Úrad vlády kritizoval políciu ČR, že nestíha za výroky o Ficovi. Gašpar za tým vidí politiku, česká polícia to odmieta
Úrad vlády SR v stredu vyjadril znepokojenie nad tým, že výroky schvaľujúce májový atentát na premiéra Roberta Fica (Smer) považuje česká polícia za prejav slobody slova. Predtým počas dňa českú políciu za nestíhanie autora spomínaných výrokov zverejnených na sociálnej sieti kritizoval poslanecký klub Smeru. České policajné prezídium v reakcii uviedlo, že polícia je viazaná príslušnými právnymi predpismi. Dodalo, že vylučuje politické zadanie či podliehanie tlakom.
Tibor Gašpar (Smer) na tlačovej konferencii uviedol, že do českej polície preniká politika. Pripomenul, že na Slovensku s podobnou úpravou dostal slovenský občan za výroky trest tri mesiace nepodmienečne.
Gašpar pripomenul, že české médiá po atentáte informovali o tom, že sa tamojšia polícia zaoberá príspevkami, ktoré schvaľujú útok na premiéra. Doplnil, že podľa českej legislatívy hrozí za verejné schvaľovanie spáchaného zločinu odňatie slobody na jeden rok.
Zdôraznil, že na Slovensku je páchateľ útoku na Fica obvinený z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchaného v štádiu pokusu a už 19. mája bol vydaný prvý nepodmienečný trest odňatia slobody na tri mesiace.
Poslanec kritizuje, že za podobné výroky v Českej republike polícia páchateľa nestíha. Odvoláva sa na medializované informácie, podľa ktorých mala polícia v ČR uviesť, že „si uvedomuje tenkú hranicu medzi slobodou slova a možným konaním, ktoré túto hranicu prekračuje a na ktorú treba reagovať prostredníctvom napríklad trestného práva“.
Polícia mala dôjsť k záveru, že v danom prípade ide len o „vlastné vyjadrenie užívateľov sociálnych sietí a diskusných fór na verejnej sieti internet, ktoré môžu podliehať slobode prejavu, kde má každý právo vyjadriť svoje názory spôsobom, ktorý považuje za vhodný a neprekračuje ústavné a právne obmedzenia“.
Gašpar v tejto súvislosti vyjadril rozčarovanie, keďže podľa neho v ČR bežne za „oveľa jemnejšie výroky“ sú podozriví zadržaní a stíhaní. „Oni nás majú za bláznov,“ vyhlásil poslanec.
Podľa Gašpara by česká polícia mala zvážiť, či a akým spôsobom bude ďalej reagovať na takéto výroky. „Čo keby sa toto stalo českému premiérovi Petrovi Fialovi?“ pýta sa poslanec. Ako ďalej povedal, v polícii by mala platiť absolútna apolitickosť. „Ak by sa niekto vyjadril v Českej republike, že hodí poslancov českého parlamentu do Vltavy, za to by čelil trestnému stíhaniu,“ dodal Gašpar.
Predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Ján Richter uviedol, že slovenská strana má naďalej záujem na nadštandardných vzťahoch s Českou republikou. Smer-SD podľa neho citlivo vníma reakcie českej polície a českej spoločnosti na atentát.
Je to nevhodné, reaguje Česko
Polícia Českej republiky je striktne apolitická, uviedol minister vnútra Vít Rakušan (STAN) k dnešnému vyjadreniu politikov strany Smer a slovenského úradu vlády ohľadom vyšetrovania internetových reakcií na atentát na premiéra Roberta Fica. Rakúšan ČTK napísal, že kritiku považuje za nevhodnú, a to aj preto, že policajná spolupráca Česka a Slovenska funguje perfektne.
„Polícia Českej republiky pri vyšetrovaní a stíhaní akéhokoľvek trestného činu meria všetkým rovnakým metrom a neriadi sa ničím iným ako platnými zákonmi. Vo svojej práci je striktne apolitická. Kritiku jej práce zo strany niektorých slovenských politikov považujem za nevhodnú. Aj preto, že policajná spolupráca Česka a Slovenska funguje perfektne,“ uviedol Rakúšan.
České policajné prezídium v reakcii uviedlo, že polícia je viazaná príslušnými právnymi predpismi. „K politickým komentárom sa spravidla nevyjadrujeme a ani v tomto prípade nebudeme robiť výnimku. Vo svojich postupoch sme pevne viazaní trestným zákonníkom a trestným poriadkom a je nemysliteľné, že by sme z nich vybočovali,“ napísalo agentúre ČTK v reakcii české policajné prezídium.
Dodalo, že vylučuje politické zadanie či podliehanie tlakom.
Zdroj: Pravda.sk