Ekonomika

Daň z výberu z bankomatov a bankových prevodov? Ministerstvo financií reaguje

Ministerstvo financií (MF) SR odmieta tvrdenia, že rezort plánuje zaviesť bežným občanom zdaňovanie výberov z bankomatov a bankových prevodov. Označilo ich za klamstvá a šírenie poplašných správ. Rovnako to platí aj pri téme údajného rušenia paušálnych výdavkov pre živnostníkov.

“Ministerstvo financií sa ostro ohradzuje voči šíreniu ničím nepodložených, zavádzajúcich a nepravdivých informácií zo strany niektorých opozičných politických strán, ktoré majú vo verejnosti vzbudiť strach a neistotu. Niektorí politici totiž účelovo narábajú s neoverenými faktami a svoje domnienky prezentujú na tlačových konferenciách ako fakty,” uviedol rezort v stanovisku. V tejto súvislosti vyzval všetkých, aby nešírili neoverené a ničím nepodložené informácie.

Ministerstvo potvrdilo, že momentálne pracuje na balíku konsolidačných opatrení, ktorého výsledná podoba však bude známa až po rokovaniach koaličnej rady. “Následne budú všetky opatrenia detailne predstavené verejnosti,” avizoval rezort financií.

Opozičná SaS v piatok vyhlásila, že o zámere zdaniť všetky bezhotovostné operácie vrátane platieb kartou či posielania výplaty na účet sa na MF vážne diskutuje. Tento nápad kritizuje s tým, že zavedenie dane z bezhotovostných prevodov by v konečnom dôsledku zaplatili bežní občania, aj keď by bol cielený predovšetkým na firmy. Proti návrhu sa vyslovilo aj opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS).

Nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou. Vo veľkej miere budú ovplyvnení aj bežní občania, vyjadrila sa v piatok v súvislosti s možným zavedením novej dane Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

“Zvýšené náklady za transakcie budú zároveň viesť k zvýšeniu poplatkov za existujúce produkty a služby, na čo doplatia predovšetkým občania. Môže to taktiež viesť k používaniu iných alternatívnych foriem financovania, čo v konečnom dôsledku zníži transparentnosť celého finančného systému, ako aj zníži životnú úroveň obyvateľstva,” uviedla AZZZ.

Vláda by sa v rámci konsolidácie verejných financií mala podľa asociácie venovať znižovaniu výdavkov štátneho rozpočtu a nie zavádzaniu nesystémových riešení. “Zároveň si dovoľujeme dodať, že s cieľom, aby boli negatívne dosahy čo najnižšie, by vládni predstavitelia mali rozhodne o podobných návrhoch rokovať aj so zástupcami zamestnávateľov, ktorých sa toto opatrenie bytostne dotýka a ktorí to v konečnom dôsledku zaplatia,” uzavrela asociácia.

Zdroj: cas.sk


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com