Svet

Bidenov výkon v debate vyvolal otázku: Môžu ho ešte demokrati vymeniť?

Toto bola prelomová debata. V Demokratickej strane je v tejto chvíli hlboká a intenzívna panika. Začala sa už v prvých minútach debaty a trvá doteraz.

Keď týmito slovami zhodnotil debatu amerických prezidentských kandidátov politický komentátor CNN Van Jones , titulné stránky zámorských médií už zapĺňali hodnotenia o katastrofálnom výkone úradujúceho amerického prezidenta a kandidáta Demokratickej strany Joea Bidena.

„Čo sa týka výkonu účastníkov, Donald Trump je jasným víťazom,“ zhodnotil debatu pre SME profesor politických vied z britskej Univerzity v Nottinghame Todd Landman.

Bidenov rečnícky výkon bol natoľko rozpačitý, že novinári a experti sa začali otvorene zaoberať možnosťou, či by Demokratická strana nemala Amerike na poslednú chvíľu ponúknuť iného kandidáta.

„Niektorí ľudia v strane sa rozprávajú o tom, či neísť do Bieleho domu a nepožiadať prezidenta, aby ustúpil. Iní zas zvažujú, či to neurobiť verejne, pretože debata pre nich dopadla katastrofálne,“ pokračoval na CNN Jones, podľa ktorého si najvyššie poschodia Demokratickej strany uvedomujú, že majú problém.

Prezidentské voľby sa v Spojených štátoch konajú 5. novembra, kandidáti Joe Biden a Donald Trump majú pred sebou ešte jednu plánovanú debatu 10. septembra.

Nestalo sa to už desaťročia

Vymeniť Joea Bidena ako kandidáta Demokratickej strany by bol radikálny krok, ale úvahy o ňom sa spustili prakticky hneď po konci debaty, za ktorú ho nepochválil prakticky nikto.

Financial Times spomínajú, že naposledy odstúpil z volebnej kampane finálový kandidát na začiatku 70. rokov.

„V Demokratickej strane teraz bude veľa nervozity, pretože možnosti sú obmedzené. Strana sa môže zomknúť za prezidentom a počkať, ako to vypáli. Môžu sa pokúsiť nájsť ďalšieho kandidáta, ale nemajú dosť času na vybudovanie novej kampane a takýto krok by mohol stranu rozčesnúť,“ vyratúva možnosti demokratov Todd Landman.

Možnosť, aby demokrati ešte v tejto chvíli vymenili kandidáta, tu je, no skrýva sa za ňou mechanizmus, ktorý desaťročia nik nepoužil, analyzuje magazín Politico.

Najjednoduchšie by bolo, ak by Biden kandidatúru vzdal sám. „Neexistuje mechanizmus, ktorý by straníckym lídrom umožňoval škrtnúť Bidena z kandidátky. Ak ho niekto chce vymeniť, musí to urobiť cez otvorený nominačný proces na nominačnom sneme strany,“ vysvetľuje Politico.

Nominačný snem Demokratov sa koná od 19. do 22. augusta a teoreticky by mal potvrdiť Joea Bidena. Úradujúci prezident USA získal v demokratických primárkach takmer 95 percent zo štyritisíc straníckych delegátov. Nie sú však povinní hlasovať na sneme za neho a ak by Biden z kampane odstúpil, neviazal by ich ani neformálny sľub.

Odstúpenie z kampane by otvorilo možnosti pre jeho konkurentov. Podobne ako Landman, aj Politico poukazuje na to, že výber nového kandidáta by mohol vyvolať v strane spory.

„Ak by sa strane nepodarilo vybrať veľmi energetickú, skúsenú, silnú a vzdelanú osobnosť, mohla by si privodiť volebnú prehru,“ varuje pre SME Landman.

Kamala sklamala

Aj kedy Joe Biden odstúpil, či už sám alebo po tlaku straníkov, nie je jasné, kto by sa mohol stať jeho nástupcom na poslednú chvíľu.

Ako prirodzená náhradníčka sa spomína Bidenova viceprezidentka Kamala Harris, ktorej preferencie sú však ešte o čosi nižšie ako Bidenove, poznamenávajú Financial Times.

