Ceny pohonných hmôt padajú na predvojnovú úroveň. Koľko bude stáť benzín?
Ceny benzínu sa momentálne držia zhruba na úrovni pred začiatkom vojny na Ukrajine. Zdražovanie sa v najbližšom období neočakáva. Práve naopak.
Priemerná cena 95-oktánového benzínu sa na Slovensku pohybuje vo výške 1,569 eur a cena dieslu 1,552 eur za liter.
„Zaujímavé v posledných týždňoch je to, že ceny benzínu po niekoľkých mesiacoch opäť predbehli ceny dieslu,“ uviedol pre Aktuality.sk komoditný analytik z XTB Lukáš Lipovský.
„Čo sa týka cien benzínu, tak tie sú okolo úrovne spred invázie Ruska na Ukrajinu, avšak ceny dieslu sú stále ešte o zhruba 10 centov za liter vyššie,“ doplnil.
Cena benzínu v najbližších týždňoch
Od 5. februára platí v EÚ zákaz dovozu ruských ropných produktov, ako sú nafta či benzín. Cieľom Únie je ešte viac obmedziť príjmy Ruska z predaja energií a tým aj jeho schopnosť financovať vojnu na Ukrajine. Mnohí odborníci čakali, čo spraví embargo z Bruselu s cenami pohonných hmôt v Európe.
„Európske krajiny začali nahrádzať ruskú ropu, čo sa im momentálne darí bez výraznejších problémov. Ceny ropy sú momentálne pod predajným tlakom vďaka obavám z ekonomického spomalenia. To udržuje ceny pohonných hmôt na znížených úrovniach. V prípade, ak by sa však objavili nejaké problémy s dodávkami, alebo logistické problémy, ceny pohonných hmôt by mohli zaznamenať opäť prudký nárast,“ komentoval situáciu odborník.
Pre vodičov má dobrú správu: „V nasledujúcich dvoch až troch týždňoch očakávame, že ceny pohonných hmôt na Slovensku zaznamenajú pokles od dvoch do štyroch centov za liter,“ uzavrel Lipovský.
Faktory zlacňovania
Kľúčovým dôvodom pokračujúceho zlacňovania najmä nafty je pretrvávajúce teplé počasie naprieč Európou. To znižuje dopyt po vykurovacej nafte, uviedol pre Aktuality.sk český ekonóm Lukáš Kovanda. Tvrdí, že dopyt po nafte by tak pre prvý štvrťrok 2023 mal byť v Európe najnižší od roku 2017. Odvolával sa na závery spoločnosti Energy Aspects.
„Dopyt po nafte znižujú aj prudko klesajúce ceny zemného plynu. Referenčná burzová cena plynu v EÚ spadla v posledných šiestich mesiacoch o viac ako 80 %. To znižuje dopyt po vykurovacej nafte, ktorá je v priemysle využívaná aj ako čiastočná náhrada práve plynu. S poklesom dopytu po vykurovacej nafte klesá aj cena motorovej nafty,“ doplnil.
Cena veľkoobchodne predávanej nafty v dôsledku vyššie uvedeného klesla v stredu na komoditnej burze v Rotterdame, ktorej ceny sú určujúce aj pre benzínky v našom regione. Bola pod úrovňou 800 dolárov za tonu. Stalo sa to vôbec prvýkrát od vlaňajšieho 26. januára, pripomenul ekonóm.
„Za klesajúcou cenou nafty v Európe stojí aj pokles ceny ropy na svetových trhoch. Ropa Brent včera zlacnila k úrovni 80 dolárov za barel najmä preto, že americká centrálna banka zverejnila zápisnicu z posledného rokovania svojho vedenia, ktorý signalizuje ďalšie uťahovanie menovej politiky USA. To výhľadovo znamená skôr obmedzenie dopytu po rope, ktoré podľa súčasného predpokladu nedokáže plne kompenzovať ani pokračujúce post-covidové otváranie čínskej ekonomiky, ktoré predstavuje najväčšieho svetového dovozcu ropy,“ uzavrel Kovanda.
Zdroj: https://www.aktuality.sk