Platy rástli najpomalšie za 3,5 roka. Od Nového roka to bude ešte citeľne horšie
Slovenské platy rástli najpomalšie za tri a pol roka. Nové čísla zo Štatistického úradu ukazujú, že v treťom štvrťroku za rok narástla priemerná mesačná mzda o 5,8 percenta na 1 484 eur. Za rok tak zamestnancom poskočil plat v hrubom v priemere o 81 eur.
Dobrou správou je, že reálne platy – teda platy očistené od rastu cien – narástli o tri percentá, čo je solídny nárast.
Ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák hovorí, že očakávali spomalenie rastu, no až takéto spomalenie neočakávali. „Miera spomalenia pritom prevýšila i naše konzervatívne očakávania,“ hovorí s tým, že očakávali až 6,5-percentný rast miezd.
Analytik hovorí, že k spomaleniu prispeli skoro všetky odvetvia, ktoré štatistici sledujú. Výrazne však rast platov stlačilo dole aj to, že minulý rok sa v septembri citeľne dvíhali platy v štátnej správe a tento efekt už vyprchal.
Platy rástli skoro všade
Skoro všetky odvetvia, ktoré sledujú slovenskí štatistici, zaznamenali na jeseň rast platov. Nominálne platy rástli v 18 z 19 povolaní od 4,1 do 9,7 percenta. Klesli iba pracovníkom v oblasti nehnuteľností. „Reálny rast vyšší ako tri percentá zaznamenali mzdy pracujúcich v deviatich odvetviach. Najviac si reálne prilepšili pracujúci v dodávke vody, potom v umení, zábave a rekreácii, vo vzdelávaní, či v dodávke elektriny, plynu a pary,“ informovali štatistici v utorok.
Dobre sa darilo pracovníkom v priemysle. Tam vyskočila priemerná mzda na 1 556 eur, čo je 7,4-percentný medziročný nárast. Ak odrátame od toho infláciu, reálne platy narástli o 4,6 percenta, čo je viac, ako je celoslovenský priemer. Zároveň v priemysle pracuje najviac ľudí. „V obchode, ktorý zamestnáva po priemysle druhý najvyšší počet osôb, sa priemerná mzda zvýšila o 4,1 percenta na 1 412 eur. Reálne jej hodnota vzrástla o 1,4 percenta, čo bolo výrazne pod priemerom celého hospodárstva Slovenska,“ uzatvorili štatistici.
Od Nového roka príde zdraženie
Podľa analytikov môžu byť toto posledné dobré správy, čo sa týka rastu reálnych platov. Prečo? Pretože od Nového roka bude vyššia základná sadzba DPH na úrovni 23 percent a začne platiť daň z platieb, ktorú zrejme firmy prenesú do vyšších cien svojich produktov a služieb. Menej dostanú aj stovky tisíc dôchodcov kvôli zrušenému rodičovského dôchodku, menej dostanú desiatky tisíc rodičov na daňovom bonuse na deti a nižších prídavkoch.
Otázne sú ceny plynu, pretože vláda má ohlásiť, že domácnostiam zadotuje zvýšené ceny. Ceny elektriny a tepla by sa nemali výraznejšie meniť, resp. meniť by sa mali iba ceny tepla v niektorých mestách v závislosti od dodávateľa.
Tieto všetky faktory vytlačia ceny nad 5 percent. Inflácia tak odhryzne z nominálnych miezd drvivú väčšinu ich budúcoročného rastu a ľuďom tak reálne ostane menej v peňaženkách.
Ekonómovia očakávajú, že inflácia vynuluje, či dokonca prevýši rast reálnych miezd. „S ohláseným konsolidačným balíkom, ktorý doľahne na väčšinu podnikateľského sektora, či očakávaným pomalším ekonomickým rastom, sa priestor pre ďalší rast nominálnych miezd zužuje a mzdy tak ani v budúcom roku nebudú infláciu zásadnejšie predbiehať. Očakávame, že reálne mzdy by na budúci rok mali len stagnovať, úplne sa nedá vylúčiť ani ich jemný pokles,“ hovorí Koršňák.
Ľudí bez práce je najmenej v histórii
Nezamestnanosť na Slovensku v treťom štvrťroku 2024 zaznamenala ďalší pokles a drží sa na historicky nízkych úrovniach pod hranicou 150-tisíc osôb. Podľa výsledkov Štatistického úradu počet ľudí bez práce dosiahol 148,1 tisíca, čo predstavuje medziročný pokles o 9 %. Miera nezamestnanosti sa dostala na úroveň 5,4 %, čo je o 0,5 percentuálneho bodu menej ako vlani, a je tak druhou historicky najnižšou hodnotou.
V rámci regiónov SR sa pozitívny trend poklesu počtu nezamestnaných prejavil v piatich z ôsmich krajov. Medziročne výrazný úbytok o viac ako 15 % bol zaznamenaný najmä v Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Obdobne výrazný pokles miery nezamestnanosti nastal tiež v Banskobystrickom (o 1,9 p. b.) a Košickom kraji (o 1,5 p. b.). Počet dlhodobo nezamestnaných, teda osôb bez práce jeden rok a dlhšie, výrazne klesol o 9,3 % na 94,5 tisíca. Podiel osôb, ktoré nikdy nepracovali, sa znížil o 2,1 % na viac ako 56-tisíc osôb. (tasr)
Zdroj: pravda.sk