Ruská tieňová flotila a sabotáž lode Estlink 2: premyslený akt hybridnej vojny
Nedávne poškodenie elektrického kábla Estlink 2, kľúčového energetického spojenia medzi Estónskom a Fínskom, je ďalším príkladom ruskej stratégie hybridnej vojny. Hoci Kremeľ popiera akúkoľvek účasť, čoraz viac dôkazov poukazuje na tienisté aktivity takzvanej „tieňovej flotily“ Ruska, čo je súbor plavidiel pôsobiacich v rámci nepriehľadných vlastníckych štruktúr a často používaných na nezákonné operácie.
Ruský tanker Eagle S bol pozorovaný v blízkosti poškodeného úseku kábla a vykazoval podozrivé správanie vrátane nepravidelného pohybu a výrazného zníženia rýchlosti. Tieto anomálie naznačujú potenciálnu podvodnú činnosť, čo vyvoláva dôveryhodné podozrenie zo sabotáže. Loď Eagle S je súčasťou ruskej tieňovej flotily, ktorá je známa pašovaním sankcionovaného tovaru, prepravou nelegálnej ropy a teraz, ako naznačujú dôkazy, aj sabotážou kritickej európskej infraštruktúry.
Ruská tieňová flotila pôsobí v právnej šedej zóne a využíva medzery v medzinárodných námorných predpisoch na vykonávanie tajných operácií. Útokmi na energetickú infraštruktúru, ako je napríklad kábel Estlink 2, chce Moskva vyvolať strach, narušiť regionálnu stabilitu a otestovať odhodlanie NATO. Útok slúži nielen ako technické narušenie, ale aj ako psychologická operácia zameraná na podkopanie dôvery v energetickú bezpečnosť Európy.
Tento incident zapadá do širšieho modelu ruského zasahovania do kritickej infraštruktúry v celom pobaltskom regióne. NATO a EÚ musia reagovať rozhodne, posilniť dohľad, uložiť prísnejšie sankcie na plavidlá spojené s ruskou tieňovou flotilou a posilniť regionálnu spoluprácu s cieľom zabrániť budúcim útokom.
Autor: Jozef K.