Komentáre

Nové túžby Kremľa. Argumenty civilizovaného sveta

Piaty mesiac vojny na Ukrajine prináša novú realitu nielen pre Ukrajincov, ale pre celú Európu. Moskva, ktorá na bojisku nemá skutočný úspech, sa to snaží nahradiť „správnymi“ slovami.

V prvom rade je rétorika vedenia Ruskej federácie určená obyvateľom Ruska. Šéfovia Kremľa by však svoje naratívy radi sprostredkovali aj Európanom.

Zmenili sa „geografické“ úlohy ruskej invázie na Ukrajinu, teraz už nejde len o tzv. DĽR a LĽR, ale aj „množstvo ďalších území“. Vyhlásil to šéf ruského ministerstva zahraničia v rozhovore pre súdne médiá.

Lavrov pohrozil, že ak budú západné krajiny naďalej zásobovať Ukrajinu zbraňami s dlhým doletom, potom sa geografické úlohy ruskej armády zmenia smerom na Západ.

Podľa šéfa diplomata Ruskej federácie Kremeľ nemôže dovoliť, aby „časť Ukrajiny, ktorú bude Zelenskyj kontrolovať“, mala zbrane, ktoré predstavujú hrozbu pre „naše územie a územie tých republík, ktoré vyhlásili svoju nezávislosť, tých, ktorí chcú určiť ich budúcnosť.“ na vlastnú päsť“.

Lavrov potvrdil pôvodné ciele invázie na Ukrajinu – denacifikáciu a demilitarizáciu – „v tom zmysle, že neexistujú žiadne ohrozenia našej bezpečnosti, vojenské hrozby z územia Ukrajiny, táto úloha zostáva“.

Teraz sú však podľa ministra úlohy doplnené. „Keď bolo stretnutie vyjednávačov v Istanbule, existovala jedna geografia a naša pripravenosť prijať ukrajinský návrh bola založená na tejto geografii, na geografii z konca marca 2022. Teraz je geografia iná. Toto nie je len DĽR a LĽR, je to aj Chersonský región, Záporožský región a množstvo ďalších území a plnenie tejto úlohy pokračuje, dôsledne a vytrvalo.“

Ak chcel Lavrov takto upútať pozornosť európskych politikov, podarilo sa mu to.

V Nemecku teda ostro zareagovali na hrozby Moskvy, že sa zmocní nových území Ukrajiny. Najmä Annalena Burbock označila Lavrovove vyjadrenia za „novú ruskú propagandu“.

„Rusko používa zakaždým iné argumenty. Tentoraz tvrdia, že je to kvôli vojenskej podpore. Ale už v minulosti zaútočili na Kyjev a ďalšie časti Ukrajiny. Takže toto je len nová propaganda z ruskej strany,“ povedal nemecký minister.

Burbock tiež prisľúbil Kyjevu ďalšiu komplexnú podporu pre Nemecko vo vojne s agresívnou Ruskou federáciou.

„Zvažujeme rôzne druhy podpory. Čo môžeme urobiť, je poskytnúť podporu: pri vyšetrovaniach, pri odmínovaní rôznych miest. Podporujeme lekársku pomoc, podporujeme utečencov. A áno, ak existujú veci, v ktorých môžeme urobiť viac, a to aj s pomocou priamych finančných grantov, o ktorých teraz diskutujeme, potom uvažujeme aj o tejto otázke, “zhrnul Burbock.

Na slová šéfa ruského ministerstva zahraničia zareagoval aj Kyjev, ktorý si všimol zameranie Kremľa na teror a „krvavú túžbu“.

„Uznanie snov o zabratí väčšej ukrajinskej pôdy zo strany ruského ministra zahraničných vecí dokazuje, že Rusko odmieta diplomaciu a zameriava sa na vojnu a teror. Rusi chcú krv, nie rokovania. Vyzývam všetkých partnerov, aby sprísnili sankcie voči Ruskej federácii a urýchlili dodávky zbraní Ukrajine,“ napísal na Twitteri ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba.

Poradca vedúceho Kancelárie prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak zas prisľúbil vyplniť medzery vo vzdelaní ruského diplomata.

Uviedol, že Lavrov sa bude môcť naučiť zemepis vďaka diaľkovému delostrelectvu, ktoré by Ozbrojené sily Ukrajiny používali na fronte.

„Je zrejmé, že MGIMO (Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov) neučil dostatočne dobre nielen geografiu, ale ani medzinárodné právo. Inak by šéf ruského ministerstva zahraničných vecí mohol vedieť, že vojna je vojna, okupácia je okupácia a zničenie národa je genocída. Ale Lavrovovu geografiu budú učiť ozbrojené sily Ukrajiny a diaľkové delostrelectvo. Trochu trpezlivosti,“ napísal Podoljak na Twitteri.

A takéto vyhlásenia ukrajinskej strany, napriek tomu, že znejú akosi vzdorovito, majú skutočné potvrdenie vo faktoch.

HIMARS sa ukázal ako veľmi úspešný, čím prakticky anuloval hlavnú výhodu ruského agresora – delostrelectvo. Kvôli ničeniu delostreleckých skladov teraz podľa odborníkov rashisti nemajú z čoho strieľať – nábojov je doslova málo.

Ako poznamenávajú analytici, „pokračuje systematické ničenie veliteľstiev ruskej armády a ropných skladov“. Armádu Ruskej federácie teda nemá kto viesť a vybavenie zostáva bez paliva.

Ukrajinská armáda úspešne ničí ruskú protivzdušnú obranu a ukrajinské letectvo začína lietať voľnejšie ako ruské. Tak hovorí medzinárodný politický komentátor Ivan Jakovina.

Tvrdí, že útočné schopnosti ruskej armády sa postupne narúšajú, čo je hlavný vojenský dôvod, prečo sa Kremeľ snaží o prímerie.

„Putin a jeho podriadení už asi týždeň usilovne žiadajú a vo všeobecnosti šíria myšlienku, že je naliehavo potrebné začať rokovania o prímerí. Šéf Kremľa to 8. júla povedal: je to naliehavo potrebné a teraz to bude jednoduchšie ako neskôr,“ povedal expert a poznamenal, že Moskva chápe, že bez prímeria územie kontrolované jej jednotkami „ začne sa zmenšovať, zmenšovať. A hrá to proti hodnoteniam úradov.“

Ďalším dôležitým argumentom pre Kremeľ v prospech prímeria je podľa Jakovina skutočnosť, že „dá aspoň nádej“ na zrušenie ekonomických sankcií, čo je v súčasnej realite Ruskej federácie mimoriadne potrebné jeho hospodárstvo.

Vyššie uvedené fakty hovoria o tom, akú úlohu pre Ukrajinu zohrala podpora západných spojencov, ktorá bez preháňania výrazne zmenila priebeh vojny.

A Moskva sa nie náhodou aj naďalej pokúša vydierať civilizované krajiny v nádeji, že odmietnu vojenskú pomoc Kyjevu.

To naznačuje, že v takejto podpore je potrebné pokračovať. Veď Ukrajinci bránia celý kontinent. Len dnešnou obranou Ukrajiny si Európa zaručuje pokojný zajtrajšok.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com