Kaliňák: Naď zradil národné hodnoty. Pri darovaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu klamal
Darovanie trinástich zastaraných sovietskych stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu má právnu dohru. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) použil slovo vlastizrada a avizoval podanie trestného oznámenia.
Bývalý minister obrany a súčasný predseda mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď podľa Kaliňáka darovaním stíhačiek oslabil ozbrojené sily v rozpore s Ústavou SR. „Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá,“ vyhlásil Kaliňák. Naď zároveň tento krok urobil podľa Kaliňáka proti vôli svojich vtedajších koaličných partnerov a zradil národné hodnoty.
Rozpor s ústavou vidí aj v tom, že vláde bola ešte v decembri 2022 vyhlásená nedôvera a teda v marci 2023 nemala plné kompetencie. V čase darovania stíhačiek sa debatovalo o tom, či môže o verdikte rozhodnúť iba vláda, alebo musí darovanie odobriť aj parlament. Naď argumentoval právnou analýzou, z ktorej podľa neho vzišlo, že išlo o zmluvu vojenskej povahy a v tom prípade stačil súhlas vlády.
Protiargument bol, že išlo o medzinárodnú zmluvu a v tom prípade mal rozhodovať parlament, kde nemala vtedajšia dočasne poverená Hegerova vláda väčšinu. “Klamal, bez hanby klamal pred poslancami Národnej rady,” zdôraznil Kaliňák.
Na otázku, ako by postupoval Kaliňák, sa minister obrany odvolal na Programové vyhlásenie vlády. V ňom stojí, že ak niekto za vojenský materiál zaplatí, vláda je ochotná sa o predaji baviť, pričom bezodplatné odovzdanie neprichádza do úvahy.
Ministerstvo obrany sa dnes podľa Naďa snaží prekrývať svoju neschopnosť a tak vyťahuje darovanie MiG-29. „Som veľmi rád, že vláda Eduarda Hegera darovala na Ukrajinu MiG-y. budú preplatené z Európskeho mierového nástroja, zachraňujú ľudské životy a keby bola tá možnosť opäť, nerozhodli by sme sa inak,“ ozrejmil vo video stanovisku.
Naď podotkol, že právna analýza bola spravená nielen na ministerstve obrany, ale aj na ministerstve spravodlivosti, kde úradoval dočasne poverený minister Viliam Karas. Ministerstvo zahraničných vecí pod vedením dočasne povereného ministra Rastislava Káčera následne túto analýzu odobril a podľa Naďa právne oddelenia Úradu vlády a kancelárie prezidentky s týmto znením súhlasili.
„Vláda ako kolektívny orgán schválila podpis medzinárodnej zmluvy, načo mala právo a MiG-y odišli, takže to bolo právne čisté,“ hájil sa Naď a dodal, že rozumie tomu, prečo sa Smer snaží nájsť čokoľvek na to, aby mohli bývalú vládu súdiť, žalovať či zavrieť.