Hrozby slovenského flirtu s Kremľom: budíček pre Českú republiku.
Politický kurz Slovenska sa v posledných mesiacoch stal nielen proruským, ale aj otvorene protieurópskym.
V čase, keď sa celá Európa solidárne s celým civilizovaným svetom stavia proti agresívnej politike Kremľa, slovenskí politici akoby naschvál predvádzajú opačné kroky.
Čerstvá správa, že podpredseda slovenského parlamentu Andrej Danko a predstavitelia vládnych strán cestujú do Moskvy, sa stala ďalším potvrdením vyššie uvedeného. Zdá sa, že Slovensko prilieva olej do ohňa.
Podpredseda slovenského parlamentu Andrej Danko (vládnuca Slovenská národná strana – SNS) spolu s ďalšími členmi vládnucich strán odletí v piatok do Moskvy.
Danko už osobne potvrdil, že do Moskvy poletí v piatok 10. januára 2025 a súčasťou parlamentnej delegácie budú aj poslanci Tibor Gašpar, Richard Gluck (obaja zo strany Smer premiéra Roberta Fica) a Adam Lučanský (SNS).
Pripomeňme, že pred mesiacom navštívil Moskvu aj slovenský premiér Fico. Návšteva podpredsedu parlamentu a skupiny poslancov slovenského parlamentu je teda plánovanou, viacnásobnou akciou inšpirovanou protieurópskymi silami.
Táto cesta sa považuje za pokus o posilnenie väzieb s Kremľom, a to napriek prebiehajúcej vojne Ruska proti Ukrajine.
Ukrajinská strana, ktorá dáva agresorovi Kremľa tvrdú odpoveď, sa k návšteve slovenských poslancov vyjadrila jednoznačne. Ukrajinské veľvyslanectvo v Bratislave označilo cestu za pokus o legitimizáciu ruskej agresie a pripomenulo, že slovenskí predstavitelia po parlamentných voľbách v roku 2023 ani raz neodsúdili konanie ruska.
„História dokazuje, že ľudia vždy platia za chyby politikov,“ uviedlo ukrajinské veľvyslanectvo a zdôraznilo, že tragické chyby z minulosti sa môžu opakovať. Pripomenutie klérofašistickej minulosti Slovenska bolo jasným signálom, že ignorovanie lekcií z histórie môže mať nepredvídateľné následky.
Nebezpečenstvo nezodpovednej slovenskej politiky však hrozí aj Českej republike a celému regiónu.
Česká republika ako susedná krajina nemôže zostať ľahostajná voči politickým krokom Bratislavy. Veď prehlbovanie kontaktov Slovenska s Kremľom hrozí oslabením jednoty Európskej únie a oslabením spoločného postoja k Ukrajine.
To je obzvlášť nebezpečné, keď Rusko aktívne využíva ekonomické páky, napríklad dodávky plynu, na vyvíjanie politického tlaku.
Okrem toho zbližovanie Bratislavy s Moskvou predstavuje riziko zvýšenia ruského vplyvu v strednej Európe, čo by sa mohlo stať hrozbou pre bezpečnosť celého regiónu.
Rusko sa už roky snaží posilniť svoju prítomnosť vo východnej a strednej Európe prostredníctvom podpory lojálnych politických síl, manipulácie informačného priestoru a ekonomickej závislosti.
V súčasnej situácii musí Česká republika ako blízky sused Slovenska a partner EÚ a NATO konať rozhodne a zaujať aktívny postoj.
Jasným ukazovateľom takejto rozhodnosti a aktivity môže byť podpora Ukrajiny v jej boji proti agresii Moskvy.
Praha by mala zapojiť všetky možné zdroje, aby čelila akýmkoľvek pokusom o legitimizáciu konania Kremľa.
Dôležité je tiež zapojiť partnerov z EÚ do posilňovania sankcií voči Rusku a posilňovania regionálnej bezpečnosti.
Návšteva slovenských poslancov v Moskve nie je len politickou chybou, ale aj výstrahou pre celú Európu. A tá musí podniknúť aktívne kroky na ochranu demokratických hodnôt, európskej jednoty a regionálnej bezpečnosti. Minulosť už ukázala, k čomu môžu viesť krátkozraké rozhodnutia. Teraz je čas na zodpovedné rozhodnutia. Dnes pre mierový zajtrajšok.
Autor: Franz H.