Peter Kotlár chce Slovákom nazerať do lekárskych záznamov: Podarí sa mu to? Ficov kolega nápad odmieta!
Vrchol drzosti?! Splnomocnenec vlády na prešetrenie manažovania pandémie a poslanec SNS Peter Kotlár (46) svojimi výrokmi rozhneval lekársku obec dobiela.
Kontroverzný politik najnovšie žiada o rozšírenie kompetencií. Chce nazerať do našich lekárskych správ, chorobopisov a úmrtných listov. Ako sa na tieto snahy pozerajú v koalícii?
Peter Kotlár prichádza s čoraz bizarnejšími nápadmi, nad ktorými zostáva rozum stáť. V pondelok pre Denník N povedal, že bude chcieť, aby mu premiér Robert Fico rozšíril kompetencie zmenou štatútu, ktorý opisuje, čo môže robiť. Predseda vlády mu pred pár dňami vyjadril podporu a súhlasil s názorom, že pandémiu by nemala riadiť Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Kotlár ho teraz žiada o prístup k „všetkým dátam, dokumentom, lekárskym správam, záznamom, chorobopisom, úmrtným listom“, čo okamžite vyvolalo ďalšiu vlnu pobúrenia. Nový Čas oslovil poslanca s doplňujúcimi otázkami, do uzávierky nereagoval. Zaujímalo nás, čo tým sleduje, na čo mu dané údaje budú a či na tom aj po kritike stále trvá.
Kolega nápad odmieta
Lekár a predseda zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž za Smer tento nápad neschvaľuje. „Podľa zákona je jasne uvedené, kto môže mať prístup k zdravotným informáciám. Existujú presne vymenované kategórie osôb, ktoré môžu tieto údaje vidieť. Ak tam nie ste zapísaní, nemáte prístup,“ ozrejmil pre Nový Čas. Kotlár do nich nateraz nahliadnuť nemôže. „A to sa nezmení, pokiaľ sa nezmení zákon,“ vyhlásil s tým, že zatiaľ sa nič také neplánuje.„Je na tom rovnako ako ktokoľvek iný. Napríklad ja, ak by som chcel nahliadnuť do záznamov, ktoré nesúvisia s mojím pacientom, tiež by som nemohol,“ objasnil s tým, že ani vláda to Kotlárovi umožniť nemôže: „Jediný, kto môže rozhodovať o takýchto veciach, je parlament. Prístup k záznamom je možný len v špecifických prípadoch, napríklad, ak by o tom rozhodol súd.“ Zároveň nám prezradil, že on sa očkovať mRNA vakcínou veru pôjde.
„Je to o prevencii. Očkovanie predchádza chorobám a je to najlepší spôsob, ako ochrániť seba aj ostatných,“ myslí si Baláž. Považuje to za výdobytok modernej vedy. „Očkovanie a objav antibiotík zachránili obrovské množstvo životov. Je dôležité, aby sa ľudia a deti očkovali, aby sme predišli chorobám. Možno to neznie atraktívne, ale je to tak,“ uzavrel.
Ministerstvo nepresvedčil
Pri oznámení svojej demisie nenechala na Kotlárovi minulý týždeň ani nitku suchú aj šéfka zdravotníckeho rezortu Zuzana Dolinková. V aktuálnom stanovisku sa takisto vyjadrila jasne. „MZ SR nevidí dôvod na prehodnotenie súčasného stavu a procesu aktívnej imunizácie na prevenciu ochorenia spôsobeného SARS-CoV-2 pomocou mRNA vakcín schválených Európskou komisiu na základe odporúčania Európskej liekovej agentúry. Očkovanie proti COVID-19 nie je povinné a pacient sa pre podanie vakcíny, ktorú nehradí, môže rozhodnúť dobrovoľne,“ uviedlo ministerstvo.
Nepodložené „fakty“
Peter Kotlár je v posledných týždňoch na pretrase. Najprv sa s občanmi podelil o svoje presvedčenie, že covid je biologická zbraň. Na základe experimentu, ktorý sám urobil s domácim mikroskopom na svojej krvi, potom vláde neodporučil, aby sa na Slovensku ďalej očkovalo vakcínami na základe mRNA technológie. Rukolapné dôkazy zatiaľ verejnosti neukázal. Odborníci nad ním iba krútia hlavou.
Opozičné KDH včera požiadalo predsedu vlády o Kotlárovo okamžité odvolanie. „Posúva Slovensko tam, kam nesmeruje žiadna iná krajina na svete. Popiera základy medicíny, vedy a odbornosti. Ak chceme slovenské zdravotníctvo posunúť vpred, tak dezinformácie tu nemajú mať žiadny priestor,“ skonštatoval poslanec a záchranár František Majerský.
Je zjavné, že splnomocnenec už pije krv aj prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. „Táto vláda sľubovala, že sa bude ľuďom lepšie žiť. Ale ak budem riešiť také správy od pána Kotlára, keď sa ako jediná krajina na svete vzďaľujeme od WHO, čo si nedovolil ani Kim Čong-un, tak to nebude dobrý smer,“ uviedol cez víkend. Minister školstva Tomáš Drucker dokonca od Kotlára očakáva, že rezignuje.
Zdroj: cas.sk