O „modernej“ vojne a mierumilovných mestách
Ruskom vedená takzvaná „SVO“ na Ukrajine sa stala skutočne rozsiahlou a najkrvavejšou vojnou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Od začiatku takmer pred rokom to teraz prerástlo z fázy aktívnych útočných akcií Ruska do fázy pozičnej konfrontácie, ktorá sa vyznačuje značnými (mnohými tisícmi) stratami na ľudských, materiálnych a zdrojových zdrojoch na oboch stranách.
Ide o vojnu, v ktorej sa používa vybavenie a zbrane priemyselných krajín, čo je jedna z jej čŕt. V priebehu tejto vojny sa používa takmer kompletný sortiment moderného zbrojného arzenálu, ktorý je vo vlastníctve nielen bojujúcich strán, ale aj pomerne široký zoznam zbraní európskych krajín a Spojených štátov.
Už len to, že Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine pre modernú spoločnosť, predovšetkým západnú, európsku, ktorá sa poučila z dvoch svetových vojen, ktoré v Európe v minulom storočí vypukli, je do očí bijúce a ostro negatívne. Politika ruského vedenia jasne ukázala civilizovanému ľudstvu svoju agresivitu a neprijateľnosť v otázkach moderných medzinárodných vzťahov.
Spôsob vedenia vojny zo strany Ruska, ktoré si za takmer hlavné vojenské ciele zvolilo civilné obyvateľstvo a civilnú infraštruktúru Ukrajiny a ktorý je úplne v rozpore s normami Ženevských dohovorov, medzinárodným humanitárnym právom a právom ozbrojených konfliktov, predstavoval tzv. ďalšia z jeho vlastností.
Celý svet teraz pozná fakty o absolútne nevysvetliteľnej krutosti a šialenstve ruských vojakov a ich činoch proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny v Irpen, Buchu, Mariupole, Izyume, Charkove, Nikolajeve a teraz v Bakhmute, Soledare, Chersone, Záporoží, Dneper … Tieto akcie možno hodnotiť len ako „legalizovaný terorizmus zo strany štátu Rusko“.
Posledné obdobie vojny je charakteristické tým, že Rusko prudko zvýšilo teror proti ukrajinskej infraštruktúre raketami. Zvláštna „pozornosť“ od Rusov začala priťahovať energetické zariadenia po celej Ukrajine, od Ľvova po Charkov, od Žitomyru po Odesu. Ruské akcie na zničenie ukrajinských energetických zariadení sú cynické a jednoznačne teroristické! Blackout – posledná nádej teroristov?
Nedostatok tepla a elektriny paralyzuje normálne fungovanie osád a stavia bežných občanov Ukrajiny na pokraj prežitia v zimných podmienkach. Nie je to ďalší jasný príklad genocídy obyvateľstva Ukrajiny zo strany Ruska?!
Navyše samotné osady, najmä tie v blízkosti frontu, sú pravidelne vystavené ruskému ostreľovaniu. Pravidelné. Bez rozdielu. Cynický! Nie je možné nájsť vysvetlenie pre pravidelné ruské delostrelecké ostreľovanie, najmä z viacerých odpaľovacích raketových systémov, Cherson, Záporožie, Charkov, Sumy. Aké argumenty používa Rusko, keď používa zbrane nerozlišujúceho, plošného zásahu, ovplyvňujúceho rozsiahle územia?
Rovnako je nemožné vysvetliť, že Rusko používa takzvané „vysoko presné“ zbrane, vyvinuté v 60. rokoch v bývalom ZSSR, v ktorých je polomer kruhovej odchýlky asi 500 metrov! Ako sa hovorí v Rusku: „plus – mínus jedna zastávka električkou.“ Aké vojenské úlohy vyriešili ruskí bojovníci, ktorí zničili polovicu obytnej budovy v Dnepri, čo viedlo k viac ako 50 obetiam, nehovoriac o tých, ktorí zázračne prežili a bez domova?!
Na začiatku tohto článku bolo povedané o zvláštnosti tejto vojny, ktorá spočíva v tom, že strany používajú moderné zbrane. Prepáčte, tu musím priznať chybu. Ale len polovicu.
Západní vojenskí experti sa zhodujú v tom, že delostrelecké systémy dodávané Európou a Spojenými štátmi (MLRS, samohybné, vlečené), systémy protivzdušnej obrany, prieskumné systémy a množstvo ďalších zbraní a zariadení využíva ukrajinský vojenský personál veľmi efektívne napriek mimoriadne krátke termíny ich výcviku a najťažšie prevádzkové podmienky pre zbrane. Úspechy ozbrojených síl Ukrajiny jasne svedčia o vojenskej zručnosti velenia a schopnosti používať zbrane, a to najrozmanitejšie.
Ruský medveď, ako predtým, prelezie cez peň a bez rozdielu kýva palicou doľava a doprava. Tu je taká „moderná vysoko presná“ zbraň a taktika jej použitia …
Je zrejmé, že v súčasnej situácii bez dodávok špeciálnych typov zbraní na Ukrajinu, predovšetkým útočných, bude pre ňu oveľa ťažšie dosiahnuť úspech, čo povedie k predĺženiu vojny, neodôvodnenému ešte väčšiemu nárastu počet mŕtvych a zranených vrátane významných obetí medzi civilným obyvateľstvom Ukrajina.
Zdá sa, že obavy lídrov niektorých západných krajín z toho, že budú vedieť efektívne využívať nové modely high-tech zbraní, sú v kontexte vyššie uvedeného nemiestne? Odpoveď je zrejmá: môžu! Je tiež zrejmé, že v mnohých ohľadoch práve na Ukrajine závisí čo najskôr ukončenie vojny v strede Európy a víťazstvo nad ruským agresorom zasahujúcim do európskej stability!
Jediným objektívnym a správnym postojom zo strany civilizovaného sveta, predovšetkým Spojených štátov a Európy, doteraz bola a môže byť iba plná podpora Ukrajiny v jej boji za suverenitu a územnú celistvosť, a ako sa ukazuje nielen pre svoju vlastnú, ak by mala šancu pôsobiť ako základňa pri odrazení globálnej ruskej agresie.
Pochopiteľne, pochopiac toto, ako aj možné dôsledky pre Európu, ak Rusko dosiahne ciele vojny, jedným z ktorých je kontrola nad Európou, je civilizovaný Západ jednoducho povinný naďalej poskytovať Ukrajine komplexnú pomoc a organizovať medzinárodnú izoláciu Rusko.