Na Budatínskom hrade sa stretli slovenskí a českí drotárski majstri
Drotárske stretnutie sa po prvý raz konalo v roku 1991. S výnimkou trojročnej pandemickej prestávky sa organizuje každý rok.
ŽILINA: V areáli Budatínskeho hradu sa konalo jubilejné 30. stretnutie drotárskych majstrov zo Slovenska a Českej republiky. Podľa hovorkyne Považského múzea Magdalény Lackovej je dvojdňové podujatie najstarším a zároveň najdlhšie trvajúcim pravidelným podujatím zacieleným na nositeľov tohto nevšedného remesla.
Drotárske stretnutie sa po prvý raz konalo v roku 1991. „Podujatie vzniklo preto, aby sa stretli ľudia, ktorí sa zaoberajú, či už prakticky alebo teoreticky, drôtom. Malo to taký úspech, že vytrvalo až do dnešných dní a s výnimkou trojročnej pandemickej prestávky sa organizuje každý rok,“ uviedla Lacková.
Okrúhle výročie si organizátori spoločne s drotárskymi majstrami pripomenuli na piatkovom slávnostnom spomienkovom seminári. „Prišlo takmer 40 drotárov z rôznych kútov Slovenska a susednej republiky a spoločne absolvovali poznávaciu exkurziu do hlavných centier drotárskeho kraja Veľkého Rovného a Dlhého Poľa a neskôr aj odborné prednášky k problematike ošetrovania kovových a nekovových materiálov,“ doplnila Lacková.
Sobotňajší workshop drotárov bol venovaný tvorbe drôtených výtvarných objektov s prvkami trash artu na voľnú tému. „Tohtoročnou úlohou sme chceli pripomenúť globálne problémy súvisiace s neustálym rastom produkcie odpadu a upozorniť na potrebu vyššej environmentálnej zodpovednosti ľudstva,“ priblížila historička drotárstva Katarína Hallonová.
Pripomenula, že podstatou drotárstva bola recyklácia predmetov každodennej potreby a veľmi efektívne využívanie základného materiálu. „Tradičná práca s drôtom môže byť jednou z možností, ako dať veciam druhú šancu a zmysluplne využiť aj zdanlivé zbytočnosti na artefakty, ktoré potešia či skrášlia naše životy,“ dodala Hallonová.
Návštevníci Budatínskeho hradu dostali možnosť otestovať si pod vedením lektora svoju šikovnosť v Škole drôtovania. V Drotárskom pavilóne si okrem stálej expozície drotárstva mohli pozrieť výstavu s názvom Čo drôt spojil, čas nerozdelí… venovanú tradičným drotárskym technikám využívaným pri opravách predmetov najrôznejšieho charakteru. Rodiny s deťmi potešil príbeh O prefíkanom drotárovi, ktorý pripravilo divadelno-hravé zoskupenie Razca ako zážitkovú prehliadku hradu.