Týždeň vo svetovej ekonomike: Warren Buffett vyčkáva a Elonovi Muskovi pribúdajú problémy
Úspešní investori často predznamenávajú širšie ekonomické trendy, inflácia je na ústupe, avšak klesá pomaly a Elon Musk musí riešiť stratu svojej obľuby
Warren Buffett s veľkými nákupmi vyčkáva
Svet investícií je plný zvučných mien, najúspešnejším a najznámejším investorom všetkých čias je však Warren Buffett a práve na jeho kroky sa svet veľakrát pozerá, lebo už desiatky rokov dokáže veľmi dobre odhadovať dlhodobé ekonomické trendy. Buffett má väčšinu majetku vo forme akcií konglomerátu Berkshire Hathaway, ktorý vedie.
Časť spoločností podníká v mnohých oblastiach ako je napríklad energetika, železnice či poisťovníctvo. Druhá časť firmy je však zameraná práve na investovanie. Americké zákony vyžadujú, aby každý väčší fond zverejňoval zmeny vo svojom portfóliu a tieto údaje bývajú zverejnené na 45 deň po skončení kvartálu. Posledná aktualizácia dokumentov ukázala, že legendárny investor a jeho spoločnosť nepristúpili k žiadnym veľkým investíciám.
Firma mierne zvýšila svoj podiel v spoločnosti Apple, okrem toho zväčšila podiel aj v mediálnej spoločnosti Paramount Global. Treťou investíciou bolo prikúpenie ďalších akcií Louisiana-Pacific Corp.- stavebnej spoločnosti, ktorá je v rámci Severnej Ameriky jedným z najväčších výrobcov OSB dosiek. Ide však o veľmi malé transakcie a predchádzajúce kvartály Warren Buffett nakupoval vo väčšom ako teraz.
Na druhej strane ale odpredával viacero investícií. Za najzaujímavejší môžeme považovať zrejme predaj 86 % akcií taiwanskej spoločnosti TSMC. Tá je považovaná za najpokročilejšieho svetového výrobcu čipov a medzi jej zákazníkov patrí aj Apple. Zvláštna je táto transakcia preto, lebo sa Buffett a ľudia okolo neho považujú za dlhodobých investorov, avšak tieto akcie do portfólia pridávali iba kvartál dozadu.
Odpredaj väčšiny pozície teda znamená rýchlo a významnú otočku v uvažovaní firmy. Okrem toho sa Berkshire Hathaway zbavovala aj napríklad akcií herného štúdia Activision Blizzard Inc., ktoré plánuje odkúpiť Microsoft, avšak výhrady majú regulátori. Firma tiež predávala akcie bánk a mierne znížila aj podiel v spoločnosti Chevron. Warren Buffet teda pravdepodobne svojimi krokmi nepriamo naznačuje, že vo svete stále pretrvávajú riziká v ekonomike a aj na akciových trhoch.
Americká inflácia ďalej klesá
V priebehu týždňa boli zverejňované aj dáta o americkej inflácii. Ceny medziročne počas januára rástli o 6,4 % čo je o niečo menej ako počas decembra, kedy bol rast na úrovni 6,5 %. Očakávania však boli nižšie, na úrovni 6,2 %. Ide teda už o siedmy mesiac po sebe, kedy inflácia klesala. Trend poklesu sa však zmierňuje, keďže na mesačnej báze vzrástol index CPI, pomocou ktorého sa inflácia meria, o 0,5 %, zatiaľ čo predchádzajúca hodnota bola 0,1 %.
Ceny teda stále rastú aj keď menej, ako v minulosti. Okrem štandardného CPI indexu sa meria aj takzvaná jadrová inflácia, ktorá odstraňuje vplyvy niektorých volatilných položiek na ceny ktorých má centrálna banka iba minimálny vplyv, ide napríkald o ceny potravín či energií. Jardová CPI vzrástla o 5,6 %. Rast cien je teda stále vysoký, hlavne v kontexte toho, že americká centrálna banka ju plánuje dostať až k úrovni 2 %.
Ceny niektorých dôležitých položiek však výrazne rástli. Potraviny zdražili o 10 %, energie o 9 %, elektrina o 12 % a nové autá o 6 %. Na strane druhej klesli napríklad ceny ojazdených áut, konkrétne o 12 %. Dáta opäť potvrdili, že boj s infláciou zo strany americkej centrálnej banky je ťažký a napriek všemožnej snahe ceny stále rastú, aj keď pomalšie
Problémy Elona Muska a Twitteru pokračujú
Elon Musk a dianie okolo nákupu sociálnej siet Twitter bolo jednou z hlavných tém korporátneho sveta počas minulého roka. Titulky médií, najmä finančných a technologických, táto téma však neprestáva plniť ani tento rok a dá sa povedať, že sa každý týždeň objaví nová zaujímavá informácia. Pred pár dňami sa na verejnosť dostali informácie o tom, ako klesá Muskovi popularita práve na Twitteri a aké kroky podniká, aby tomu zabránil.
Podľa uniknutých informácií Elonovi Muskovi klesal počet interakcií na jeho Tweety – inak povedané, ľudí zaujímajú čoraz menej. To si samozrejme všimol a dal úlohu zamestnancom firmy, ktorú teraz vlastní, aby zistili, ako je to možné a či nenastala nejaká chyba v algoritme doporučujúcom obsah používateľom. Zrejme posledným impulzom bol Tweet o americkom Super Bowle, ktorý mal iba 9 miliónov interakcií, zatiaľ čo podobný Tweet amerického prezidenta Joe Bidena mal takmer 30 miliónov interakcií.
Elon Musk tak svojim programátorom vo firme prikázal, aby jeho Tweety aplikácia opäť začala zobrazovať všetkým ľuďom aj v prípade, že si ho zablokovali, alebo mali nastavené chronologické zobrazovanie príspevkov. Tento krok počet interakcií síce opäť zvýšil, avšak ide o ďalší krok, ktorým by mohol používateľov a inzerentov naštvať.
Posledné mesiace bola totiž sociálna sieť kritizovaná z mnohých dôvodov a inzerenti z nej hromadne odchádzali. Podľa ľudí, ktorí z firmy pred časom odchádzali sú tržby výrazne nižšie, ako pred prebratím firmy. Problémy teda pribúdajú a bude zaujímavé sledovať, či a ako ich Elon Musk v tomto prípade vyrieši.
Zdroj: https://www.aktuality.sk