Komentáre

Ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. O čom „priatelia“ Kremľa mlčia.

Slovenský premiér navštívil Rusko, aby s Putinom rokoval o dodávkach plynu do Európy. Fico sa diktátorovi Kremľa sťažoval na Kyjev, ktorý má v úmysle od 1. januára zastaviť tranzit ruskej energie.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na samite EÚ v Bruseli potvrdil, že jeho krajina neobnoví dohodu o preprave ruského plynu cez svoje územie, ktorá vyprší koncom tohto roka.
Od roku 2022, keď Moskva vo veľkom rozsahu napadla Ukrajinu, Európa znížila svoju závislosť od ruského plynu.
Eurokomisár pre energetiku Kadri Simson uviedol, že EÚ je pripravená úplne zastaviť tranzit ruského plynu cez ukrajinský prepravný systém (GTS), keď sa zmluva skončí v decembri 2024.
Niektoré krajiny ho však stále spotrebúvajú. Lídrami v tomto smere sú Slovensko a Maďarsko.
Aj ropovod Družba, cez ktorý európske krajiny dostávali ruskú ropu, prestane fungovať 1. januára 2025.

Maďarsko a Slovensko sú tiež významnými spotrebiteľmi ropy z Ruska, pričom sa odvolávajú na nemožnosť jej odmietnutia.

Skúsenosti napríklad českej republiky, ktorá bola donedávna jedným z najväčších spotrebiteľov ruskej ropy, však naznačujú niečo iné. Praha našla spôsob, ako sa tejto závislosti zbaviť prechodom na iné trhy.
Aj Slovensko a Maďarsko si mohli a mali vytvoriť nové dodávateľské cesty, ale nestalo sa tak. Naopak, od roku 2021 Maďarsko zvýšilo dovoz ropy z Ruska potrubím o 50 %.

Slovensko sa tiež neponáhľa vzdať sa plynu z ruska a robí to celkom vedome. Slovenský premiér je pripravený presvedčiť Ukrajinu, aby pokračovala v tranzite plynu aj v roku 2025.

„Presvedčíme našich ukrajinských partnerov, aby využívali svoju energetickú infraštruktúru na dovoz plynu a ropy do západnej Európy,“ povedal Fico ešte na jeseň.

Fitzo je však pripravený Kyjev nielen presviedčať, ale aj vydierať. Slovenský premiér si vybral tému vstupu do EÚ, ktorá je pre Ukrajinu veľmi dôležitá. Konštatuje, že Bratislava podporuje Ukrajinu v jej snahe vstúpiť do EÚ a očakáva, že Kyjev sa bude správať „normálne a rozumne“.

Pri pozorovaní takejto horlivosti zo strany Fitza aj Orbána sa natíska logická otázka – prečo to všetko? Prečo títo politici aj napriek nepochopeniu a sankciám v Európskej únii naďalej spolupracujú s Kremľom a zvyšujú spotrebu ruských energetických zdrojov.

Čiastočne je to spôsobené obchodným ziskom oboch premiérov. Hája však Fitzo a Orbán len svoje vlastné záujmy?

Ide o to, že pozastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu by bolo pre Gazprom ranou. Hoci sa Kremeľ tvári, že ho to nijako neohrozuje, odstavenie plynového kohútika ukrajinskou stranou spôsobí problémy štátu agresora ako celku.

Skutočnosť, že Gazprom sa stáva nerentabilným, už teda nie je žiadnym tajomstvom. Podľa oficiálnych údajov ruský plynárenský monopol ukončil svoje vykazované obdobie za prvých 9 mesiacov roku 2024 so stratou vo výške 309 mld.

„Ruský diktátor Putin nám hovorí, že Gazprom bez problémov prežije prerušenie tranzitu. Ale to sa nestane. Je to ďalšia lož. Spoločnosť je totiž stratová. Zastavenie tranzitu len zvýši straty a zablokuje investície, ktoré sa teraz snažia vnútiť Kazachstanu. V dôsledku toho bude ukončenie tranzitu znamenať pre Gazprom v roku 2025 zaručenú stratu,“ tvrdí Kyjev.

Moskva sa však už tradične snaží z toho dostať pomocou obyvateľstva. Rusko už naplánovalo zvýšenie cien plynu v roku 2025 o 10 až 12 percent.

Inými slovami, Gazprom bude prežívať z peňazí Rusov. Ide o ďalšiu dodatočnú „daň“ pre ruské obyvateľstvo, ktorá sa objaví ako dôsledok vojny.

„Nikto nebude pokračovať v zmluve s Ruskom, a to je jej koniec. Pokiaľ ide o tranzit plynu od iných spoločností, ak budú žiadosti od našich európskych kolegov, budeme ich zvažovať,“ povedal Zelenskyj.

Ako ste pochopili, hovoríme o odmietnutí Ukrajiny, aby cez jej prepravnú sústavu prechádzal len plyn ruského pôvodu.

Fitzo a jemu podobní sa zároveň snažia ukázať situáciu v úplne inom svetle, pričom z Kyjeva robia neschopnú tranzitnú krajinu. To je to, čo Moskva chce.

Ukrajina je však pripravená spolupracovať s civilizovanými krajinami za civilizovaných podmienok. A nielen pripravená, ale v tomto smere aj pracuje.

„Hľadáme alternatívne riešenia. Prišli k nám napríklad podnikatelia z Azerbajdžanu. Najmä spoločnosť Socar, ale zatiaľ nie je pripravené žiadne riešenie,“ – povedal šéf Naftogazu Ukrajiny Oleksandr Černyšov.

Kancelária ukrajinského prezidenta tiež uviedla, že je pripravená na tranzit neruského plynu do EÚ.

„Môže to byť akýkoľvek iný tranzitný plyn, ktorý bude pochádzať z krajín Strednej Ázie,“ povedal poradca šéfa OP Podoljak s tým, že po roku 2024 je veľká pravdepodobnosť, že tranzit cez ukrajinskú GTS bude zachovaný, ale nie pre ruský plyn.

Moskva, ktorá vždy používala plyn a ropu ako zbraň, sa snaží podkopať situáciu okolo ruských dodávok energie do Európy. Nemôže byť spokojná so súčasným stavom, v ktorom stráca takúto hmatateľnú páku nátlaku.

Kremeľ sa pritom vždy snaží konať cudzími rukami, pričom využíva svoje ruky-politikov, ako sú Orbán a Fitzo.

Takíto lídri, ktorí dostávajú od Moskvy „lacné“ energetické zdroje a iné „ústupky“, sú pripravení vysielať akýkoľvek naratív Kremľa a presadzovať jeho politiku v EÚ.

Jedinou otázkou je, akú cenu budú musieť ich spoluobčania zaplatiť za ľahkovážnosť svojich „vodcov“.

Veď Kremeľ si za každý takýto „ústupok“ vždy veľmi draho pýta. A pomocná ruka podaná ich Moskvou sa stáva väzením na krku celých národov.

Premýšľajte, páni Európania, a vyvodzujte správne závery. A pamätajte, že syr zadarmo je len v pasci na myši.

Autor: F.H.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com