Slovensko

Mieša Pellegrini karty v Hlase?! Jeho funkcia mu dáva špeciálne privilégiá: Rázna reakcia politológa

Záhadné postavenie! Prezidentovi Petrovi Pellegrinimu (49) ešte počas riadenia Hlasu vymysleli novú funkciu zakladajúceho predsedu, ktorá má neštandardné privilégiá charakterizované v stanovách strany.

Ako prvý o tom informoval denník SME. To, čo v skutočnosti zakladajúci predseda znamená, je viac než len čestný titul, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nový Čas sa opýtal politológa, čo si o celej záležitosti myslí.

Pellegrini sa síce inauguráciou vzdialil z pozície šéfa Hlasu a dokonca zložil aj členstvo v strane, ale na jeho politickom vplyve to rozhodne nič neubralo. „Najvyššia ústavná funkcia v Slovenskej republike si vyžaduje, aby prezident nebol priamym aktérom straníckych súbojov a aby vďaka svojej nadstraníckosti požíval dôveru aj u ľudí iného politického presvedčenia,“ poznamenal Pellegrini ešte predtým, ako zasadol do prezidentskej stoličky.

V zmysle stanov Hlasu, ktoré vznikli v júni tohto roka, však získal mimoriadnu funkciu, ktorá naštrbuje prezidentovu nadstraníckosť. Podľa článku 7 v stanovách strany Hlas môže „zakladajúci predseda vykonávať funkciu osoby s osobitnými zásluhami o rozvoj strany“.

Môže sa prihlásiť o slovo

Tieto právomoci sa nezdajú byť len symbolickým gestom. Zakladajúci predseda Hlasu totiž nezostáva len „na papieri“ – má úplne konkrétne práva, o ktorých by iní bývalí lídri mohli len snívať. Pellegrini má právo „zúčastňovať sa zasadnutí všetkých orgánov strany s poradným hlasom“. Ak bude chcieť, môže si vyžiadať slovo na zasadnutí a prispieť tak svojimi radami.A aby toho nebolo málo, môže sa objaviť na významných podujatiach „v zahraničí a na medzinárodných fórach“ a reprezentovať tam stranu Hlas. A hoci prezident deklaroval svoju nadstraníckosť a v inauguračnom prejave sa zameral na všetkých občanov vrátane tých, ktorí ho nevolili, jeho vplyv na politiku Hlasu je nepopierateľný.

Stanovy jasne definujú, že ak by sa Pellegrini vrátil k funkcii predsedu alebo podpredsedu strany, jeho post zakladajúceho predsedu by sa automaticky zrušil. Nový Čas ho oslovil s doplňujúcimi otázkami: „Prepáčte, boli sme v Azerbajdžane. Nebudeme to ale vôbec komentovať,“ napísala hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Máme ich viac

SaS tento rok ustanovila za čestného predsedu Richarda Sulíka, ktorý môže vrátiť republikovej rade návrhy, ktoré zamietla. KDH má čestného predsedu od roku 1993, keď tento titul dostal Anton Neuwirth, neskôr aj Ján Čarnogurský. Títo predsedovia môžu byť na zasadnutiach, no bez právomocí zasahovať do rozhodovania.

Od Hlasu sa neodstrihol

Miroslav Řádek, politológ

– Takáto prax v Hlase sa vymyká štandardom, aj keď nie je v priamom rozpore s ústavou alebo so zákonmi SR. Nie je to ideálne ani pre pána prezidenta, ani pre stranu Hlas, ktorá má v súčasnosti legitímne zvoleného predsedu Šutaja Eštoka, a táto situácia z neho robí menej hodnotného. Pán prezident po voľbách deklaroval, že zostáva ako čestný predseda strany. Takáto funkcia sa chápe len ako formálne členstvo v strane, bez zásahu do jej riadenia. V minulosti sa však niekoľkokrát stalo, že výrokmi ovplyvnil politiku súčasnej vládnej koalície, vyjadrujúc sa o nej, akoby bol jej aktívnou súčasťou. Ak by situácia dospela až k tomu, že by prezident rozhodoval o vážnych rozhodnutiach strany alebo sa spolupodieľal na tvorbe kandidátky, znamenalo by to, že nie je len čestným predsedom, ale že sa od tejto politickej strany neodstrihol.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com