ONLINE Referendum 2023: Hlasujú aj tam, kde majú energetickú kalamitu! Za sebou to už má i Fico
Začalo sa v poradí deviate referendum v ére samostatnosti Slovenskej republiky. Voliči sa môžu vyjadriť k tomu, či sa bude dať v budúcnosti ukončiť funkčné obdobie parlamentu v opätovnom referende alebo v parlamente. Situáciu s vami sledujeme v ONLINE prenose.
Hlasovacie miestnosti sú otvorené od siedmej rána a svoje brány zatvoria o desiatej večer. Na hlasovacom lístku bude nasledovný text: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“ V praxi to znamená, že Slováci v prípade platnosti referenda donútia poslancov zmeniť ústavu tak, aby do nej pripísali, že na vyhlásenie predčasných volieb stačí 76 hlasov poslancov. Môžete hlasovať aj v našej ONLINE ankete:
Anketa slúži len na naše účely. Ak chcete, aby bol váš hlas platný, je potrebné ho odovzdať osobne vo vašom meste alebo obci.
11:54 V podtatranskej obci Stráne pod Tatrami (okr. Kežmarok) je zatiaľ len veľmi nízky záujem o referendum. Z 1 264 zapísaných voličov prišlo dopoludnia do 11:00 do jedinej volebnej miestnosti zriadenej v materskej škole asi do dvadsať ľudí. Predsedníčka volebnej komisie Zuzana Pitoňáková pre agentúru SITA povedala, že veľkú účasť neočakávajú. Referendové lístky tam majú aj v rómskom jazyku, keďže ide o obec, v ktorej z viac ako 2 300 obyvateľov tvorí 93 percent rómska populácia.
11:43 Ak volič nemôže sám hlasovať, či už pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, môže mu pomôcť iná osoba, nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie. Takýto volič musí svoju situáciu oznámiť pred hlasovaním okrskovej volebnej komisii. Informuje o tom ministerstvo vnútra na svojom webe. Ak voličovi ide za plentu pomáhať iná spôsobilá osoba, hlasovací lístok musí upraviť podľa pokynov voliča. „Obidve osoby pred vstupom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov člen okrskovej volebnej komisie poučí o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb,“ dopĺňa rezort vnútra.
11:29 V sobotnom referende môžu hlasovať aj ľudia v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19. Mali o to požiadať do piatka. K nahláseným voličom prídu členovia špeciálnej volebnej komisie so špeciálnou schránkou.
Špeciálne hlasovať môžu voliči, ktorí majú k dňu vykonania referenda nariadenú karanténu alebo izoláciu z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19. Oprávneným voličom je aj osoba, ktorá v deň konania referenda žije v spoločnej domácnosti s osobou, ktorá je v karanténe alebo izolácii.
11:13 Martovce, okres Komárno: Členka folklórneho súboru z Martoviec tradične v kroji vhadzuje obálku z hlasovacím lístkom do volebnej schránky.
11:03 Výpadky elektriny, ktoré sú v niektorých okresoch, by nemali narušiť priebeh referenda. „Ak by sa situácia nevyriešila do večerných hodín, budeme informovať o postupe,“ povedala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová. Ak by niektoré okrsky nemohli pre výpadky energie fungovať a muselo by sa v nich hlasovanie prerušiť, hlasovanie by sa tam predlžovalo.
10:53 Všetky volebné miestnosti v krajských mestách Nitra a Trnava sa v sobotu na hlasovanie v referende otvorili načas a bez problémov. Volebné komisie pre referendum zatiaľ nezaznamenali žiadne problémy, informovali hovorca Nitry Tomáš Holúbek a hovorkyňa Trnavy Veronika Majtanová.
10:45 O špeciálne hlasovanie požiadalo 176 voličov. Zo 79 utvorených špeciálnych komisií funguje 66. „Podľa informácií z okresov, 13 špeciálnych komisií nezačalo činnosť, lebo žiaden z voličov o špeciálne hlasovanie nepožiadal,“ vysvetlila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.
