Svet

Mali by sme menej klamať. Útok na Kurskú oblasť prekvapil ruských propagandistov

Margarita Simonjanová patrí medzi najvýraznejšie tváre ruskej propagandy. Šéfredaktorka provládnej televízie RT takmer každý večer vystupuje v diskusných programoch a presviedča ako komentátorka Rusov o úspechoch „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine.

Od minulého týždňa sa však Simonjanová v médiách takmer neobjavila a aj na sociálne siete pridala len niekoľko príspevkov.

„Všetci sa modlime,“ napísala 7. augusta, deň po tom, čo ukrajinská armáda prešla cez ruské hranice a začala obsadzovať obce v ruskej Kurskej oblasti.

Prekvapivý vpád aj úspech ukrajinskej armády dostal do rozpakov aj provojnovú propagandu a médiá, ktoré doteraz hovorili o neoblomnosti ruskej armády.

Ruské ministerstvo obrany navyše musí riešiť problém s vojenskými blogermi, ktorých príspevky sledujú státisíce ľudí, a ktorí tiež neskrývajú šok z ukrajinského vpádu na ruské územie.

Informačná sabotáž

Prvé informácie o ukrajinskom útoku na obce v Kurskej oblasti prinášali často práve ruskí vojenskí blogeri, ktorí na sociálne siete dávali fotografie vzdávajúcich sa ruských vojakov či strhnutých ruských vlajok.

Poslanec ruskej Štátnej dumy Dinar Gilmutdinov tento štvrtok verejne obvinil vojenských blogerov, že šíria „falošné informácie“, ktoré podľa neho vyvolávajú paniku a prospievajú ukrajinským silám. Poslanec vyzval ministerstvo obrany aj tajnú službu FSB, aby tvrdo informácie na sociálnych sieťach cenzurovali a zastavili túto „informačnú sabotáž“.

Americký Inštitút pre štúdium vojny tvrdí, že ide o organizovanú snahu získať väčšiu kontrolu nad vojenskými blogermi, a získať tých najlojálnejších priamo do služieb Kremľa.

Už minulý týždeň ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, podľa ktorého sa vojenskí blogeri aj užívatelia s viac ako 10-tisíc odberateľmi na sociálnych sieťach musia zaregistrovať na ruskom cenzorskom úrade Roskomnadzor.

Ruské médiá sa snažia nájsť pozitíva aj na ukrajinskom vpáde. Novozélandský expert na bezpečnosť a bývalý veľvyslanec v Moskve Ian Hill pre web The Interpreter tvrdí, že ukrajinská operácia je riziková aj z informačného hľadiska, pretože nevedomky nahráva Kremľu.

„Posilňuje jeho propagandistický naratív, že jeho ‚špeciálna vojenská operácia‘ je obranná, a snaží sa prekaziť a reagovať na zámery NATO, ktoré len využíva Kyjev ako svoju bábku,“ píše Hill.

Napríklad web Komsomoľská Pravda tvrdí, že Ukrajinci pri vpáde prišli už o tritisíc žoldnierov, že zásadne prichádzajú o celé územia, a že tento riskantný manéver bol aj tak zbytočný, keďže ukrajinský front na východe kolabuje.

Veľa chválime a klameme

Napriek snahe prezentovať ukrajinský útok ako nepodstatný, sa aj v provládnych médiách objavuje čoraz viac kritiky, ako Rusko k Ukrajine pristupuje a ako o nej informuje.

Niektorí hostia diskusných relácií už začínajú priznávať, že dlhodobé klamstvá provládnych televízií začínajú Rusom škodiť.

„Pokiaľ budeme stále žiť s titulkami ako ‚agónia režimu‘, budeme prehrávať, pretože z našej strany neustále prichádzajú lži: o slabosti ukrajinskej armády a o tom, čo všetko jej chýba,“ povedal v relácii Miesto stretnutí v televízii NTV Andrej Fedorov, bývalý minister námestník ruského ministerstva zahraničných vecí.

„Ukrajina má v blízkosti Belgorodskej oblasti asi 20-tisíc mužov, ktorých môže potenciálne nasadiť.“

Postupne sa k jeho tvrdeniam pridali aj ostatní hostia. Politológ Anton Chasčenko povedal, že v médiách by malo byť viac úprimnosti.

„Naozaj sa veľa chválime a vytvárame falošný dojem pre ľudí, že zajtra sa to všetko skončí. To by sa nemalo diať,“ povedal, aj keď moderátori sa ho snažili v jeho vyjadreniach pribrzdiť, uvádza web Daily Beast.

Politický editor Maxim Jusin zase hovoril, že sa na situáciu treba pozerať racionálnejšie, no treba sa pripraviť aj na najhorší scenár.

„Mali by sme byť pripravení na scenár, že možno budeme musieť obetovať tieto územia – ak Boh dá, bez ľudí – na obmedzený čas. Ukrajinci by sa tam mohli zakopať, možno na šesť mesiacov alebo podobne…“ povedal a zhodol sa s ďalším analytikom, že Ukrajinci naozaj postupujú. „Potrebujeme trochu viac pravdy,“ vraví.

Nie všetci propagandisti však reagujú s obavami. Tvár jedného z najpopulárnejších programov v televízii Rossija-1 Vladimir Solovjov navštívil ešte cez víkend mobilizačné centrum v Moskve a tvrdil, že udalosti v Kurskej oblasti motivujú viac najmä mladších ľudí prihlásiť sa do armády a ochraňovať svoju vlasť.

Zdroj: Sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com