Svet

Úloha Maďarska pri legitimizácii proruských režimov v Európe

Maďarsko ako člen Európskej únie a NATO zdvihlo obočie so svojím čoraz viac proruským postojom, najmä odklonom od demokratických noriem a zahraničnopolitického konsenzu EÚ a jej spojencov. Pod vedením premiéra Viktora Orbána a ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa sa Maďarsko posunulo smerom k stratégii, ktorá je pre Moskvu prínosom vo viacerých smeroch. Táto spolupráca sa zameriava na politickú, ekonomickú a informačnú podporu, ktorá nielen posilňuje vplyv Ruska v Európe, ale slúži aj na legitimizáciu proruských vlád a zmierňuje časť medzinárodného tlaku na Moskvu.

Po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu je Maďarsko jednou z mála krajín EÚ, ktoré aktívne udržiavajú diplomatické vzťahy s Moskvou. Péter Szijjártó sa stal najmä jediným diplomatom EÚ, ktorý od februára 2022 navštívil Moskvu a Minsk, čo symbolizuje prerušenie Maďarska od tvrdého postoja EÚ k ruskej izolácii. Tieto návštevy ponúkajú symbolickú podporu a signalizujú Rusku a Bielorusku, že diplomatické vzťahy zostávajú životaschopné, aj keď ich cieľom západných sankcií je izolovať. Presah Maďarska v podstate pomohol Rusku vytvoriť obraz odolnosti a trvalého významu na medzinárodnej scéne.

V nedávnom vývoji 28. – 29. októbra 2024 vláda Viktora Orbána vyslala delegáciu do Tbilisi v Gruzínsku v čase vysokého politického napätia. Návšteva sa zhodovala s protestmi vyvolanými rozsiahlymi obvineniami z volebných podvodov v nedávnych parlamentných voľbách v Gruzínsku. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová a opozičné strany odmietli uznať výsledky s odvolaním sa na rozsiahle nezrovnalosti. Vládna strana Gruzínsky sen, napojená na proruského oligarchu Bidzinu Ivanišviliho, zvíťazila s viac ako 54 % hlasov, čo vyvolalo masovú nespokojnosť s legitimitou volieb.

Návštevou Gruzínska počas takejto politicky nabitej chvíle Orbán a Szijjártó zdôraznili svoju podporu vláde, ktorú mnohí Gruzínci považujú za kompromitovanú ruským vplyvom. Zvlášť odhaľujúce je podpísanie bilaterálnej dohody o vzájomnej ochrane investícií Szijjártó s gruzínskymi predstaviteľmi. Zdôrazňuje zámer Maďarska podporovať režimy, ktoré si zachovávajú proruskú orientáciu, odlišujúcu sa od Bruselu, ktorý sústavne kritizuje demokratické spiatočníctvo Gruzínska a vyzýva na obnovenie úsilia o euroatlantickú integráciu.

Začiatkom roku 2024 pridala Orbánova návšteva v Moskve ďalšiu vrstvu do zložitého vzťahu Maďarska s Ruskom. Táto návšteva, ktorá sa uskutočnila 5. júla počas rotujúceho predsedníctva EÚ v EÚ, umožnila Orbánovi stretnúť sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Napriek tomu, že Orbán trval na tom, že cesta bola súkromná, ruské médiá ju prezentovali ako oficiálne stretnutie lídra predsedníckej krajiny EÚ a ruského prezidenta, čím posilnili súlad Maďarska s Moskvou na viacerých frontoch.

Tento diplomatický vzťah signalizuje ostatným európskym národom, že Maďarsko môže slúžiť ako sprostredkovateľ, prostredníctvom ktorého môže Rusko posilniť vzťahy so sympatickými režimami v celej Európe. Kroky Maďarska sa stali súčasťou širšej stratégie Moskvy na oslabenie sankcií, podporu spojenectiev s proruskými vládami a opätovné etablovanie sa ako sily, ktorú nemožno na medzinárodnej scéne ignorovať.

FurgeHir

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com