10:39 Referendum zatiaľ prebieha bez problémov, fungovať by mali všetky okrskové volebné komisie. Na brífingu to uviedol predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz. „Nemáme v súčasnosti žiadnu informáciu, že by bol niekde problém. Všetky komisie by mali riadne fungovať a referendum prebieha tak, ako by malo,“ povedal Orosz.
10:30 Všetky volebné miestnosti v okresoch Žilina, Trenčín a Ilava sa v sobotu na hlasovanie v referende otvorili načas. Doposiaľ okresné volebné komisie (OVK) pre referendum nezaznamenali žiadne problémy. „V územnom obvode okresného úradu Žilina nenahlásili, že by niektorá volebná miestnosť potrebovala začať neskôr alebo odročiť začiatok referenda. Zatiaľ je priebeh pokojný,“ povedala pre TASR Petronela Rumanová z OÚ Žilina. Členovia žilinskej OVK počas dňa podľa nej možno navštívia i niektoré okrsky.
10:22 Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných dôvodov, najmä zdravotných, môže požiadať okrskovú komisiu o prenosnú volebnú schránku. Informuje o tom ministerstvo vnútra na svojej webstránke. Zdôrazňuje, že „o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky“ možno požiadať okrskovú volebnú komisiu „len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená“.
10:12 Líder Smeru-SD Robert Fico odovzdal svoj hlas v referende v sobotu ráno. Informoval o tom na sociálnej sieti. Viac si prečítajte tu.
9:30 Kto na referendum pôjde a kto nie? Opýtali sme sa viacerých známych tvárí z hereckého prostredia či expolitikov. Niektoré odpovede vás možno prekvapia!
7:50 Na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) otvorili v sobotu ráno všetky volebné miestnosti načas, a to aj v obciach, ktoré sú pre pretrvávajúcu energetickú kalamitu bez elektrickej energie. Pre TASR to uviedli jednotlivé okresné volebné komisie.„Volebné miestnosti v okrese Banská Bystrica boli otvorené napriek tomu, že v niektorých obciach, napríklad Povrazník, nebol ráno elektrický prúd,“ uviedol pre TASR podpredseda okresnej komisie. V banskobystrickom okrese bolo vytvorených 129 volebných okrskov, z toho 78 v krajskom meste Banská Bystrica.
7:35 Na Slovensku ide už o deviate referendum. Podobne ako drvivej väčšine predchádzajúcich však hrozí, že nebude platné – účasť totižto musí byť minimálne 50-percentná. Pozrite si, ako dopadli doterajšie:
1994 – referendum o preukazovaní pôvodu majetku: účasť 20 %
1997 – zmarené referendum o členstve v NATO: účasť 10 %
1998 – referendum o neprivatizácii strategických podnikov: účasť 44 %
2000 – referendum vyvolané HZDS a SNS o predčasných voľbách: účasť 20 %
2003 – referendum o vstupe do EÚ: účasť 52 %, za 92 %
2004 – odborárske referendum o predčasných voľbách: účasť 36 %
2010 – referendum SaS o znížení počtu poslancov: účasť 23 %
2015 – referendum Aliancie za rodinu o zákaze manželstiev LGBTI+: účasť 21 %
7:30 V súvislosti s ďalšími otázkami o referende sa môžu občania obrátiť na informačné linky Ministerstva vnútra SR. TU nájdete telefónne čísla.
7:00 Na to, aby sa referendum stalo záväzným pre parlament, je potrebná účasť aspoň 50 % všetkých oprávnených voličov. V minulosti sa to podarilo len jednému všeľudovému hlasovaniu – o vstupe Slovenska do Európskej únie. Ak by sa to podarilo dnes, išlo by o historicky druhé úspešné referendum. Všetko ostatné, čo potrebujete vedieť o referende 2023, nájdete TU.
Zdroj: cas.sk