„Kamala Harris ako viceprezidentka mnohých ľudí sklamala, hoci v poslednom čase si našla výslnie na témach ženských práv a reprodukčného zdravia,“ poznamenáva Todd Landman.

Ako ďalších možných náhradníkov spomína kalifornského guvernéra Gavina Newsoma alebo ministra dopravy Petea Buttigiega.

Politico poznamenáva, že pri výbere náhradníka by bol dôležitý aj hlas Joea Bidena. Ak by sa náhradníčkou stala Kamala Harris, musela by si nájsť nového viceprezidentského kandidáta. Nemohol by to byť Newsom, ktorý je rovnako ako Harrisová z Kalifornie.

Americká ústava zakazuje členom Zboru voliteľov voliť dvoch ľudí z rovnakého štátu, v akom volia oni sami. A bez Kalifornie demokrati nemajú šancu vyhrať, poznamenáva Politico.

Ak by v aktuálnej núdzi vznikla demokratická kandidátska dvojka Newsom/Harrisová, jeden z nich by si musel presunúť trvalé bydlisko do iného štátu.

Gavin Newsom bol počas debaty v Atlante podporiť Joea Bidena a bezprostredne po nej sa prezidenta zastával. „Nikdy sa prezidentovi Bidenovi neotočím chrbtom a nepoznám žiadneho demokrata v strane, ktorý by to urobil,“ reagoval podľa CBS.

Pete Buttigieg má iba 42 rokov (minimum je 35) a o demokratickú nomináciu sa uchádzal už v primárkach v roku 2020. Neuspel a podporil Joea Bidena.

Trochu radikálnejšie riešenie navrhol v komentári magazín Slate, podľa ktorého by Joe Biden mohol zložiť prezidentskú funkciu. Prezidentkou USA by sa potom automaticky stala viceprezidentka Kamala Harris, ktorá by dostala šancu rozbehnúť vlastnú kampaň.

Dvaja päťkári pred kamerou

Ak Donald Trump z debaty vyšiel ako víťaz, nebolo to preto, že by hovoril viac k veci, pravdivejšie alebo úprimnejšie. Keď v analýze pre CNN zhodnotil výkon oboch kandidátov debatný profesor Todd Graham, obom udelil známku F – nedostatočnú.

„Bidenove odpovede boli viac k veci ako Trumpove, ale v žiadnom prípade neboli skvelé. Chýbalo mu sústredenie a diváci si tak z jeho odpovedí nič neodniesli. Čo si pamätáte z Bidenových odpovedí v debate? Ja nič,“ napísal.

„Bidenove schopnosti sa od poslednej debaty pred štyrmi rokmi výrazne zhoršili. Nemal nijakú stratégiu, ako chce túto debatu vyhrať a na jeho odpovediach to bolo vidieť,“ pokračuje. Za prezentáciu tak Biden od Grahama dostal F-.

„Trump povedal viac nepravdivých vecí ako Biden, ale keď sa rozhodol odpovedať na otázku, hovoril sebaistejšie. Biden sa vyjadroval ťažkopádne a často nedokončoval vety,“ dodal pre SME Todd Landman.

Trump v Grahamom hodnotení dostal F za obsah svojich výrokov, kým Biden dostal D.

Trumpovi však napriek nepravdám, odbočkám a vyhýbaniu sa otázkam vyhrala debatu jeho prezentačná schopnosť.

Aj Graham musel známkou B+ uznať, že kontroverzný republikán bol lepším rečníkom. Do debaty vstupoval s povesťou hrubého a egoistického diskutéra, ktorý neuznáva žiadne pravidlá, napísal profesor o Trumpovi, ale svoje emócie podľa neho tentoraz zvládal lepšie.

„Nebol prehnane hrubý. Dokázal dokonca kritizovať Bidena s humorom, keď mu povedal, že ani on sám asi nevie, čo chcel povedať. V jednom momente dokonca Bidena poučoval – nesprávajme sa ako deti, “ píše Graham.

Trump tak sebaistým prejavom dokázal podávať manipulácie a výslovné nepravdy, ktorým Joe Biden nedokázal kontrovať, poznamenali New York Times.

Zdroj: Sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com