Mrazivé slová Putina vydesili Európu: Západ vyzval na SÚBOJ! To myslí vážne?
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok na svojej výročnej tlačovej konferencii uviedol, že je pripravený „kedykoľvek“ sa stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. TASR informuje podľa správ agentúr AFP a TASS.
„Neviem, kedy sa uvidíme. Nehovorí o tom. Nerozprával som sa s ním viac než štyri roky. Samozrejme, som na to pripravený. Kedykoľvek,“ uistil. Putin zároveň dodal, že od úteku zvrhnutého sýrskeho prezidenta Bašára Asada do Moskvy pred necelými dvoma týždňami sa s ním doposiaľ osobne nestretol.
„S prezidentom Asadom som sa zatiaľ nestretol, ale plánujem to, rozhodne s ním budem hovoriť,“ odpovedal Putin na otázku amerického novinára. Putin zároveň vyzval Západ na súboj a navrhol, aby si vybral cieľ v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev, zhromaždil obranné systémy a pokúsil sa odraziť ruský útok hypersonickou raketou Orešnik.
„Nech si vyberú cieľ, povedzme, v Kyjeve, a zhromaždia tam svoje systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany, zatiaľ čo my odpálime na tento cieľ raketu Orešnik. Uvidíme, čo sa stane. Na takýto experiment sme pripravení,“ navrhol Putin, ktorý zároveň vyhlásil, že raketu Orešnik nie je možné zostreliť.
„Predstavme si, že náš systém sa nachádza vo vzdialenosti 2000 kilometrov, ale žiadne protiraketové systémy umiestnené v Poľsku by ho nedokázali zasiahnuť,“ vyhlásil Putin. „Nie je šanca zostreliť tieto rakety,“ dodal.
Rakety Orešnik (Lieska) majú podľa neho dosah do 5500 kilometrov. Rusko už spomínanú raketu odpálilo na ukrajinské mesto Dnipro. Americký systém protiraketovej obrany označil Putin za „príliš nákladný a veľmi neefektívny v zaistení bezpečnosti samotných Spojených štátov“.
Moskva zároveň podľa neho urobí všetko pre to, aby sa postarala o bezpečnosť Bieloruska, keďže obrana tejto krajiny je dôležitou súčasťou aktualizovanej ruskej jadrovej doktríny.
„Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zaistili bezpečnosť Bieloruska. Robíme to v koordinácii s bieloruskými orgánmi, menovite prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Myslím si, že je to veľmi dôležitá súčasť aktualizovanej ruskej jadrovej doktríny,“ zdôraznil podľa TASS Putin.
Putin a Lukašenko začiatkom decembra podpísali dohodu, ktorá poskytuje Bielorusku ako najbližšiemu spojencovi Moskvy bezpečnostné záruky vrátane možného použitia ruských jadrových zbraní. Dohoda nadväzuje na revíziu ruskej jadrovej doktríny, ktorou sa Bielorusko dostalo pod ruskú jadrovú ochranu. Tú Putin podpísal krátko po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena povoliť Ukrajine, aby zasahovala územie Ruska americkými raketami ATACMS.
Zdroj: cas.sk