Komentáre

Eurovoľby ohrozuje populizmus a dezinformácie. Šíria ich aj politici Smeru a Republiky

Európska únia je veľkej časti slovenskej populácie vzdialená. Brusel je preto ideálnym cieľom útokov. Ľahko sa ním vytvára obraz vonkajšieho nepriateľa. Čo človek nepozná, toho sa ľahšie vyľaká.

Adapt Institute je slovenský analytický think-tank, ktorý sa zaoberá obrannou a bezpečnostnou politikou so špecifickým zameraním na strategické adaptácie.

Účasť slovenských voličov v doterajších štyroch eurovoľbách bola vždy najnižšia spomedzi všetkých členských štátov. Aktuálne prieskumy predpovedajú silnejší záujem. Časť slovenských voličov však mobilizujú dezinformácie a iný problematický obsah. Vítaná vyššia účasť tak môže byť dvojsečnou zbraňou.

Strach z neznámeho

Mobilizácia voličov prostredníctvom dezinformácií a pochybných naratívov je vlastná najmä stranám, ktoré sa buď snažia o záchranu svojej budúcnosti (Republika a SNS), alebo pokračujú na úspešnej vlne predchádzajúcich volieb na národnej úrovni (Smer).

Predvolebnú komunikáciu týchto strán spájajú najmä naratívy, ktoré používajú. Okrem apelov na národovectvo či falošných volaní po mieri sa kandidáti spoliehajú na časom overenú démonizáciu Bruselu a západných hodnôt.

Európska únia je veľkej časti slovenskej populácie vzdialená. Brusel je preto ideálnym cieľom útokov. Zároveň sa ním ľahko vytvára obraz vonkajšieho nepriateľa. Čo človek nepozná, toho sa ľahšie vyľaká.

Napomáha viacero faktorov – dlhodobá dvojtvárnosť rétoriky politikov (ktorí doma EÚ obviňujú a v zahraničí spolupracujú), nízka úroveň prináležitosti k európskej identite či pomenšia poznateľnosť EÚ aktivít a inštitúcií. Rétorika kandidátov sa tieto problémy nesnaží odstrániť. Práve naopak, pragmaticky ich prehlbuje.

Účasť verzus zraniteľnosti

V roku 2014 sa eurovolieb na Slovensku zúčastnilo 13,05 percenta voličov. Išlo o rekordne nízke číslo. Pred piatimi rokmi účasť dosiahla skoro 23 percent. Aj napriek tomu zostala najnižšia zo všetkých členských krajín EÚ. Viacero prieskumov na 8. jún 2024 predpovedá historicky rekordnú účasť slovenských voličov.

Rastúci záujem o eurovoľby je celoúnijným trendom. Jedným z dôvodov je aj súčasná geopolitická situácia. Vo februári a marci vyjadrilo pravdepodobný záujem voliť v júnových voľbách do Európskeho parlamentu až 62 percent Slovákov.

O podobných číslach hovorí aj nedávny prieskum organizácie Stredoeurópske observatórium digitálnych médií (CEDMO). Podľa jeho výsledkov by sa na Slovensku eurovolieb určite zúčastnilo 39 percent respondentov a skôr áno ďalších 23 percent.

Aj napriek optimistickým očakávaniam konzervatívne môžeme účasť slovenských voličov vo voľbách do europarlamentu odhadovať na úrovni okolo 30 percent. Stále tak pôjde o voľby, o ktoré Slováci vyjadrujú najmenší záujem, čo sa odzrkadľuje aj na váhe hlasov.

Tá je silnejšia ako pri iných voľbách, vďaka čomu sú zaujímavejšie pre politické subjekty, ktoré v parlamentných voľbách pohoreli. Napríklad krajne pravicovej Republike v prieskumoch eurovolieb agentúry odhadujú od siedmich do 11 percent hlasov.

Zdroj: Aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com