Týždeň očami Pavla Urbana: Fico aj naďalej bojuje s Bruselom, ten mu dal nelichotivé vysvedčenie
Európska komisia zverejnila pravidelné hodnotenie právneho štátu členov, ale aj tých, ktoré sa o členstvo uchádzajú. Slovensko s hodnotiacou správou určite nemôže byť spokojné, ale je to podľa Bruselu reálny stav tejto oblasti v našej krajine.
Samozrejme, najhlasnejší kritikmi správy boli členovia vládnej koalície na čele s premiérom Robertom Ficom.
Hodnotiaca správa určite nepotešila vedenie krajiny, lebo sú nám vyčítané viaceré nedostatky. Ale ja by som nechcel hodnotiť jednotlivé pasáže, lebo je to objemné a už doteraz sa o tom veľa popísalo.
Opozícia ihneď vyskočila
Radšej som sa pozrel, ako správu prijali slovenskí politici. Opozícia, samozrejme ihneď skočila, lebo je to podľa nej dôkaz toho, čo súčasná vláda robí v oblasti práva v krajine.
„Európska komisia vo svojej správe potvrdila, že právny štát na tom nikdy nebol horšie, ako za terajšej Ficovej vlády, ak opomenieme obdobie mečiarizmu,“ konštatuje napríklad hnutie Slovensko. Samozrejme, že nechcem obhajovať Fica a jeho partnerov, ale možno by sa mohli pozrieť, čo oni stvárali počas troch rokov vládnutia. Aj vtedy správy neboli stále veľmi lichotivé.
Minister Susko kritiku odmieta
Koaličné strany sa rozhodli pre protiútok. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) správu označil za metodologicky nesprávne spracovanú, nevyváženú a v niektorých častiach až za zavádzajúcu.
Určite nie je príjemné počúvať kritiku, že sme v šiestich so siedmych opatrení nepokročili a tu sa približujeme Maďarsku. Ale treba si zároveň priznať, že vládna koalícia robí viacero krokov, ktoré akoby boli inšpirované našimi južnými susedmi.
O konštatovaní, že komisia čerpala vo viacerých prípadoch z písania protivládnych médií, asi netreba ani hovoriť. Predsa málokto uverí, že komisia pri podobných hodnoteniach nemá ľudí, ktorí podrobne analyzujú situáciu v jednotlivých členských štátoch, ale sa opiera o písanie médií.
Suverénna politika podľa Fica
Samozrejme, svoje si musel povedať aj koaličný líder Robert Fico. Okrem iného konštatoval, že dôvodom kritiky sú suverénne postoje súčasnej vlády k mnohým zásadným zahranično-politickým témam, kde Európska komisia očakáva od členských krajín EÚ absolútnu poslušnosť.
Toto si už fakt neviem vysvetliť, lebo Slovensko súhlasilo asi so všetkými opatreniami Európskej únie, napríklad aj voči Ukrajine či Rusku. To, že premiér alebo niektorí jeho koaliční partneri doma vykrikujú niečo iné, komisiu určite veľmi nezaujíma, lebo každá strana má právo na vlastný spôsob lákania voličov, dôležite sú však činy.
Na rozdiel od Maďarska, ale aj to predsa len pred hrozbou stratenia prostriedkov z eurofondov, vo viacerých prípadoch predsa len cúvlo, Slovensko na samitoch ani len nevystrčilo rožky. Toľko o suverénnej slovenskej politike.
Súčasná vláda je zatiaľ v činoch suveréna predovšetkým v tom, ako pomôcť svojim najbližším v rôznych kauzách, ako menej potrestať rozkrádačov verejných peňazí, alebo ako si podľa vzoru z Maďarska podmaniť médiá na svoju stranu.
Myslím si, že aj v takýchto suverénnych krokoch vláda rýchlo zaradí spiatočku, ak príde hrozba, že neprídu z Bruselu peniaze. S trestným zákonom to urýchlene urobila, podľa mňa nebude prekvapením, ak v nasledujúcich mesiacoch budeme svedkami podobných krokov. Na suverénnu politiku sa vtedy rýchlo zabudne, lebo peniaze sú peniaze.
Zdroj: https://sita.sk