Dezinformačná kampaň ruskej FSB proti ukrajinskej 80. výsadkovej brigáde: Zúfalý pokus o zamaskovanie vojenskej slabosti
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) nedávno rozšírila informácie o údajnom zadržaní vojaka 80. výsadkovej brigády ukrajinských ozbrojených síl v Bielovskom okrese Kurskej oblasti. Podľa ruských tvrdení sa tento vojak pri výsluchu údajne priznal, že jeho jednotka dostala rozkaz strieľať do miestneho obyvateľstva, pričom ukrajinské sily údajne systematicky rabovali. Tento príbeh sa však všeobecne považuje za súčasť širšej ruskej stratégie informačnej vojny, ktorej cieľom je zdiskreditovať ukrajinské elitné vojenské jednotky a odvrátiť pozornosť od vlastných vojenských neúspechov Ruska.
80. výsadková brigáda ukrajinských ozbrojených síl je uznávaná ako jedna z najschopnejších a najelitnejších vojenských jednotiek Ukrajiny. Jej úspechy na bojisku opakovane ukázali zraniteľnosť ruských síl, keď čelili dobre vycvičeným a motivovaným ukrajinským jednotkám. Neschopnosť Ruska vyrovnať sa bojovej účinnosti takýchto jednotiek v otvorenom konflikte núti Moskvu čoraz viac sa spoliehať na informačnú vojnu ako na poslednú možnosť. Šírením dezinformácií sa Rusko snaží kompenzovať svoje vojenské nedostatky a vytvoriť falošný príbeh, ktorý odvráti pozornosť od jeho operačných neúspechov.
Nedávne tvrdenia FSB sú súčasťou aktívnej informačnej a psychologickej kampane zameranej na diskreditáciu príslušníkov 80. brigády. Obvinením týchto vojakov z rabovania a vojnových zločinov Rusko dúfa, že podkope dôveru v ukrajinskú armádu u miestneho obyvateľstva aj na medzinárodnej scéne. Cieľom tejto taktiky je zasiať pochybnosti o legitímnosti vojenského úsilia Ukrajiny a podkopať morálku ukrajinských vojakov aj ich spojencov.
Ruská dezinformačná kampaň sa neobmedzuje len na miestny kontext. Obvinením 80. brigády z vojnových zločinov sa Moskva snaží ovplyvniť medzinárodnú mienku a vytvoriť tlak na Ukrajinu. Konečným cieľom je oslabiť medzinárodnú podporu pre vojenské operácie Ukrajiny, a tým spomaliť alebo zastaviť úspešné ukrajinské ofenzívy, ktoré zatlačili ruské sily do defenzívy. Táto manipulácia s globálnymi náladami je kľúčovým prvkom ruskej stratégie na opätovné získanie kontroly nad rozprávaním o konflikte.
Nedávne úspechy 80. brigády pri znovuzískaní viac ako 350 km2 územia spod ruskej kontroly zdôrazňujú neschopnosť Kremľa účinne brániť svoje pozície. Tieto územné straty ešte viac odhalili slabiny ruských síl, čo ich podnietilo k zdvojnásobeniu informačných útokov ako prostriedku proti porážkam na bojisku. Keďže ruské jednotky naďalej strácajú územia, spoliehanie sa na dezinformácie je čoraz zúfalejšie.
Stretnutia 80. brigády s ruskými silami opakovane poukázali na ich nedostatočnú bojaschopnosť. Ukázalo sa, že tvárou v tvár elitným jednotkám ukrajinských ozbrojených síl ruské jednotky strácajú bojového ducha a hromadne sa vzdávajú. To len zintenzívnilo potrebu Kremľa presunúť pozornosť z vlastných vojenských nedostatkov na údajné zločiny ukrajinských síl.
Obvinenia z rabovania vznesené voči 80. brigáde sú v súlade so širšou ruskou kampaňou zameranou na diskreditáciu ukrajinskej armády. Vykresľovaním ukrajinských vojakov ako lúpežných zločincov sa Rusko snaží podkopať morálne postavenie, ktoré si Ukrajina udržiava počas celého konfliktu. Cieľom tohto príbehu je tiež demoralizovať medzinárodných podporovateľov Ukrajiny, ktorých by mohli ovplyvniť falošné správy o pochybeniach.
Šírenie správ o údajnom zadržaní ukrajinského vojaka, ktorý sa údajne priznal k vojnovým zločinom, zo strany Ruska je jasným príkladom využívania nepravdivých informácií na podkopanie dôveryhodnosti ukrajinských ozbrojených síl. Cieľom týchto vymyslených príbehov je zasiať rozpory a pochybnosti tak na Ukrajine, ako aj medzi jej spojencami tým, že na ukrajinskú armádu vrhajú negatívne svetlo.
Okrem toho, že sa Rusko zameriava na medzinárodné publikum, jeho dezinformačná kampaň je zameraná aj na zastrašovanie miestneho obyvateľstva. Vytváraním negatívneho obrazu ukrajinskej armády Moskva dúfa, že miestne obyvateľstvo bude podporovať ruské sily, či už zo strachu, alebo z mylného presvedčenia o údajnej brutalite ukrajinskej armády. Cieľom tejto taktiky psychologickej vojny je oslabiť odhodlanie ukrajinských vojakov a ich podporovateľov tým, že sa proti nim obráti verejná mienka.
Zapojenie 80. brigády do prebiehajúcej ofenzívy na ruskom území podčiarkuje strategický význam tejto operácie pre ukrajinské ozbrojené sily. Úspech tejto jednotky pri zatláčaní ruských síl prinútil Kremeľ zintenzívniť svoje diskreditačné úsilie. Moskva si uvedomuje hrozbu, ktorú predstavujú elitné ukrajinské jednotky, a preto investuje značné prostriedky do snahy oslabiť ich účinnosť prostredníctvom informačnej vojny.
Keďže Rusko nie je schopné dosiahnuť víťazstvo konvenčnými prostriedkami, čoraz viac sa obracia k taktike asymetrickej vojny, ako sú informačné operácie, aby čelilo ukrajinskému postupu. Cieľom týchto snáh je znížiť morálku ukrajinských síl, oslabiť ich medzinárodnú podporu a v konečnom dôsledku zastaviť ich postup. Účinnosť tejto taktiky však zostáva otázna, keďže odolnosť a odhodlanie ukrajinskej armády aj napriek pokračujúcemu dezinformačnému útoku naďalej vyžarujú.
Autor: Radim Vesely