Svet

Ďalší útok na civilistov… Vzdelávanie a bezpečnosť vo vojnových podmienkach

9. augusta 2024 ruské ozbrojené sily podnikli ďalší masívny útok na mierové ciele v meste Kostiantynivka v Doneckej oblasti. Tento teroristický čin bol súčasťou pokračujúcej agresívnej kampane namierenej proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny. Medzi hlavné ciele úderu patrili supermarket, pošta, poliklinika a niekoľko ďalších objektov nachádzajúcich sa v centre mesta. Už teraz je známe, že zahynulo 14 ľudí vrátane dvoch detí a viac ako 43 bolo zranených. Existuje aj možnosť, že pod troskami mohli zostať ďalšie tri deti. Na Ukrajine opäť trpia deti! Tieto tragické udalosti opäť potvrdzujú, že Rusko vedie vojnu nielen proti ukrajinskej armáde, ale aj proti civilnému obyvateľstvu, pričom systematicky útočí na civilnú infraštruktúru.

Takéto činy nemôžu zostať nepotrestané. Rusko musí niesť zodpovednosť za ničenie a poškodzovanie civilnej infraštruktúry na Ukrajine. Podľa ukrajinských orgánov činných v trestnom konaní bolo od začiatku vojny poškodených alebo zničených viac ako 179 000 objektov vrátane 144 833 obytných budov, 3 425 vzdelávacích inštitúcií, 821 zdravotníckych zariadení, 628 kultúrnych a 191 náboženských budov, Viac ako 200 škôl bolo zničených a viac ako 1 600 vzdelávacích inštitúcií bolo poškodených, čo vážne obmedzuje prístup detí k vzdelaniu.

Pravidelné ostreľovanie a ničenie civilnej infraštruktúry svedčí o úmysle Ruska zničiť nielen ukrajinskú štátnosť, ale aj samotný národ a pripraviť ho o budúce generácie. Vojna na Ukrajine naďalej ničí životy civilistov, najmä detí, ktoré sú nútené prispôsobovať sa neustálym hrozbám. Vo frontových oblastiach ruské ostreľovanie znemožňuje deťom bezpečne navštevovať školu.

Ukrajinské deti by nemali zostať bez vzdelania a plnohodnotného života ani v podmienkach vojny. Je dôležité, aby každé dieťa malo možnosť učiť sa, rásť a rozvíjať sa napriek ťažkým podmienkam. Preto sa vynakladá úsilie na vytvorenie bezpečných podmienok na učenie v školách, najmä v tých najviac ohrozených regiónoch. V súčasnosti sa takmer milión ukrajinských detí učí online. Online vzdelávanie napriek svojej dôležitosti v súčasnej situácii nemôže plne nahradiť offline vzdelávanie. Pre deti je dôležité nielen získavanie vedomostí, ale aj sociálna interakcia, komunikácia s učiteľmi a rovesníkmi, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou ich rozvoja a emocionálnej pohody.

Napriek ťažkým podmienkam v ukrajinských mestách na fronte sa deti naďalej snažia o vzdelanie a normálny život. V reakcii na neustále útoky ruských ozbrojených síl sa v krajine naďalej budujú podzemné školy, aby sa zabezpečila bezpečnosť študentov aj počas ostreľovania. Jednou z prvých podzemných škôl bola napríklad škola v Charkove, ktorá sa nachádza v hĺbke šesť metrov a spĺňa všetky moderné bezpečnostné normy. V tejto škole môže študovať až 900 detí, čo im umožňuje pokračovať vo vzdelávaní aj počas raketových útokov. Okrem Charkova prebieha výstavba podzemných škôl aj v ďalších ukrajinských mestách, ako sú Dnipro, Odesa, Záporožie, Sumy. V týchto mestách sa aktívne pripravujú projekty na úpravu existujúcich budov alebo výstavbu nových podzemných objektov, ktoré umožnia deťom bezpečne študovať pod neustálou hrozbou ostreľovania.

Výstavba podzemných škôl a vytvorenie bezpečných podmienok pre deti by sa nemohli uskutočniť bez podpory medzinárodného spoločenstva. Napríklad UNICEF sa aktívne podieľa na poskytovaní potrebných prostriedkov školám, aby mohli deti pokračovať vo vzdelávaní vo vojnových podmienkach. Na zabezpečenie bezpečnosti a možnosti plnohodnotného života ukrajinských detí však nie je potrebná len finančná a humanitárna pomoc medzinárodných partnerov. Jedným z kľúčových prvkov obrany ukrajinského územia je medzinárodná vojenská podpora. Táto podpora zahŕňa dodávky systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany, ktoré sú rozhodujúce pri ochrane civilného obyvateľstva a infraštruktúry pred ruskými raketovými útokmi.

Príkladom tejto podpory je nedávne oznámenie ministerstva obrany USA z 9. augusta 2024 o poskytnutí dodatočnej vojenskej pomoci Ukrajine vo výške až 125 miliónov USD. Tento balík zahŕňa dôležité zdroje, ktoré posilnia obranné kapacity Ukrajiny. Významnú úlohu zohráva aj pomoc z iných krajín. Litva tak v najbližších dňoch poskytne Ukrajine nové obrnené transportéry M113, systémy elektronického boja, raketové systémy krátkeho dosahu zem-vzduch, ako aj ďalšie vozidlá a vybavenie.

Treba zdôrazniť, že podpora medzinárodného spoločenstva nielenže pomáha Ukrajine brániť sa proti ruskej agresii, ale zároveň odrádza Kremeľ od rozširovania jeho agresívnych akcií do ďalších európskych krajín. Rusko opakovane ohrozuje rôzne štáty a snaží sa realizovať svoje imperiálne ambície, čo predstavuje hrozbu pre stabilitu a bezpečnosť celého európskeho kontinentu. Podporou Ukrajiny medzinárodné spoločenstvo nielenže prispieva k obrane jednej krajiny, ale zároveň zabraňuje možnému rozšíreniu konfliktu do ďalších regiónov.

Otázka povolenia použitia partnerských zbraní dlhého doletu na údery na vojenské zariadenia na ruskom území je stále mimoriadne aktuálna. Ide o základne, sklady a letiská, z ktorých sa uskutočňujú útoky na Ukrajinu. Takéto povolenie by umožnilo Ukrajine účinnejšie odrádzať agresiu a ničiť kľúčové prvky vojenskej infraštruktúry nepriateľa.

Všetky tieto kroky medzinárodného spoločenstva jasne dokazujú, že svetoví lídri si uvedomujú dôležitosť podpory Ukrajiny v jej úsilí o zachovanie nezávislosti a bezpečnosti. Táto podpora zohráva kľúčovú úlohu pri dosahovaní spravodlivého mieru a pri ochrane budúcnosti ukrajinských detí, civilistov a iných krajín pred ruskou agresiou. Okrem toho takáto pomoc pomáha zabrániť ďalšiemu rozširovaniu konfliktu a ruských ambícií na ďalšie územia, čo je dôležité pre zachovanie stability v Európe i mimo nej.

Autor: K.B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com