Svet sa obáva JADROVÉHO konfliktu, Puškárová musela reagovať: Jasný ODKAZ Rusku!
Obavy z možného jadrového konfliktu zo strany Ruska čoraz viac silnejú. Nik netuší, či Kremeľ naplní svoje hrozby. Čo si o tom myslí obľúbená novinárka Zlatica Puškárová?
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden dva mesiace pred svojím odchodom z Bieleho domu povolil Ukrajine používanie amerických rakiet dlhého doletu, avšak iba v Kurskej oblasti. Tento krok Moskvu poriadne šokoval a nechýbali ostré vyjadrenia. Otázne je, ako sa teraz zachová Kremeľ. Nad svetom visí otáznik, či tentoraz naplní hrozby o jadrovom konflikte.
Ruská hlava štátu Vladimir Putin už v septembri varoval, že pokiaľ Západ umožní Ukrajine zasiahnuť ruské územie raketami dlhého doletu, zapojí sa tak priamo do vojny proti Moskve. Podľa neho by takýto krok totižto zmenil povahu a rozsah konfliktu. Podpredseda zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu Vladimir Džabarov zas tvrdí, že ide o „veľmi veľký krok k začiatku tretej svetovej vojny.“
Ukrajinská armáda zbrane z USA využila a v noci na utorok zaútočila na ruskú Brianskú oblasť šiestimi balistickými raketami ATACMS. Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova ide o jasný signál, že Západ chce eskaláciu konfliktu. „Budeme to považovať za kvalitatívne novú fázu vojny Západu proti Rusku. A podľa toho budeme reagovať,“ uviedol.
Použije Moskva jadrové zbrane?!
Ruský šéf diplomacie zároveň dodal, že Moskva urobí všetko preto, aby zabránila vypuknutiu jadrovej vojny. Verí, že aktualizovaná jadrová doktrína Ruska bude pozorne prečítaná. Putin v utorok schválil pozmenenie doktríny, na základe ktorej by Moskva mohla zvážiť použitie jadrových zbraní v prípade, že by čelilo útoku konvenčnými raketami podporovanému jadrovou mocnosťou.
Niektoré krajiny sa už pripravujú na možný vojnový konflikt väčších rozmerov. Napríklad Švédsko začalo v pondelok posielať milióny brožúr obyvateľom s radami, ako sa pripraviť na prípadnú vojnu. „Bezpečnostná situácia je vážna a všetci musíme posilniť svoju odolnosť, aby sme mohli zvládať rôzne krízy a napokon aj vojnu,“ povedal riaditeľ švédskej agentúry pre civilné núdzové situácie Mikael Frissell.
Zdroj: cas.sk