa prihlásilo k sérii včerajších útokov v Mariupole. Nie je však jasné, akou formou zaútočili. Stredajšie explózie sa vo štvrtok zopakovali a boli zaznamenané v severovýchodnej časti mesta, v priestore metalurgického kombinátu Iľjič.
Poskytovanie vojenskej pomoci podporuje až 65 % občanov Európskej únie. Zároveň vzrástol počet podporovateľov vojenskej pomoci v Nemeckej spolkovej republike, kde skoro polovica obyvateľov považuje súčasnú nemeckú vojenskú pomoc za nedostačujúcu.
To spolu so zmenou vo vedení rezortu obrany v Nemeckej spolkovej republike mení postoj Nemecka k poskytovaniu vojenskej pomoci pre Ukrajinu.
Pokračovali každodenné návštevy čelných predstaviteľov spojeneckých krajín na Ukrajine. Vo štvrtok to bola návšteva Španielskeho premiéra Pedra Sancheza. Aj on oznámil poskytnutie ďalšej vojenskej pomoci pre Ukrajinu, najmä tankov Leopard 2.
Média významne pokryli informáciu o pôvodnom ruskom pláne pri obsadení územia Ukrajiny, teda že sa Rusi neplánovali zastaviť na hraniciach Ukrajiny, ale chceli obsadiť aj Podnesterský región Moldavska. Rusko reagovalo rozšírením dezinformácie, že to Ukrajina sa snaží vojensky obsadiť Podnesterský región.
Ukrajinský generálny štáb oznámil, že Rusko opäť pokračovalo v útokoch najme v oblastiach Kupjanska, Kreminnej, Bakhmutu, Avdiivky a východne od Velykej Novosilky. Zároveň nedochádzalo k posilneniu a zmene štruktúry síl Ruskej federácie, ktoré operujú na línii kontaktu.
Ruske útoky zlyhali a nemožno očakávať, že v najbližšej dobe dôjde k akémukoľvek ich zásadnému úspechu na bojisku. Zdá sa, že Ruska jarná ofenzíva sa skončila skôr, ako sa reálne začala.
Piatok 24. 2. 2023 (366. deň invázie)
Prvé Leopardy sú na Ukrajine
V deň prvého výročia začiatku ruskej plnoprofilovej invázie na Ukrajinu, ktorá je súčasťou už deväť rokov trvajúcej vojny na Ukrajine, predstavila Čína svoj politický návrh na urovnanie vojnového konfliktu.
Čínsky dvanásťbodový plán však nedokázal jednoznačne pomenovať príčinu vojnového konfliktu a odsúdiť ho. Zároveň jeho jednotlivé body neprinášajú riešenie príčin konfliktu.
Pochybnosti vyvolávajú aj články programu, ktoré vyzývajú na odstránenie sankcií ako aj udržiavanie dodávateľských reťazcov. To by de facto znamenalo, že Čína vyzýva na zabezpečenie financovania ruskej invázie na Ukrajinu.
Ukrajina však k tomuto návrhu pristúpila konštruktívne. Ukrajinskí predstavitelia oznámili, že o predmetnom návrhu budú rokovať a prezident Volodymir Zelenskyj oznámil, že sa plánuje stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Vzhľadom na to, že čínsky návrh je zjavne v rozpore so skutočnými a oprávnenými záujmami Ukrajiny, toto rokovanie len identifikuje, že Čína nemá záujem o skutočne riešenie vojnového konfliktu, ale len sa tým snaží znížiť dopad vojny na samotnú Čínu na úkor Ukrajiny.
Krajiny Európskej únie oznámili desiaty balík spoločných sankcií. Spojene štáty oznámili ďalší balík vojenskej a hospodárskej pomoci pre Ukrajinu. Ide o vojenskú pomoc vo výške 2 miliardy dolárov, obsahujúcu predovšetkým muníciu, taktické prieskumné a samovražedné drony a 10 miliárd dolárov ako finančnú pomoc.
Len tento balík pomoci zodpovedá ukrajinským potrebám na pokrytie viac ako jedného mesiaca vojnového konfliktu v doterajšej priemernej intenzite.
Pokračovala aj kampaň návštev politických lídrov spojeneckých krajín v Kyjeve – v piatok to bol poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Napriek medializovaným obavám, že Ukrajina dostane prvé zapadné tanky až koncom marca, prvé štyri tanky Leopard 2A4 z Poľska sú už tam a ďalšie dodávky západnej techniky sú očakávane v najbližších dňoch.
