Ján Budaj prehovoril o údajnej spolupráci s ŠtB: Minister vytiahol eso z rukáva
Poverený minister životného prostredia Ján Budaj disponuje protokolmi o výsluchoch príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ktoré viedla ešte federálna inšpekcia ministerstva vnútra ČSFR.
Ako uviedol po dnešnom zasadnutí vlády, bez akýchkoľvek pochybností dokazujú, že žiadne správy osobám, ktoré boli uvádzané ako jeho riadiaci dôstojníci, neposkytol.
„Títo ľudia vypovedali v roku 1991,“ uviedol Budaj s tým, že osoby vypovedali v pozícii svedkov. Samotný zväzok, kde je Budaj evidovaný pod krycím menom „Domovník“ podľa neho vytvoril muž menom Král. Ten vypovedal, že Budaj mu nikdy neposkytol informácie, ktoré by mohli slúžiť pre potreby ŠtB. Podľa výpovede Krála Budaj nebol „zdieľny“ a tiež podľa neho nemal možnosť získavať potrebné informácie.
Takisto podľa neho Budaj nemal vedomosť, že by bol vedený ako tajný spolupracovník. „Tomu zodpovedalo aj jeho správanie sa voči mne. Nikdy som ho nenútil, aby mi podával nejaké správy a on to skutočne nerobil,“ povedal podľa Budaja Král. Minister doplnil, že Král bol údajne za falošné vykazovanie spolupracujúcej osoby ešte pred rokom 1989 degradovaný.
Druhá osoba, ktorej výpoveď je zaznamenaná, je podľa Budaja muž menom Vitek. Ten takisto tvrdí, že Budaj si pravdepodobne neuvedomoval, že bol vedený ako tajný spolupracovník. Uviedol tiež, že Budaj sa sním odmietol stretávať. „V podstate odmietal akékoľvek schôdzky so mnou,“ citoval Budaj výpoveď príslušníka ŠtB.
Denník Sme informoval, že pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS našiel český historik dokument, v ktorom niekdajší líder Nežnej revolúcie a dnešný dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB. „Podpísaný Ján Budaj prehlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického zachovám prísnu mlčanlivosť,“ citoval denník ručne písanú správu s Budajovým podpisom z 23. júna 1979.
Ústav pamäti národa v súvislosti s Budajom na svojej internetovej stránke uvádza, že ŠtB ho zaevidovala ako sledovanú osobu už na začiatku 70. rokov a väčšinu času bol v jej zoznamoch vedený v kategórii ‚nepriateľská osoba‘. „Jedno obdobie však bol preevidovaný do kategórie ‚tajný spolupracovník‘,“ napísal ústav.
Zdroj: https://www.cas.sk