Rusko už prehralo vojnu na Ukrajine. Strategicky. Kedy sa naozaj skončí, záleží len na nás (analýza)
Väčšina z nás má dnešný deň v mysli spätý so smutným prvým výročím ruskej invázie na Ukrajinu. Väčšina z nás sa však mýli. My si v týchto dňoch totiž nepripomíname prvé výročie tejto vojny.
My si v týchto dňoch pripomíname najmä fakt, že už pred deviatimi rokmi, teda 20. februára 2014 sa začala ruská vojenská operácia, počas ktorej okupačné sily Ruska prekročili hranice Krymu a začali inváziu na Ukrajinu.
Skutočný začiatok invázie
Táto vojna sa začala pred deviatimi rokmi a pred rokom sa len prehupla do novej fázy vojny v plnom rozsahu. Teda do fázy, keď Rusko pochopilo, že zvyšok Ukrajiny sa nezosype – deje sa totiž presný opak. Zvyšok Ukrajiny sa stále viac vzďaľuje od Ruska a tým ukazuje, aké výhodné je pre krajiny pôvodne pod ruským vplyvom opustiť túto orientáciu.
Rusko nemohlo čakať, kým sa príklad Ukrajiny stane vzorom pre iných, a muselo spustiť vojenskú inváziu aj na zvyšné ukrajinské územia, kde sa predtým nebojovalo, aby zachránilo svoj imperialisticky autoritatívny politický režim. Toto je však dnes už iba história, ktorú nevieme zmeniť. Dôležité je, kde budeme o rok.
Tri predpoklady
Na mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá je najväčším podujatím tohto druhu na svete, zvolený český prezident a bývalý najvyšší vojenský predstaviteľ NATO Petr Pavel uviedol, že Ukrajina vyhrá túto vojnu, ak sa naplnia tri predpoklady.
Prvou podmienkou je zachovanie súčasnej vojenskej podpory Ukrajiny. Druhá spočíva v zachovaní ekonomickej pomoci Ukrajine, ktorá by kompenzovala ekonomické straty tejto napadnutej krajiny. A tretím predpokladom víťazstva je zachovanie úrovne ekonomických sankcií voči Moskve a jej predstaviteľom, čo obmedzí schopnosť Ruska pokračovať v agresii.
Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku v týchto dňoch vydal pravidelný report, v ktorom analyzuje pomoc spojencov. V dokumente konštatuje, že zatiaľ sa neprejavuje únava podporovateľov Ukrajiny, ich počet rastie a december 2022 bol mesiacom, keď podporujúce krajiny oznámili najväčší rozsah pomoci za celé trvanie vojny.
Štedrá pomoc
Dnes už vieme, že podpora neochabla ani v januári a ani vo februári. Naopak, naďalej rástla a prekonala aj údaje z decembra. Kielský inštitút pritom poznamenal, že spojenecké krajiny doteraz dodali len 65 až 75 percent pomoci, ktorú oznámili.
To znamená, že aj keby všetky krajiny, ktoré podporujú Ukrajinu, okamžite ukončili túto aktivitu, tak do júna a možno až do júla budú dobiehať súčasne schémy pomoci v takom rozsahu ako doposiaľ.
To sa však nestatne. Už dnes je jasné, že Ukrajina má zabezpečené zdroje na pokračovanie obrany svojej suverenity pred ruským agresorom vo väčšom rozsahu ako v minulom roku. Ako sa však táto podpora prejaví na bojisku, to už je iná otázka.
Zlyhanie za zlyhaním
V prvých deviatich mesiacoch sme boli svedkami nekonečnej reťaze ruských zlyhaní, ktoré vyústili do ukrajinskej ofenzívy pri Charkove a oslobodenia Chersonu. Posledné tri mesiace sa však situácia zmenila.
Rusko síce naďalej nepoučiteľne zlyháva v mnohých oblastiach – ale vie, že nedostatky v stratégii a taktike môže kompenzovať skutočnosťou, že nemusí počítať straty ľudí. Mnohopočetným nasadzovaním zle ozbrojených a vycvičených mužíkov tak dokáže vojnu viest ďalej donekonečna.
Áno donekonečna, lebo aj keď Rusko každý deň stratí stovky svojich vojakov, nič to preň neznamená. Stačí, ak si uvedomíme, že v čase vrcholiacej pandémie na Slovensku umieralo na ochorenie covid denne 100 ľudí a väčšiny spoločnosti sa to bezprostredne nedotklo – nebyť obmedzení pohybu a obdobných opatrení. Ruská federácia je 30-krát väčšia ako Slovensko a aj keby každý deň Rusko strácalo nie stovky vojakov, ale tisícky, Rusmi to ani nepohne.
