Týždeň vo svetových médiách: Najväčším problémom vlády je Matovič
V tomto prehľade sa okrem témy z titulku dozviete aj o spore, či vydávať Rusom víza do EÚ, alebo o atentáte na Darju Duginovú. No a končiť budeme v Čaplyne, kde si ruský raketový útok na vlakovú stanicu vyžiadal 25 obetí.
Irozhlas.cz: Matovič zabúda na záujem Slovenska
Český web Irozhlas.cz zverejnil tento týždeň článok s titulkom Slovenská vládna kríza a omyl Igora Matoviča. Autorka sa v ňom zaoberá súčasnou politickou situáciou na Slovensku, pričom tvrdí, že „hlavným problémom súčasnej slovenskej vlády je Igor Matovič“.
Pripomína, že pred dvoma rokmi síce vyhral voľby, ale potom rok viedol vládu a „totálne zlyhal“. Ani jeho odchod do funkcie ministra financií nič nevyriešil, naopak ukázal jeho problémy v novom svetle. Neustále poukazoval na svoje volebné víťazstvo a domnieval sa, že to ho oprávňuje robiť čokoľvek. A to je jedným z jeho najväčších omylov. „Politici majú totiž slúžiť občanom, ktorí ich zvolili – a na záujem Slovenska Matovič ako keby úplne zabudol,“ podotýka český web.
Minister hospodárstva Richard Sulík dal v tejto situácii Matovičovi ultimátum, v ktorom ho vyzval k odchodu z funkcie. Ak tak neurobí, z vlády odíde jeho hnutie SAS. Predseda vlády Eduard Heger sa snaží situáciu upokojiť, ale odvolať svojho straníckeho šéfa Matoviča z funkcie sa neodváži. A tak sa Slovensko potáca vo vládnej kríze.
Z tohto vývoja sa pritom najviac teší opozícia. Vládnutie diletantov dáva zabudnúť na ich vlastné chyby a zlyhania z doby, keď boli pri vláde osem rokov oni. I na to, že ich od vlády vyhnali najväčšie masové protesty verejnosti od roku 1989, uzatvára autorka.
Euronews/Irozhlas: Spor o vydávanie víz EÚ Rusom
V EÚ sa začínajú formovať dva bloky názorov, či pokračovať vo výdávaní turistických víz do únie ruským občanom. Rozhodnúť sa má 31. augusta na neformálnej schôdzke ministrov zahraničia v Prahe, uvádza Euronews.com.
Predstaviteľom prvého názorového prúdu je premiérka Fínska, Sanna Marinová. Fínsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Česko už obmedzili vydávanie turistických víz do EÚ pre ruských občanov.
„Ruskí občania vojnu nezačali, ale podporujú ju. Nepovažujem za správne, aby Rusi navštevovali krajiny EÚ a prezerali si pamiatky, zatiaľ čo iní Rusi na Ukrajine zabíjajú ľudí,“ uviedla podľa Irozhlas.cz Marinová.
Na druhej strane sporu stojí Nemecko, ktorého kancelár Olaf Scholz vyjadril názor, že únia nesmie sťažovať situáciu tých, ktorí sa snažia Rusko opustiť. „Všetky rozhodnutia, ktoré prijímame, by nemali sťažovať rozhodnutie Rusov opustiť krajinu a dostať sa preč od ruského vedenia krajiny. Toto je Putinova vojna a nie vojna obyčajných Rusov,“ uviedol nemecký kancelár.
Slovensko, ako krajina, ktorá v časoch socializmu mala veľké množstvo svojich emigrantov, by mala zastávať stanovisko nemeckého kancelára.
The Guardian: K atentátu na Duginovu dcéru sa prihlásila ruská partizánska organizácia
Bombu v aute, ktorá v sobotu zabila Darju Duginovú, nastražila ruská partizánska skupina NRA. Podľa denníka The Guardian to uviedol bývalý poslanec ruskej Dumy a protikremeľský aktivista Iľja Ponomarov.
Podľa Ponomarova ide o nový spôsob boja, ktorým chce NRA ukončiť vládu Vladimíra Putina v Rusku. Ponomarjov bol jediným poslancom ruskej Dumy, ktorý nesúhlasil s pripojením Krymu k Rusku. neskôr o mandát prišiel, bol obvinený zo sprenevery a v súčasnosti žije v Kyjeve.
Ruská tajná služba FSB zas obvinila z atentátu ukrajinskú občianku a údajnú príslušníčku ukrajinských špeciálnych služieb Natáliu Vovkovú. Vovková podľa FSB odpálila bombu na diaľku a potom utiekla aj s dcérou do Estónska. Ukrajina akúkoľvek spojitosť s atentátom odmietla. Naopak, z atentátu obvinila práve FSB.
Predpokladá sa, že bomba nastražená v aute Duginovej dcéry, mala pôvodne zabiť samotného Dugina. Ten je v Rusku známy ako ideológ Vladimíra Putina, vyslúžil si prezývku „Putinov Rasputin“. Pôvodne mal sedieť v aute s Duginovou dcérou, na poslednú chvíľu však zmenil plány a nastúpil do druhého auta.
Darja Duginová zdieľala ultranacionalistické názory svojho otca, podporovala vojnu na Ukajine a požadovala verejné popravy ukrajinských vojakov, ktorí bránili Azovstaľ v Mariupole.
BBC: Ruský útok na stanicu si vyžiadal 25 obetí
Najmenej 25 obetí si vyžiadal ruský raketový útok na vlakovú stanicu v Čaplyne, na juhu Ukrajiny v Dnepropetrovskej oblasti. Medzi obeťami sú aj dve deti, 6 a 11-ročný chlapec, uvádza BBC. Ruská raketa zasiahla štyri vagóny osobného vlaku.
Ruské sily útok priznali, tvrdia však, že zasiahli vlak, ktorý viezol vojakov na front do Donbasu. Ukrajinci o vojenských obetiach útoku nehovoria. Ukrajinský prezident Volodymir Zelenský informoval o útoku Bezpečnostnú radu OSN.
Zdroj: https://www.aktuality.sk