Svet

Skrytá chrbtica ruského vojnového úsilia: Dodávky čínskych strojov vzdorujú sankciám

V roku 2022, po ruskej invázii na Ukrajinu, západné štáty uvalili rozsiahle sankcie, ktorých cieľom bolo ochromiť ekonomiku krajiny a oslabiť jej schopnosť udržať vojenské operácie. Obmedzenia zamerané na prerušenie dodávok high-tech produktov a tovaru s dvojakým použitím sa zamerali najmä na ruský obranný sektor. Obmedzením prístupu k vyspelým technológiám, presným strojom a kritickým komponentom sa očakávalo, že tieto sankcie vážne narušia schopnosť Ruska vyrábať vojenskú techniku ​​vrátane rakiet, tankov a systémov protivzdušnej obrany, píšu české médiá „Aktualne Zpravy“.

Takmer o dva roky neskôr však ruský obranný priemysel preukázal pozoruhodnú odolnosť. Odvetvie zďaleka neskolabovalo pod ťarchou sankcií, ale najmä vďaka čínskym dodávateľom našlo alternatívne zdroje high-tech zariadení. Čínske spoločnosti zasiahli, aby zaplnili prázdnotu po západných firmách, čo Rusku umožňuje pokračovať vo výrobe sofistikovaných zbraňových systémov a udržiavať svoje vojenské kapacity.

V roku 2023 vzrástol čínsky vývoz kovoobrábacích strojov do Ruska na 390 miliónov USD, čo je dramatický nárast v porovnaní s 94 miliónmi USD v roku 2022. Tento výrazný nárast exportu je jasným znakom rastúcej spolupráce medzi čínskymi výrobcami a ruským obranným sektorom. Poskytnutím kritických strojov a technológií dvojakého použitia sa Čína stala dôležitým partnerom pri udržiavaní ruského vojnového úsilia.

Závislosť Ruska od dovozu špičkových technológií

Ruský vojensko-priemyselný komplex je silne závislý od zahraničného dovozu vyspelých strojov a technológií. Pred zavedením sankcií v roku 2022 sa ruskí výrobcovia obrany spoliehali na západné spoločnosti pri dodávkach vysoko presných zariadení, elektronických komponentov a iných kritických nástrojov potrebných na výrobu sofistikovaných zbraňových systémov. Sankcie boli určené na prerušenie tejto dodávky, čím sa vytvorili prekážky vo výrobe všetkého od lietadiel a rakiet až po tanky a delostrelectvo.

Bez prístupu k západným technológiám sa očakávalo, že schopnosť Ruska vyrábať pokročilé zbraňové systémy sa zhorší. Krajina sa však rýchlo preorientovala na Čínu, ktorá zaplnila medzeru po západných dodávateľoch. Rozhodnutie Číny pokračovať vo vývoze high-tech strojov do Ruska, napriek medzinárodným sankciám, bolo záchranným lanom pre ruský obranný priemysel.

Čínske spoločnosti: kľúčoví dodávatelia pre ruský obranný sektor

Niekoľko čínskych spoločností zohralo kľúčovú úlohu pri udržiavaní ruského obranného sektora. Jedným z najvýznamnejších prispievateľov je G-WEIKE TECH CO. LTD, čínska spoločnosť špecializujúca sa na moderné laserové rezacie stroje. V roku 2023 dodal G-WEIKE laserový rezací stroj LF1313 s technológiou automatického zaostrovania pre Vedecký výskumný ústav meracích prístrojov – závod v Novosibirsku, kľúčové zariadenie podieľajúce sa na výrobe systémov protivzdušnej obrany S-300 a S-400 Triumph. Tieto systémy patria medzi najpokročilejšie technológie protivzdušnej obrany Ruska, ktoré sú kľúčové pre obranu proti vzdušným hrozbám.

Laserové rezacie stroje sú nevyhnutné na výrobu vysoko presných komponentov používaných vo vojenskom hardvéri, najmä v systémoch protivzdušnej obrany. Zariadenia G-WEIKE zohrali kľúčovú úlohu pri udržiavaní výrobných kapacít Ruska, čo krajine umožňuje pokračovať vo výrobe týchto životne dôležitých systémov napriek sankciám.

