Slovensko

Prezidentka vytvorila priestor na záchranu štvorkoalície aj po demisii ministrov SaS, špekuluje politológ

Koaličná kríza vrcholí. Všetko smeruje k tomu, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) nevyhovie požiadavke SaS a neodstúpi z funkcie.

V tomto prípade následne ministri za Sulíkovu stranu po stredajšom zasadnutí vlády podajú demisiu, čo bude znamenať koniec štvorkoalície.

Je ale tiež otázne, či šéf rezortu financií opustí svoj post až po demisii Richarda Sulíka, Branislava Gröhlinga, Márie Kolíkovej a Ivana Korčoka.

„Odstúpenie Igora Matoviča môže byť zaujímavé pre nejakých politických insiderov, ale nejakým spôsobom to nerieši problémy, ktoré má vláda pred sebou,“ poznamenal pre Markízu politológ Erik Láštic.

Priestor na rokovania aj po strede

„Ak ministri odnesú svoju demisiu do podateľne prezidentského paláca, tak sa vytvára istý priestor. Prezidentka naznačila, že sa s nimi stretne až budúci týždeň. To znamená, že o prijatí demisie sa de facto rozhodne o niekoľko dní. Tento medzipriestor sa tak dá využiť v podstate na dve veci,“ mysíl si politológ.

„Ešte ďalej sa môže pokračovať v nejakých rokovaniach a situácia by sa nejako vyriešila a štvorkoalícia zachránila. Alebo sa jednoducho budú hľadať náhrady za ministrov SaS, ktorí pravdepodobne prídu z radov OĽaNO a Sme rodina,“ pokračoval.

Matovič sa však v utorok vyjadril, že by si Ivana Korčoka želal naďalej na poste ministra zahraničných vecí. To podľa Láštica naznačuje, že dobrých ministrov a ministeriek asi nie je na Slovensku príliš veľa.

„Vidíme to aj na tom, ako nemáme obsadené ďalšie ústavné inštitúcie. Na druhej strane toto riešenie je síce možné, ale premiér na Slovensku nedisponuje akoby tou vládou. Vždy je v závislosti od politických strán. To znamená, že v konečnom dôsledku by to muselo byť rozhodnutie všetkých politických strán a ich lídrov, ktorí sú v koalícii,“ poznamenal.

Úloha premiéra

Politológ sa tiež vyjadril k otázke, či mohol v tejto kríze vyvinúť viac úsilia, aby súčasné vládne zloženie zachránil.

„Premiér má dvojaký priestor. Jeden má z ústavy, z ktorej je oveľa silnejším premiérom, než sa zdá. Môže navrhnúť prezidentke odvolanie ktoréhokoľvek ministra. V realite je ale slovenská ústava zviazaná tým, že vlády sú koaličné a premiéri v zásade robia to, čo im politické strany dovolia. Eduard Heger nie je na čele najsilnejšej koaličnej strany. Tam je Igor Matovič a z tohto pohľadu má (Heger, pozn.) výrazne zviazané ruky. Rozhodol sa zostať a zachovať jednotu poslaneckého klubu OĽaNO aj za cenu toho, že v konečnom dôsledku sa mu rozpadne vláda, na ktorej čele stojí,“ uzavrel.

Koaličná kríza sa vyostrila po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne Matoviča. SaS potom trvala na odchode lídra OĽaNO Igora Matoviča z vlády, inak jej ministri 31. augusta podajú demisiu. Po minulotýždňovom rokovaní plánovaný odchod potvrdil aj šéf SaS Richard Sulík s tým, že ďalšie koaličné rokovania podľa neho nemajú zmysel.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com