Fico pre opozičné protesty varuje pred ďalším atentátom. Pozreli sme, čo hovoril Smer na svojich mítingoch
Podľa premiéra Fica opozícia burcuje ľudí. Minister vnútra Šutaj Eštok už zvýšil ochranu niektorým ministrom a varuje pred násilím. Odborníci sa však zhodujú, že napätie v spoločnosti zvyšujú vulgarizmy a nadávky, ktoré často zneli aj na protestoch Smeru.
Po atentáte na Roberta Fica sa opozícia naplno vrátila k protestom. Potom ako ministerka kultúry Martina Šimkovičová odvolala riaditeľov SND a SNG a minister spravodlivosti Boris Susko dostal na slobodu odsúdeného Dušana Kováčika, sa zaplnilo bratislavské Námestie SNP.
Koalícia protestovanie v uliciach ostro kritizuje. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok najprv informoval, že niektorí politici musia mať zvýšenú ochranu, pretože im hrozí nebezpečenstvo a dal to do spojenia s protestami.
Neskôr vydala koalícia spoločné vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že opozičné zhromaždenia zvyšujú v spoločnosti napätie, burcujú davy a môžu viesť k tragédii. Uviedli, že ak sa stane ďalší atentát, budú za to priamo zodpovední šéf PS Michal Šimečka a líder SaS Branislav Gröhling.
Opierajú sa pritom o heslá, ktoré kričali ľudia na protestoch ako „Fico do basy“ či „Dosť bolo Fica“. Opozícia zas hovorí, že vláda útočí na základné demokratické práva a za bezpečnostnú situáciu zodpovedá najmä minister vnútra.
Protesty nie sú nástrojom len súčasnej opozície. Organizoval ich aj Smer počas vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera.
V roku 2022 sa rozprúdila búrlivá debata o obrannej dohode s USA. Bolo to v čase, keď ešte Rusko nezaútočilo na Ukrajinu, no tajné služby mali informácie, že k tomu dôjde.
Cieľom dohody bolo posilniť bezpečnosť krajín, ktoré sú na východnej hranici NATO. Za podpísanie dohody bola vtedajšia Hegerova vláda a proti bol aj Smer.
Hnutie Republika organizovala protesty pred parlamentom. Zúčastnili sa ho aj členovia Smeru. O vtedajšej vláde hovorili ako o vlastizradcoch. Najviac útočil Ľuboš Blaha.
O Zuzane Čaputovej hovoril, že je americká agentka a otrokyňa. O poslancoch, ktorí podpísali obrannú dohodu s USA, zase ako o potkanoch, ktoré dostanú za vlastizradu 20 rokov.
„To nech si pamätá Naď, Korčok, Čaputová,“ vyhlásil pred davom Blaha. Aj tam ľudia skandovali „Do basy!“
Útoky vyvrcholili až tým, že Blaha zverejnil zoznam poslancov, ktorí za dohodu hlasovali aj s názvami miest a obcí, odkiaľ pochádzajú. Na domoch mnohých sa potom objavovali nápisy „Tu býva vlastizradca“.
Ešte známejší sa stal protest v máji 2022 v Nitre. Blaha vyhlásil, že nemôže povedať nahlas pravdu o prezidentke, tak nech to za neho povedia ľudia. Kričal: „Je to americká…“ a ľudia kričali vulgárnu nadávku.
Za Blahom stáli predstavitelia Smeru aj Monika Beňová, ktorá neskôr tvrdila, že nadávky na adresu Čaputovej nepočula.
V súvislosti s úmrtím Milana Lučanského vo väzbe hovorí Fico o Danielovi Lipšicovi, Matovičovi či Hegerovi ako o vrahoch.
Ľudia kopírujú slovník politikov
Psychológ Dušan Ondrušek, ktorý sa venuje aj riešeniu konfliktov vo verejnom priestore hovorí, ako on vidí súčasné protesty a tie, ktoré organizoval ešte Smer z opozície.
Na protestoch proti krokoch Šimkovičovej a Suska nevidel u ľudí nenávisť ani násilie. „Nik sa nevyhrážal, nesnažil sa ničiť verejný majetok, nevidel som žiadne agresívne alebo obscénne gestá. Skôr mierumilovné a láskavé prejavy, keď si ľudia podávali vodu a inak si navzájom pomáhali,“ hovorí psychológ.