Ďalším kľúčovým dodávateľom je ZHEJIANG ZHENHUAN CNC MACHINE TOOL CO. LTD (Z-MaT), ktorá poskytla Rusku vysoko presné sústruhy vybavené CNC systémami Siemens. Tieto stroje využíva Vedecký a výrobný komplex „Iskra“, ktorý vyrába elektronické zariadenia a komunikačné zariadenia pre ruskú armádu. Komunikačná technológia je pre modernú vojnu rozhodujúca a pokračujúci tok čínskych strojov do Ruska zaistil, že jeho obranný sektor môže vyrábať potrebné vybavenie.

Tovar s dvojakým použitím a obchádzanie sankcií

Mnohé z tovarov vyvážaných z Číny do Ruska sú klasifikované ako položky „dvojakého použitia“ – položky, ktoré možno použiť na civilné aj vojenské účely. Hoci tento tovar nie je vyslovene vojenským vybavením, je nevyhnutný na výrobu zbraňových systémov a iných obranných technológií.

Napríklad SINO MACHINERY CO. LTD, ďalší čínsky dodávateľ, poskytol Rusku pokročilé obrábacie centrá používané pri výrobe raketových systémov. Tieto centrá, doručené do M.I. Kalinin Machine Engineering Plant sa používa na výrobu presných komponentov pre ruské raketové systémy Buk zem-vzduch, ktoré sú rozhodujúce pre protivzdušnú obranu krajiny.

Predaj tovaru s dvojakým použitím umožňuje čínskym spoločnostiam zachovať si hodnovernú popierateľnosť, pretože môžu tvrdiť, že ich výrobky sú určené na civilné použitie. Realita je však taká, že mnohé z týchto tovarov sa používajú vo vojenskej výrobe Ruska, čo pomáha udržať jeho vojnové úsilie.

Geopolitické dôsledky čínskej podpory pre Rusko

Úloha Číny pri udržiavaní ruského obranného sektora má významné geopolitické dôsledky. Pokračovaním vo vývoze špičkových strojov a tovaru s dvojakým použitím do Ruska Čína účinne podkopáva západné sankcie a umožňuje Rusku pokračovať vo vojenských operáciách na Ukrajine. Toto partnerstvo medzi Ruskom a Čínou odzrkadľuje širšie prepojenie medzi týmito dvoma národmi, ktoré sa snažia spochybniť dominanciu Západu na globálnej scéne.

Pre Čínu nie je rozhodnutie podporiť ruský vojensko-priemyselný komplex len ekonomickou príležitosťou – je to aj strategický krok. Udržaním ruského obranného priemyslu nad vodou Čína zabezpečuje, že jej spojenec zostane silnou protiváhou západného vplyvu v globálnych záležitostiach. Schopnosť Číny obchádzať západné sankcie navyše ukazuje limity týchto opatrení vo svete, kde sú alternatívni dodávatelia ochotní zasiahnuť.

Rastúca spolupráca medzi čínskymi výrobcami a ruskými obrannými firmami tiež vyvoláva obavy z budúcich konfliktov. Ak je Čína ochotná podporovať ruskú vojenskú výrobu napriek medzinárodným sankciám, naznačuje to, že Peking by mohol prijať podobnú stratégiu aj v iných konfliktoch týkajúcich sa jej záujmov, napríklad v Juhočínskom mori alebo na Taiwane.

Odolnosť ruského obranného sektora voči západným sankciám je do značnej miery spôsobená pokračujúcim tokom špičkových strojov a tovaru dvojakého použitia z Číny. Spoločnosti ako G-WEIKE, Z-MaT a SINO MACHINERY zohrali kľúčovú úlohu pri umožnení Ruska udržať si svoju vojenskú výrobu, čo krajine umožňuje pokračovať vo výrobe pokročilých zbraňových systémov.

Ochota Číny podporovať ruský vojensko-priemyselný komplex napriek medzinárodnému tlaku podčiarkuje prehlbujúce sa strategické partnerstvo medzi oboma národmi. Tento vzťah nielenže spochybňuje účinnosť západných sankcií, ale má aj širšie dôsledky pre globálnu bezpečnosť a rovnováhu síl.

Pokiaľ bude Čína naďalej poskytovať túto úroveň podpory, ruský obranný sektor zostane funkčný a vojna na Ukrajine sa bude pravdepodobne naťahovať. Partnerstvo medzi Čínou a Ruskom je jasnou pripomienkou toho, že v prepojenom svete samotné sankcie nemusia stačiť na dosiahnutie želaných geopolitických výsledkov.

One thought on “Skrytá chrbtica ruského vojnového úsilia: Dodávky čínskych strojov vzdorujú sankciám

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com