Predpokladá sa, že prvú brigádu vyzbrojenú západnými tankami a BVP, bude Ukrajina schopná postaviť do mesiaca. Okrem toho poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že dodanie 60 tankov PT-91 Twardy je možné očakávať v nasledujúcich dňoch.
Poľsko spolu s ďalšími dvoma krajinami deklaruje, že je pripravené vycvičiť ukrajinských pilotov na lietadlá F-16 za predpokladu, že dodanie týchto stíhačiek bude zabezpečovať širšia koalícia krajín.
Nadácia Ilka Kucheriva uskutočnila prieskum, ktorý konštatuje že u 24,2 % ukrajinskej populácie nastal stav, že minimálne jeden z ich príbuzných bol mobilizovaný. Ďalších 18 % populácie má v rodine osobu, ktorá dobrovoľne vstúpila do ozbrojených síl Ukrajiny. To dokumentuje, že prevažná väčšina ozbrojených síl Ukrajiny je zložená z dobrovoľníkov.
Sobota 25. 2. 2023 (367. deň invázie)
Rusom sa minuli iránske drony
Britské ministerstvo obrany predpokladá, že Rusko vyčerpalo zásoby iránskych dronov z druhej tranže. Od 15. februára 2023 neboli zaznamenané útoky dronmi Shahed-136. Predpokladá sa, že Rusko sa pokúsi získať od Iránu ďalšie kusy tejto zbrane.
Na bojisku je naďalej najviac komplikovaná situácia v úseku Bachmutu. Ruské sily držia okolie územia, ktoré je ohraničené cestami M03 do Slavianska a T0503 do Kostyantynivka – teda asi 75% okolia Bachmutu.
Boje prebiehajú v juhovýchodnej časti mesta. Vzhľadom na veľkosť mesta, ktoré je zhruba sedemnásobne väčšie, ako je Soledar (ruské sily ho dobýjali za cenu obetovania značného počtu ľudskej sily zhruba mesiac), môžu boje v Bachmute trvať aj pol roka – za predpokladu, že Rusko bude ochotné akceptovať ďalšie ľudské straty.
Núdzový počítačový tím Ukrajiny CERT-UA minuli rok riešil skoro 2200 incidentov. Do tohto počtu sú zaznamenané len incidenty, ktoré boli riešené prostredníctvom intervencie reakčných tímov.
Nedeľa 26. 2. 2023 (368. deň invázie)
Ukrajinci sa zrejme pokúsia prerušiť spojenie Krymu so separatistami
Ukrajinské ozbrojené sily od septembra zostrelili 650 riadených striel, najmä striel s plochou drahou letu a 610 dronov Shahed-136.
Ukrajina by mala dostať v blízkej dobe 14 vrtuľníkov Mi-8 od Chorvátska, ktoré by mali nahradiť straty vrtuľníkových jednotiek ukrajinských vzdušných síl.
Inštitút pre štúdium vojny predpokladá, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko pripravuje svoju cestu do Číny, a to na popud Moskvy. Očakáva sa, že sa pokúsi vyjednať dodávku tovaru dvojitého použitia a zbrojných dodávok do Bieloruska, ktoré by boli následne dodané do Ruska.
Takýmto spôsobom sa Rusko pokúsi získať chýbajúce komponenty, ktoré im brania zabezpečiť zbrojnú výrobu v potrebnom rozsahu.
Vojenská rozviedka Ukrajiny predpokladá, že hlavným cieľom ukrajinskej ofenzívy, ktorá sa očakáva v nasledujúcich mesiacoch, má byť prerušenie pevninského spojenia Krymu a separatistických území. To by Rusom zobralo jediný cieľ invázie, ktorý sa im podarilo naplniť.
Britská spravodajská služba konštatuje, že kvalita ruských námorných vysádkových jednotiek od začiatku vojny dramaticky poklesla a pravdepodobne nebude obnovená.
Dôvodom tohoto stavu je fakt, že na rozdiel od výsadkových jednotiek, obojživelné jednotky neboli nasadzované samostatne, ale ako súčasť väčších celkov. To spôsobilo, že ich nasadzovali v najkomplikovanejších smeroch, kde utrpeli tie najväčšie straty. Tieto straty boli obnovené len mobilizovanými silami v nižšej kvalite.
Zdroj: https://www.aktuality.sk