Zo Slovenska ich vyhnal Fico. Svetoví lídri prídu prvýkrát do Prahy, chcú „utíšiť búrku“
Ešte nikdy sa nestalo, aby na tom istom fóre v Prahe vystúpili predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, šéf jednej z najväčších svetových spoločností Microsoft Brad Smith alebo bývalý ruský miliardár a neskôr dlhoročný väzeň kremeľského režimu Michail Chodorkovskij.
Okrem nich bude v českej metropole ďalších dvetisíc hostí zo sedemdesiatich krajín.
Podujatie takéhoto rozsahu je v Prahe jedinečné. Stojí za ním slovenský think-tank Globsec, ktorého rovnomenná konferencia poskytuje platformu na výmenu názorov vplyvných ľudí na témy svetovej politiky, obchodu a technologického rozvoja.
„Príde desať hláv štátov a vlád a viac ako dve desiatky ministrov zahraničných vecí, obrany či hospodárstva. Hlavný kmeň účastníkov je z nášho regiónu, kde sa dejú dôležité veci, kde sa vytvára nová tvár zjednotenej Európy,“ vysvetlil pre Aktuálně.cz šéf Globsecu Róbert Vass.
Jedným z cieľov podujatia je zdôrazniť význam strednej a východnej Európy pre globálnu stabilitu.
Dôsledky vojen pociťuje celá planéta
Heslom tohtoročného fóra Globsec je „Ako utíšiť búrku“. Názov odráža napätú medzinárodnú situáciu vyvolanú vojenskou agresiou Ruska na Ukrajine a konfliktom na Blízkom východe, ktorý sa vyostril teroristickým útokom palestínskeho Hamasu na Izrael v októbri minulého roka.
„Ich dôsledky pociťuje celá planéta a dopad je globálny. Vysoká inflácia, vysoké ceny, nové migračné vlny či rast cien sú dôsledkom najmä týchto vojen. O tom budeme hovoriť predovšetkým,“ zdôraznil Vass.
Podľa jeho slov nastal čas nájsť východisko z politickej, hospodárskej a sociálnej krízy, ktorú vyvolala ruská invázia.
Na diskusiu do Prahy prídu aj fínsky prezident Alexander Stubb, dánska premiérka Mette Frederiksenová, Nick Clegg, prezident pre globálne vzťahy spoločnosti Meta, ktorá prevádzkuje sociálnu sieť Facebook, a americký generál vo výslužbe John Allen, bývalý veliteľ spojeneckej misie v Afganistane v rokoch 2011 až 2014.
„Spoločne tvoria zmes názorov, myšlienok a nápadov, ktorá nemá na podobných podujatiach konkurenciu. Máme tiež regionálnu rozmanitosť a viacero globálnych účastníkov zo všetkých kontinentov. Mimoriadne silná bude účasť z krízových oblastí, či už ide o ukrajinskú delegáciu, Blízky východ, juhovýchodnú Áziu a tak ďalej,“ povedal Vass.
Odkazy na Havla, Albrightovú a Schwarzenberga
Fórum sa bude konať v hoteli Hilton, kde sa počas troch dní uskutočnia desiatky tematických diskusných stretnutí. Ich hostiteľmi budú tri pódiá, ktorých názvy odkazujú na prvého českého prezidenta Václava Havla, bývalú ministerku zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovú a jednu z najvýznamnejších postáv českej diplomacie Karla Schwarzenberga.
O blízkovýchodnom konflikte bude hovoriť Mohammed bin Abdulaziz Al-Khulaifi, minister vnútra Kataru, kde sídli politické vedenie Hamasu. Ben Hodges, bývalý veliteľ pozemných síl USA v Európe, bude rozprávať o vojne na Ukrajine a Lucy Croninová, jedna z viceprezidentiek spoločnosti Amazon, bude diskutovať o oživení európskeho hospodárstva.
Záštitu nad fórom prevzal český prezident Petr Pavel, ktorý by mal podujatie otvoriť svojím prejavom v piatok popoludní.
„Prezidentov prejav sa v súčasnosti pripravuje. Bude sa týkať tém konferencie, predovšetkým bezpečnosti a medzinárodných vzťahov,“ povedal Aktuálně.cz hovorca Hradu Vojtěch Šeliga.
Z českých predstaviteľov vystúpia premiér Petr Fiala (ODS), predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéf spoločnosti ČEZ Daniel Beneš. Podľa tlačového odboru Černínskeho paláca vystúpi minister zahraničných vecí Jan Lipavský (Piráti), ktorý bude hovoriť „najmä o aktuálnych globálnych výzvach a podpore Ukrajiny“.
Balkánska stopa
Zo zostavy pozvaných hostí vyčnieva silné zastúpenie balkánskych štátov. Zastúpia ich srbský prezident Aleksandar Vučič, kosovský prezident Vjosa Osamin, slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová a bývalá chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová.
„Balkán je naším susedom, historicky nepokojnou časťou Európy, ktorá je po stáročia zdrojom konfliktov. Preto máme záujem zachovať otvorený priestor na stretnutie lídrov krajín, ktoré spolu z rôznych dôvodov bežne nemôžu komunikovať. Naša konferencia je na túto formu diplomacie ideálna,“ vysvetlil Róbert Vass, vedúci fóra.
Predchádzajúcich osemnásť ročníkov podujatia sa konalo v Bratislave na Slovensku, ale Vass sa rozhodol presunúť ho do Prahy kvôli nepriateľskému postoju proruskej vlády premiéra Roberta Fica. Presun oznámil na jar tohto roka.
„Namiesto Globsecu a Sorosovcov dáme peniaze Matici slovenskej,“ povedal Fico vlani v decembri. Následne vystupňoval svoje slovné útoky na organizátorov.
Pri príležitosti pražského fóra think-tank v českej metropole otvorí Geo-Tech centrum, ktorému bude spolu s jeho washingtonskou pobočkou šéfovať spomínaný generál Allen. Po skončení podujatia bude vypracovaná záverečná správa s odporúčaniami pre ďalší vývoj.
„Predložíme napríklad súbor návrhov pre strednú Európu na riešenie rôznych otázok pre budúce vedenie EÚ,“ povedal Vass.