Víťazstvá, ale nie zlom
Ukrajina napriek tomu preukázala, že vie prekonať ruské sily, že vie oslobodzovať svoje územie. Že jej odhodlanie, vojenské umenie a podpora poskytnutá spojencami umožňuje poradiť si aj s ruskými ľudskými útočnými vlnami.
Ukrajina tak v nasledujúcom roku bude naďalej na bojisku víťaziť a oslobodzovať svoje územie. Rusko už túto vojnu strategicky prehralo. Nemožno však očakávať, že Ukrajina zlomí mobilizované ruské masy a do konca roka oslobodí celú okupovanú Ukrajinu.
Ak hovorím o celej okupovanej Ukrajine, tak mám na mysli naozaj celú krajinu vrátane území okupovaných pred 24. februárom 2022. Akýkoľvek iný koniec tejto vojny ako oslobodenie celej Ukrajiny by znamenal len to, že Rusku dáme čas, aby sa skonsolidovalo a neskôr sa vrátilo k svojim ambíciám, ktoré sa mu nepodarilo naplniť.
Ak chceme, aby sa vojna skončila ešte tento rok, tak si treba uvedomiť nasledovné: len zmena mimo bojiska môže skrátiť čas potrebný na oslobodenie Ukrajiny. Bolo by však naivné myslieť si, že sa situácia zmení v náš prospech bez nášho pričinenia. Taká zmena nemôže prísť z Ruska, ale môže prísť od nás.
Nerobíme všetko, čo môžeme
Spojenecké krajiny poskytli Ukrajine do 15. januára 2023 vojenskú pomoc vo výške viac ako 60 miliárd eur. Spolu s ekonomickou, humanitárnou pomocou a pomocou utečencom to bolo skoro 150 miliárd eur. Môže sa zdať, že pre Ukrajinu robíme všetko, čo môžeme. Nie je to však pravda.
Len Nemecko, ktoré doteraz na pomoc Ukrajine dalo 13 miliárd eur, vynaloží na zmiernenie ekonomických dôsledkov vojny viac ako 200 miliárd eur. Všetky krajiny podporujúce Ukrajinu už vynaložili na zmiernenie ekonomických dôsledkov vojny dovedna viac ako 1,5 bilióna eur – teda desaťkrát viac, ako dali na priamu pomoc Ukrajine a utečencom.
Čím dlhšie bude vojna trvať, tým viac peňazí budeme musieť na vojnu vynaložiť. Nebudú to zdroje potrebné na podporu Ukrajincov alebo na vojenskú pomoc Ukrajine, ale na drahšie energie, potraviny a ďalšie tovary v krajinách, ktoré pomáhajú.
Spýtajte sa sami seba
Urobme si prepočet, ak by sme dali na vojenskú pomoc len o jednu desatinu viac, ako vynakladáme na zmiernenie dôsledkov vojny. V takom prípade by sme znásobili vojenskú pomoc 3,5-násobne: zo súčasných 60 miliárd na 210 miliárd eur.
Ak si neviete predstaviť, čo tie čísla znamenajú, tak 250 tankov, ktoré Západ prisľúbil Ukrajine, má hodnotu „len“ tri miliardy eur – taký istý balík peňazí by stálo 24 najmodernejších lietadiel F-16, o ktorých si Ukrajina ani nedovolí snívať.
O koľko by sa skrátila vojna, ak by sa to stalo? Že na to nemáme? Mýlite sa. Len USA za 20 rokov vojen v Afganistane vynaložili 2,3 bilióna dolárov. Že spojenci nemajú výrobné kapacity, aby premenil taký objem peňazí na vojenskú pomoc? Áno teraz nemajú. Ale vedia ich rýchlo zmobilizovať, ak by sme to naozaj chceli.
Napríklad v roku 2007 dokázal americký priemysel zabezpečiť zvýšenie produkcie MRAP vozidiel z 80 kusov mesačne na 1300 vozidiel mesačne – trvalo mu to šesť mesiacov. A tak sa nepýtajte, kedy sa skončí vojna na Ukrajine, ale spýtajte sa sami seba. Ako rýchlo chcete, aby sa skončila vojna na Ukrajine? Pretože to, kedy sa vojna skončí, záleží len na nás.
Zdroj: https://www.aktuality.sk