Svet

Odborníci tŕpnu, každým dňom je to horšie: Rusi držia Európu v šachu, hrozí druhý Černobyľ!

Organizácia spojených národov (OSN) varuje, že najväčšia európska jadrová elektráreň na Ukrajine „je kompletne nekontrolovaná“. Povedal to šéf OSN pre jadrové záležitosti s tým, že to vyvoláva obavy z ďalšej obrovskej katastrofy podobnej tej v Černobyle.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) prosí Rusko a Ukrajinu, aby umožnili odborníkom prístup do Záporožskej jadrovej elektrárne s cieľom zastabilizovať situáciu a vyhnúť sa havárii. Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi tvrdí, že situácia je každým dňom horšia a nebezpečnejšia. Grossiho citoval britský bulvár Daily Mail. Grossi zároveň zdôrazňuje, že fyzická integrita elektrárne nebola rešpektovaná. Odôvodňuje to ostreľovaním na začiatku vojny. Rusko a Ukrajina sa pritom z ostreľovaní elektrárne obviňujú navzájom.

„Dochádza k paradoxnej situácii. Elektráreň na ukrajinskom území kontroluje Rusko. Ukrajinský personál naďalej riadi jadrové operácie. Údajne dochádza aj k násiliu,“ povedal Grossi. MAAE má podľa neho nejaké kontakty so zamestnancami. Tie však nie sú stabilné. „Nie sme si istí, či má komplex všetko, čo potrebuje,“ reagoval Grossi na to, že dodávateľský reťazec bol prerušený. Agentúra by potrebovala tiež vykonať „veľmi dôležité inšpekcie, aby zabezpečili, že jadrový materiál je chránený“. „Je ho tam veľa a treba ho kontrolovať,“ dodáva.

„Keď toto všetko pospájate dokopy, dostanete katalóg vecí, ktoré by sa nikdy nemali stať v žiadnom jadrovom zariadení,“ zdôrazňuje závažnosť situácie. Tvrdí, že podobné kontroly vykonali v Černobyle, ktorý sa taktiež stal terčom Rusov na začiatku vojny. Šéf americkej diplomacie Antony Blinken nedávno obvinil Moskvu z toho, že elektráreň využíva ako „vojenskú základňu, z ktorej strieľajú na Ukrajincov vediac, že oni nemôžu strieľať späť, pretože by mohli zasiahnuť jadrový reaktor alebo skladovaný rádioaktívny odpad.“ „Toto posúva predstavu ľudského štítu na úplne inú a hrozivú úroveň,“ povedal Blinken.

Rusi dobytím Záporožia obnovili obavy z poškodenia najväčšieho z 15 jadrových reaktorov na Ukrajine. To by spustilo podobnú reťazovú katastrofickú reakciu akou bola havária v Černobyle v roku 1986. Práve tam sa okupanti dostali krátko po napadnutí svojho západného suseda. Koncom marca však kontrolu odovzdali späť do rúk Ukrajincov. Grossi toto miesto navštívil 27. apríla. Vtedy tvrdil, že situácia je vážna, no za ten čas sa im ju už podarilo stabilizovať. Pod kontrolu ju chcú dostať aj v Záporoží.

Grossi preto tvrdí, že na to, aby sa odborníci do komplexu dostali, potrebujú spolupracovať ako s ruskými okupantmi, tak s Ukrajincami. „Ako šéf medzinárodnej organizácie prosím obe strany, aby nás túto misiu nechali zrealizovať,“ povedal. MAAE sa snaží dostať svoj tím do elektrárne už niekoľko týždňov. Ukrajina to však odmieta s tvrdením, že organizácia by tým legitimizovala ruskú okupáciu v očiach medzinárodného spoločenstva.

Zdroj: https://www.cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com