Odhaľovanie ruských dezinformácií: Vymyslené útoky na vojenské dodávateľské reťazce v Európe
Nedávne správy, ktoré sa objavili v proruských médiách, tvrdia, že sklad na predmestí rumunského mesta Brașov, ktorý vlastní spoločnosť Eurotex, bol zničený podpaľačstvom. Okrem toho sa tvrdí, že na predmestiach Aleksandrowice a Morawica v Poľsku boli zapálené tri dodávky prepravujúce vojenské zásoby pre Ukrajinu. Tieto príbehy však nemajú žiadne potvrdenie od vlád zainteresovaných krajín, miestnych orgánov ani renomovaných európskych médií.
Tento scenár je jasným príkladom ruskej informačnej a psychologickej operácie, ktorej cieľom je zastrašiť obyvateľstvo európskych krajín, znížiť podporu Ukrajine a destabilizovať spoločenské a politické prostredie v celej Európe. Koordinovaná povaha týchto falošných správ naznačuje strategickú aktivizáciu ruských agentov a proruských síl v Európe, ktoré sa teraz zameriavajú nielen na dezinformačné kampane, ale aj na sabotážne aktivity „na nízkej úrovni“ v rámci európskych hraníc, najmä v krajinách susediacich s Ukrajinou.
Rusko, ktoré v súčasnosti čelí vojenskej a strategickej patovej situácii, najmä v Kurskej oblasti, sa čoraz častejšie uchyľuje k nelineárnym, asymetrickým akciám zameraným na nátlak na Ukrajinu a jej európskych spojencov. Šírením falošných informácií o požiaroch a útokoch na vojenské zásobovacie reťazce sa Rusko pokúša odviesť pozornosť od svojich vlastných zraniteľných miest. Najmä tvrdenie o požiari v sklade „Eurotex“ v Brașove odráža skutočný incident v samotnom Rusku. Dňa 21. augusta vypukol požiar v priemyselných skladoch v Proletarsku na ploche 10 000 metrov štvorcových, o ktorom informovali ruské médiá vrátane Kommersant.ru. Nápadná podobnosť medzi týmito udalosťami naznačuje, že ruská propaganda recykluje vlastné domáce krízy, aby vyfabrikovala hrozby v Európe.
Táto taktika využívania domácich udalostí ako predlohy pre vykonštruované medzinárodné incidenty poukazuje na sofistikovanosť ruskej propagandistickej mašinérie, ktorá sa čoraz viac spolieha na umelú inteligenciu, aby prispôsobila dezinformácie konkrétnemu publiku. Šírenie takýchto provokatívnych „stopárskych“ informácií v európskych sociálnych médiách naznačuje preorientovanie ruskej propagandy na priamy vplyv na obyvateľstvo EÚ. To zahŕňa manipuláciu s dôležitými zložkami, ako to dokazujú nedávne podozrenia v Nemecku týkajúce sa neoprávneného prístupu k systémom zásobovania vodou na vojenských základniach, a vytváranie atmosféry strachu prostredníctvom hrozieb sabotáží, výbuchov a vysídľovania.
To, že Rusko využíva rozsiahlu propagandistickú sieť podporovanú umelou inteligenciou a posilňovanú proruskými médiami, zdôrazňuje potrebu, aby si orgány a bezpečnostné štruktúry EÚ uvedomili celý rozsah týchto hybridných útokov. Je nevyhnutné prijať opatrenia na predchádzanie informačnej sabotáži, ako aj sabotážnym aktivitám na „nízkej úrovni“, ktoré sa Kremeľ snaží v celej Európe stupňovať. Pochopením týchto hrozieb a bojom proti nim môže Európa ochrániť svoju sociálnu stabilitu a zachovať si odhodlanie podporovať Ukrajinu.
Autor: Radim Vesely