Rusko podpísalo zmluvy o vojensko-technickej spolupráci s desiatkami štátmi Afriky
Kobiakov doplnil, že „úloha poskytovateľa bezpečnosti“ pre africké krajiny je pre Ruskú federáciu „praktickou, životne dôležitou nevyhnutnosťou“.
Rusko doteraz podpísalo zmluvy o pravidelnej vojensko-technickej spolupráci s 33 štátmi afrického kontinentu.
Na tlačovej konferencii v Soči to v sobotu podľa agentúry TASS uviedol poradca ruského prezidenta Anton Kobiakov, ktorý je súčasne výkonným tajomníkom organizačného výboru fóra pre prípravu a realizáciu podujatí v rusko-africkom formáte.
Poradca ruského prezidenta o tom informoval na okraj prvej ministerskej konferencie Fóra partnerstva Ruska a Afriky, ktorá sa začala v sobotu a potrvá do nedele.
Dejiskom podujatia je federálne územie Sirius, ktoré vzniklo v roku 2020 rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina s cieľom rozvíjať olympijské a environmentálne dedičstvo.
Účasť prisľúbil aj Sergej Lavrov
Na konferencii sa očakáva okolo 1500 účastníkov vrátane viac ako 40 ministrov z afrického kontinentu. Zúčastní sa na nej aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Hovoriť sa má o priebežných výsledkoch implementácie rozhodnutí prijatých na africko-ruskom summite v Petrohrade v roku 2023. Podľa TASS sa diskusie zamerajú na širokú škálu otázok – spoluprácu v oblasti bezpečnosti, v boji proti terorizmu, o predchádzaní pretekom v zbrojení vo vesmíre.
Témou rokovaní má byť ajpartnerstvo v ekonomike a podpore investícií, potravinová bezpečnosť, digitalizácia verejnej správy, vzdelávanie, školenia diplomatov, zdravotníctvo a prevencia epidémií.
Agentúra AFP vo svojej správe o africko-ruskom summite pripomenula, že Rusko sa už dlhší čas snaží posilniť svoj diplomatický, politický a ekonomický vplyv v Afrike. U mnohých lídrov na tomto kontinente našiel silnú odozvu naratív šírený Moskvou o škodlivom neokolonializme a hegemónii Západu.