Videl aj veľa malých detí, rodičov s kočíkmi a atmosféra mu skôr pripadala ako na veľkej párty.
„Dávno som na demonštrácii nevidel tak veľa detí a mládeže. Rodičia im vysvetľovali, čo sa deje. Sú síce prázdniny, ale deti získali veľmi cennú neformálnu lekciu občianskej náuky o hodnote slobody, spravodlivosti, kultúry. Túto lekciu si budú pamätať aj dlho po tom ako súčasní predstavitelia ministerstva odídu,“ dodáva.
Pokračuje, že spoločnosť radikalizuje skôr označovanie oponentov slovami ako potkany, vrahovia či zahraniční agenti. „Nálepkovanie nikdy nepomáha,“ vysvetľuje Ondrušek.
Potvrdzuje to aj politológ Tomáš Jahelka. „Keď občania vidia, že politici sa neboja používať expresívny slovník a označujú niekoho za nepriateľa, za zradcu a podobne, tak sami sú potom náchylní k tomuto slovníku, čo vedie k zvyšovaniu napätia, ale môžu sa nájsť aj jedinci, ktorí sa budú agresívne správať aj fyzicky,“ konštatuje politológ.
Preto by sa podľa neho mali politici vždy vyvarovať slovníku, ktorý podnecuje k násiliu.
Ak Fico hovorí, že opozičné protesty zvyšujú napätie, treba sa podľa Jahelku pozrieť na to, čo tam odznieva z úst rečníkov.
„Stačí sa pozrieť na fakty. Kto a aké výroky používa a aký slovník používa. Ak predseda vlády hovorí, že protesty proti jeho ministrom podnecujú k násiliu, tak sa treba pozrieť, či tam zaznievajú také výroky. To sa dá ľahko overiť,“ dodáva Jahelka.
Pozor na politikov, ktorí hovoria o národných záujmoch
Psychológ Ondrušek hovorí, že má skúsenosti z krajín bývalej Juhoslávie, kam chodil upokojovať konflikty. Trénoval občianske organizácie ako sa vyhnúť násiliu, ako nepočúvať politikov, ktorí hovoria o „národných“ záujmoch a nadradzujú ich nadovšetko, tak že vyvolávajú väčšiu a väčšiu eskaláciu napätia.
„To sa dialo vždy, keď sa obmedzovali demokratické hodnoty a sloboda v spoločnosti i v kultúre. Keď sa nezodpovední lokálni lídri snažili o jediný správny názor (ten ich) a všetkých ostatných začali označovať za nepriateľov, agentov, protinárodných. Takže viem, aké nebezpečné môže byť nálepkovanie a hecovanie ľudí proti európskym hodnotám a proti otvorenému dialógu,“ varuje psychológ.
„Keďže robím s konfliktami, tak viem že najlepšie sú na tom krajiny, ktoré podporujú vzájomnú inšpiráciu, také ktoré si vážia ľudí, ktorí majú skúsenosť z viacerých kultúrnych kontextov a vedia to pretaviť do premosťovania v kultúre, vede či obchode,“ dodáva.
Riziko ďalšieho útoku
Premiér Robert Fico varuje pred ďalším atentátom. Podľa psychológa Ondrušeka k nemu môže, ale aj nemusí dôjsť.
„Zodpovední politici sa snažia o spoločný vyjasňujúci dialóg. Napríklad tak, že sa usporiada okrúhly stôl, kde majú všetky politické strany istotu, že sa dostanú k slovu a môžu verejne a slobodne vyjadriť, ako vidia problémy a čo navrhujú,“ myslí si psychológ.
Upozorňuje však, že na to, aby to nebolo len prekrikovanie, tam musí byť kvalifikovaný facilitátor (odborník na vedení diskusie, pozn. red.). Diskusiu by mal regulovať neutrálny partner.
„Naivná predstava je, že rozdelíme diskutujúcu skupinu na dva tzv. okrúhle stoly – jeden okrúhly stôl, kde medzi sebou diskutujú predstavitelia koalície a druhý, kde medzi sebou diskutujú predstavitelia opozície. To je samozrejme nezmysel a história ukázala, prečo sa to nesmie robiť takto,“ dodáva.
Zdroj: Tvnoviny.sk