Spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom: Nebezpečná aliancia
Štátna návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), ktorá sa uskutoční 18. – 19. júna, vzbudila veľkú medzinárodnú pozornosť a podčiarkla prehlbujúce sa spojenectvo medzi dvoma najizolovanejšími a najautoritárskejšími režimami na svete. Táto návšteva poukazuje na rastúcu závislosť Ruskej federácie od spojenectva s inými autoritárskymi štátmi v podmienkach rastúcej medzinárodnej izolácie.
Putinova izolácia a zatykač ICC
Návšteva Vladimíra Putina v Severnej Kórei sa uskutočňuje v čase, keď je jeho medzinárodná mobilita výrazne obmedzená. Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na jeho osobu, čím obmedzil jeho možnosť voľne cestovať do mnohých krajín sveta, kde mu hrozí zadržanie. Tento zatykač vyplýva z obvinení z vojnových zločinov a iných závažných porušení medzinárodného práva, čo prispieva k tomu, že Putin sa čoraz viac spolieha na spriatelené autoritárske režimy, ktoré mu môžu poskytnúť bezpečné útočisko.
Obchádzanie medzinárodných sankcií
Na Rusko aj Severnú Kóreu sa vzťahujú prísne medzinárodné sankcie, predovšetkým kvôli ich agresívnym vojenským akciám a neustálemu porušovaniu medzinárodných noriem. Tieto sankcie výrazne ovplyvnili ich ekonomiky a vojenské kapacity. V reakcii na to Moskva a Pchjongjang zintenzívnili spoluprácu s cieľom obísť tieto obmedzenia. Najmä Rusko pomáhalo Severnej Kórei pri obchádzaní sankcií vrátane tých, ktoré Moskva sama schválila v Bezpečnostnej rade OSN.
Táto spolupráca zahŕňa výmenu dôležitých vojenských technológií a dodávok. Rusko údajne dostalo severokórejské balistické rakety a muníciu, čo je krok, ktorý posilňuje jeho vojenské spôsobilosti uprostred prebiehajúcich konfliktov, najmä na Ukrajine. Moskva na oplátku prisľúbila Pchjongjangu pokročilé technológie pre jeho satelitný a raketový program, čím sa ďalej posilnia útočné schopnosti Severnej Kórey.
Dôsledky pre globálnu bezpečnosť
Rozvíjajúca sa vojenská spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou predstavuje významnú hrozbu pre globálnu bezpečnosť a stabilitu. Toto spojenectvo podkopáva zásady medzinárodného práva a zhoršuje krízy v Európe aj v ázijsko-tichomorskom regióne. Transfer raketových technológií a munície nielenže stupňuje potenciál vojenského konfliktu, ale prispieva aj k pretekom v zbrojení, ktoré destabilizujú regionálnu a globálnu bezpečnostnú architektúru.
V Európe by posilnený raketový potenciál Ruska mohol mať priamy vplyv na prebiehajúci konflikt na Ukrajine a potenciálne aj v ďalších susedných krajinách. V ázijsko-tichomorskom regióne zlepšená vojenská technológia Severnej Kórey zvyšuje napätie s Južnou Kóreou, Japonskom a ďalšími krajinami, ktoré sa obávajú agresívnych postojov a jadrových ambícií Pchjongjangu.
Varovný príbeh pre medzinárodné spoločenstvo
Spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom slúži ako varovný príbeh pre medzinárodné spoločenstvo. Poukazuje na to, ako ďaleko sú autoritárske režimy schopné zájsť, aby sa navzájom podporovali v rozpore s medzinárodnými normami a sankciami. Toto spojenectvo medzi Putinom a Kim Čong-unom je jasnou pripomienkou pretrvávajúcich hrozieb, ktoré predstavujú izolované režimy, ktoré neberú ohľad na svetový mier a bezpečnosť.
Keďže svet sleduje vývoj tohto nebezpečného partnerstva, je nevyhnutné, aby medzinárodné spoločenstvo posilnilo svoj záväzok dodržiavať medzinárodné právo, presadzovať sankcie a hľadať diplomatické riešenia na obmedzenie agresívneho konania autoritárskych štátov. Spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou nielenže prehlbuje ich krízy, ale predstavuje aj spoločnú výzvu, ktorá si vyžaduje jednotnú a rozhodnú reakciu svetového spoločenstva.