Slovensko

Dostanú menej? Analytik našiel dieru v zákone: Dôchodky budú pre chybu poslancov zrejme nižšie!

Chceli pomôcť dôchodcom, no nakoniec im z budúcich dôchodkov zrejme ubrali.

Novela, ktorou poslanci minulý týždeň zmenili pravidlá valorizácie penzií, v konečnom dôsledku podľa všetkého spôsobí, že dôchodcovia budú na týchto zmenách tratiť. Podľa Martina Šustra (47) z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť poslanci prijali niečo iné, ako zamýšľali. Poslanec Erik Tomáš (47) z Hlasu napriek tomu trvá na tom, že novela dôchodcom pomôže.

Jednou zo zmien, ktoré poslanci minulý týždeň prijali, je to, že sa valorizácia dôchodkov bude na začiatku každého roka počítať podľa dôchodcovskej inflácie v deviatich mesiacoch predošlého roka, nielen šiestich, ako to bolo doteraz. Kameň úrazu je v tom, že práve týmto spôsobom dôchodcovia nakoniec zrejme dostanú menej, ako by dostali, keby poslanci žiadnu novelizáciu neprijímali. Ako je to možné?

„Spravilo sa to v takom nešťastnom období. Inflácia totiž už začína klesať. A ak len rozšírite to okno, za ktoré rátate priemer, aj o júl, august a september, v ktorých už bude inflácia nižšia, vyjde vám nižší priemer,“ vysvetľuje pre Nový Čas Šuster. „Keby sme túto zmenu boli mali pred rokom, tak by bola pomohla. Teraz by oveľa viac pomohla systematická zmena celého systému valorizácie,“ dodáva člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Schválili iné, než chceli

Analytik si neodpustil „štuchnutie“ do slovenského zákonodarného zboru. „Poslanci schválili v skutočnosti niečo iné, než si mysleli, že idú schváliť,“ myslí si Šuster. Erik Tomáš z Hlasu to celé vidí úplne inak. „Prekvapilo ma to. Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť by mal mať zodpovedné, a nie populistické vyjadrenia,“ odkazuje mu cez Nový Čas. „My sme presadili systém klasickej valorizácie dôchodkov, ktorý bude oveľa lepšie reflektovať zvyšovanie cien domácností seniorov, než ako to bolo doteraz,“ trvá na svojom Tomáš.

To, či to dôchodcom aktuálne pridá, alebo uberie v porovnaní so stavom pred novelizáciou, sa ešte podľa neho nedá hodnotiť. „Ani pán Šuster nemôže vo februári vedieť, aká bude dôchodcovská inflácia za prvé tri kvartály roka. Nemôžeme definitívne vedieť, o koľko presne sa zvýšia dôchodky k 1. januáru 2024,“ dodáva Tomáš.

Šusterovi sa pritom nepozdáva ani spôsob, akým boli zmeny prijaté. „Nie je najlepšie, ak sa zásadná zmena sociálneho systému prijíma pozmeňovacími návrhmi, prejde cez parlament za štyri dni a nie je konzultovaná so žiadnymi odborníkmi,“ kritizuje analytik. Ani v tomto bode s ním však Tomáš nesúhlasí. „Bolo to konzultované s odbornou verejnosťou, a okrem toho, podobné zmeny pripravovalo aj ministerstvo práce. Ak by neprešiel náš návrh, do dvoch mesiacov by aj tak tento systém prešiel, pretože by ho predložil tento rezort,“ argumentuje poslanec Hlasu.

Otvorení zmenám

Aké zmeny by teda navrhoval Šuster? „Keby sme sa namiesto priemernej medziročnej inflácie pozerali na cenovú úroveň dôchodcovského spotrebného koša, tak sa to môže skrátiť v optimálnom prípade aj na tri mesiace,“ opisuje svoj návrh expert, pričom debatu o tomto modeli si vie predstaviť aj Tomáš. „Je to jedno z možných odborných riešení. Vieme do budúcna diskutovať aj o takýchto riešeniach – konkrétne v prípade, ak by sa ukázalo, že sú ešte efektívnejšie ako to opatrenie, ktoré sme prijali,“ dodáva Tomáš.

Bojovali sme za dve veci

Michal Kotian, predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku

– Veľmi dôležitá vec, ktorú sa podarilo presadiť, bolo rozmrazenie minimálnych dôchodkov. Druhá vec, za ktorú sme bojovali a ktorá prešla, bola mimoriadna valorizácia. Celkovo s prijatými zmenami súhlasíme, akurát je škoda, že to neplatí už od 1. júla. My sme už minulý rok žiadali osempercentnú mimoriadnu valorizáciu. Dôchodcovia totiž už za minulý rok museli za ten chlebík platiť o toľko viac, aká bola inflácia. Pritom do rozpočtu dali viac oni.

Namiesto 13 % zvýšenie o 11,6 %

  • podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť od januára 2024 narastú dôchodky
  • o 11,6 %, nie o 13 %, ako mali bez zásahu poslancov
  •  zatiaľ čo doteraz sa dôchodky zvyšovali vždy len raz za rok, na jeho začiatku, teraz okrem toho pribúda aj možnosť tzv. mimoriadnej valorizácie – k tej sa pristúpi vždy vtedy, ak dôchodcovská inflácia prekročí 5 %
  • na posúdenie tohto bude dôležitá po novom dôchodcovská inflácia v prvých deviatich mesiacoch, nielen v prvých šiestich, ako to bolo doteraz
  • už od 1. júla tohto roka sa rozmrazia minimálne dôchodky, ktoré boli zmrazené od roku 2020

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com