Česi píšu, že Robert Fico začal s upratovaním v médiách (týždeň vo svetových médiách)
V tomto prehľade sa okrem témy z titulku dozviete aj o dôvodoch, pre ktoré Joe Biden stráca podporu mladých, či o údajnej neperspektívnosti EÚ podľa Američanov. No a končiť budeme komentárom CNN, ktorá tvrdí, že Donald Trump vyrobil z Juliana Assangea martýra.
Rozhlas Plus: Fico má už v rukách všetky páky ako Orbán
Väčšina českých médií sa zaoberá reakciami na slovensky mediálny zákon, ktorým sa ruší RTVS a ustanovuje sa STVR. Jedným z nich je aj web Rozhlas Plus, ktorý zverejnil na svojich stránkach analýzu s titulkom „ Slovenská vláda začala s upratovaním v médiách“ Autorka analyzuje nielen umlčanie tohto verejnoprávneho média, ale aj snahy slovenskej vlády urobiť poriadky so všetkými televíziami a niektorými denníkmi.
Oboznamuje českých čitateľov s ukončením diskusných relácií v TV Markíza a Tv Joj, ako aj sťažnosťami niektorých zamestnancov denníka Pravda, na ktorých vedenie nalieha, aby boli menej kritickí voči slovenskej vláde. Ako hlavný dôvod umlčania RTVS vidí snahu vlády dostať do vysielania „alternatívne pohľady“ na vedecké názory či vláde poplatné názory proti vojne na Ukrajine.
Autorka potom na záver konštatuje, že slovenský premiér Fico sa zrejme nechal inšpirovať svojím maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom. Podobne ako on, aj Fico má už v rukách všetky mediálne páky, konštatuje v závere komentára Rozhlas Plus.
The Hill: Analýza, prečo Joe Biden stráca podporu mladých voličov
Zaujímavý komentár pred americkými prezidentskými voľbami publikoval The Hill. Článok sa zaoberá príčinami, ktoré po dlhom čase zapríčinili, že Joe Biden ako kandidát Demokratov stratil podporu mladých Američanov. Autor uvádza, že ide o politické zemetrasenie, počas ktorého Biden prehráva boj o mladých voličov vo vekovej skupine 18-29 rokov ako aj všetkých Američanov pod 45 rokov.
Príčinou nie je iba jeho neochota podporiť viac Palestínčanov proti Izraelu, ale najmä zlá ekonomická situácia mladej generácie. Nájmy sú ešte stále vyššie, než boli pred covidom a pracovné miesta najmladšej generácie sú ohrozované prílivom nelegálnych utečencov, proti ktorým sa snaží viac zakročiť Donald Trum než súčasný prezident Joe Biden. Mladá generácia má síce vo svojej hodnotovej výbave súcit voči migrantom, ale je to ako s rodičmi, ktoré predtým než si adoptujú cudzie deti, postarajú sa najprv o tie svoje vlastné, uvádza výstižne The Hill.
No a nemenej závažným dôvodom, pre ktorý prezidentský kandidát Demokratov stráca volebnú podporu mladých, je fakt, že sa nedokáže postaviť korporáciám a zamestnávateľom pri ochrane práv pracujúcich, medzi ktorými tvoria početnú skupinu i mladí zamestnanci.
A tak kým v prvom volebnom období zvíťazil Biden medzi mladými o 25 percent, v tom druhom ju stráca.
New York Times: Komentár o údajnej neperspektívnosti Európskej únie
Prestížny americký denník The New York Times zverejnil tento týždeň komentár, v ktorom jeho autor tvrdí, že Európska únia nemá perspektívu. Hlavným argumentom jeho tvrdenia je údajná odtrhnutosť Bruselu od mladej generácie hlavne vo Francúzsku a v Nemecku.
Autorovi je evidentne protivný koncept EÚ, ktorý by viedol k vytvoreniu jednotného politického bloku, v ktorom by národné štáty prestali hrať vedúcu úlohu. Autor tvrdí, že pri zjednocovaní Európy ide o zjednocovanie nezjednotiteľného a projekt Únie prirovnáva k projektu Esperanta. Zabúda dodať, že USA v minulosti prešli práve týmto vývojom.
Tento komentár je tak vhodným východiskom k polemike o tom, či sa politické elity majú prispôsobovať náladám v spoločnosti a stať sa tak iba populistickým pozorovateľom dejín, ktorý si svojím súhlasným stanoviskom zabezpečuje materiálny luxus plynúci z politickej moci, alebo sa majú snažiť o primeraný progres a posúvať spoločnosť vpred.
Autor sa mýli aj v dôvodoch, pre ktoré mladá generácia nie je tak nadšená z budovania euroštátu. Mladí ľudia nezažili vojnu, ktorá bola vyvolaná práve prehnaným dôrazom na národné štáty, glorifikáciou nacionalizmu a snov o vyvolenom národe.
No a v konečnom dôsledku platí, že ten, kto nemá byť načo hrdý v osobnom živote, je hrdý aspoň na národ. Alebo, je ľahšie byť hrdý na činy svojich otcov, než konať tie svoje vlastné.
Komentár CNN: Trumpova administratíva urobila z Assangea martýra
Netrvalo to dlho, je to presne tak, ako Aktuality.sk upozorňovali už v deň prepustenia Juliana Assangea z britského väzenia. Médiá, ktoré sú skôr na stredoľavej strane spektra a podporujú Joe Bidena a Demokratov, budú pri kauze Assange poukazovať na chyby Republikánskej strany a Donalda Trumpa.
Presne tak sa deje v komentári CNN, ktorá tvrdí, že martýra slobodného slova vyrobila z Assangea Trumpova administratíva tým, že ho nechala zatknúť po odchode z ekvádorskej ambasády. Z toho vraj pramení popularita Assangea, ktorá v Austrálii dosahuje 71 percent. CNN sa obáva, že Assange bude v Austrálii prijímaný ako hrdina. Väčšina ľudí ho údajne nemala predtým rada, nevedela sa s ním stotožniť, lebo bol príliš elitársky. Nepomohli mu ani obvinenia zo znásilnenia vo Švédsku, hoc sa ukázali ako falošné. Avšak dlhý čas, ktorý strávil na ekvádorskej ambasáde a potom v anglickom väzení vraj za neho tento problém vyriešili.
Áno, Američanmi zničený život Assangea je určite jedným z faktorov, prečo si ho ľudia obľúbili. Ale prvotný je jeho zápal v boji o slobodu tlače. To za Assangea neurobil nikto iný, to Assange dokázal sám.
Zdroj: https://www.aktuality.sk